Dobrý FestivalFestivaly

Vladimír Merta, Stará Jedáleň a Black Cat Bones vystúpia na Dobrom Festivale

PREŠOV Dobrý Festival posilnil svoj program o jedno z najväčších mien „československej“ folkovej scény. Na  pódiu Malá Dobrá hudba vystúpi známy folkový pesničkár Vladimír Merta, ktorý za vlády „boľševikov“ patril medzi zakazovaných umelcov. Už od počiatkov bol obľúbeným spevákom undergroundu. Jeho najznámejšími albumami sú P.S., Vladimír Merta 1 a 2 a tiež Ballades de Prague. Merta sa vo svojom hudobnom prejave drží folku. Jeho texty sú plné obrazotvornosti a podstatná je aj ich významovosť.

Ďalším zoskupením, ktoré sa predstaví prešovskému, ale aj ne-prešovskému publiku je  Stará Jedáleň. Jej počiatky siahajú do roku 1994, kedy sa na pódiách začali spolu objavovať charizmatický bluesman Ján „Ponka“ Duban a Peter Konečný. Repertoár zložený z autorských pesničiek Dubana je na pomedzi folku a blues. Neskôr svoj hudobný výraz prešpikovala kapela prvkami rocku a jazzu.

Kapela Beth and Black Cat Bones privezie na Slovensko svoju trošku anglického blues. Skladby „kostičiek“ vychádzajú z pevných bluesových koreňov a presahujú až do soulu rokov šesťdesiatych.  Potom čo si Beth Packer a jej skupina vyskúšali hranie v najlepších kluboch v Británii, roztancujú návštevníkov Dobrého Festivalu.

Headlinerom prvého dňa festivalu je írsky gitarový virtuóz Gary Moore. Na festivale sa 3.a 4. júla 2010 predstavia najsilnejšie mená súčasnej slovenskej hudobnej scény IMT Smile, Desmod, Para, Iné Kafe, Peter Nagy, a Žena z lesoparku, ale aj veľmi obľúbené skupiny Helenine OčiChiki Liki Tu-A.

Vstupenky na festival sú v predpredaji za 19 EUR v sieti Ticketportal.

viac sa dozviete na dobryfestival.sk

text: Edo Kopček
foto: Alena Šustrová

Prečítajte si

Comments are closed.