NovinkyFestivalyFilm

SKONČIL SA MFFK FEBIOFEST 2017. U DIVÁKOV NAJVIAC BODOVALI SLOVENSKÉ FILMY

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest 2017 si po rekordnom minuloročnom ročníku, keď jeho návštevnosť vzrástla až o tretinu, udržal aj tento rok svojich divákov. Takmer 12-tisíc filmových fanúšikov sa zúčastnilo mesačného festivalového maratónu až v 11 slovenských mestách, počas ktorého sa premietlo 115 filmov na 252 projekciách.

24.ročník MFFK Febiofest sa uskutočnil v Bratislave od 2. do 8. marca 2017 a až do 7. apríla 2017 putoval do Košíc, Prešova, Martina, Banskej Bystrice, Levíc, Trnavy, Trenčína, Prievidze, Kežmarku a po prvýkrát aj do Popradu. Spolu sa festivalové projekcie uskutočnili až v 16 kinách po Slovensku.

Na hlavnú bratislavskú časť MFFK Febiofestu zavítalo počas 169 festivalových projekcií v 9 kinosálach ako aj na sprievodné podujatia spolu 8659 návštevníkov. V regiónoch navštívilo 83 festivalových projekcií3067 divákov, návštevnosť si teda tento rok udržala minuloročný rekordný nárast o takmer 80 percent.

Najväčší divácky záujem vzbudili aj tento raz nové domáce filmy, najúspešnejšou sekciou sa rovnako ako minulý rok stala Slovenská filmová krajina, ktorá uviedla 11 titulov, z toho až 9 premiér nových slovenských filmov. Spolu si ich na 29 projekciách pozrelo 2 747 divákov.

„Tento rok sme veľmi vďační za to, že sa nám podarilo festival opäť posunúť ďalej, a že sa stáva platformou, kde sa slovenský film stretáva so zahraničnými filmovými profesionálmi. Verím, že spokojní boli aj diváci, ktorí poctivo navštevovali projekcie v kinosálach i mimo nich. Tento ročník je pre nás záväzkom a výzvou k ešte intenzívnejšej spolupráci naprieč slovenským filmovým prostredím,“ povedal umelecký riaditeľ Přemysl Martinek.

Na vrchole rebríčka návštevnosti festivalových filmov dominovala česko-slovenská novinka režiséra Bohdana Slámu – BABA Z ĽADU, ktorá za osobnej účasti tvorcov na čele s herečkou Zuzanou Kronerovou slávnostne otvorila MFFK Febiofest. Spolu si ju na 16 projekciách pozrelo 1448 divákov. Druhým najnavštevovanejším titulom sa stala animovaná večerníčková séria DROBCI režisérskej dvojice Vanda Raýmanová a Michal Struss, ktorá sa k detským divákom dostala v premiére na kino plátne skôr než na televíznej obrazovke. Pozrelo si ju spolu 935 divákov na 12 projekciách. Treticu najsledovanejších filmov uzatvára s 805 divákmi oscarový nominant, JACKIE režiséra Pabla Larraína v hlavnej úlohe s Natalie Portman.

V rebríčku návštevnosti potom nasledujú dva filmy so slovenskou účasťou, poľsko-nemecko-česko-švédsko-slovenská snímka CEZ KOSTI MŔTVYCH legendárnej režisérky Agnieszky Holland, ktorá zavítala pred slovenské obecenstvo hneď po úspešnej účasti na prestížnom Berlinale a osobne uzavrela 24. ročník Febiofestu, a nový dokumentárny film Roberta Kirchhoffa o rómskom holokauste DIERA V HLAVE, ktorý mal na festivale slovenskú premiéru.

Na záverečnom ceremoniáli boli vyhlásené ocenenia súťažnej sekcie V strede Európy. Spomedzi 20 krátkych hraných, dokumentárnych a animovaných snímok zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska hlavnú cenu získala a osobne si prevzala slovenská režisérka Barbora Sliepková za dokumentárnu esej O SESTRE. S verdiktom medzinárodnej poroty sa zhodlo aj publikum a film ocenilo aj Diváckou cenou.

Hosťami MFFK Febiofest 2017 v profilovej sekcii Osobnosti klubového filmu boli svetoznáma režisérka poľského pôvodu Agnieszka Holland, a dvaja českí filmári – solitéra súčasného dokumentu Miroslava Janeka aj nestor československého filmu, dramaturg a scenárista Lubor Dohnal, ktorý si prevzal Cenu Asociácie slovenských filmových klubov za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu. Tú počas otváracieho ceremoniálu získal aj slovenský spisovateľ, básnik, surrealista, kolážista, patafyzik, esejista, scenárista, dramaturg, výtvarník, kritik a prekladateľ Albert Marenčin. Symbolický filmový kotúč – Výročnú cenu ASFK za prínos svetovej kinematografii si zas zo záverečného večera odniesol držiteľ Strieborného medveďa, medzinárodne uznávaný rumunský režisér Radu Jude, ktorý na Febiofeste 2017 osobne uviedol svoju novinku ZJAZVENÉ SRDCIA, ocenenú na slávnom festivale v Locarne.

Divákom sa predstavili snímky v sekciách Slovenská filmová krajina, Klubový film dnesZrkadlo minulosti, Novinky ASFK, Osobnosti klubového filmu, Klubový Jukebox, Filmový kabinet deťom, Kinoikon+ a Experimental

V roku 2018 čaká MFFK Febiofest jeho jubilejný 25. ročník.

zdroj: Zuzana Kizáková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky