NovinkyKam na koncert?FestivalyRock For People

Rock for People 2013 zvýši tep všetkým hipsterom aj hľadačom: priváža výber toho najlepšieho z európskej klubovej scény

Niektoré nové prírastky na line-upe tohtoročného Rock for People zaujali vedenie festivalu na predných showcasových prehliadkach, iné doslova na ulici, ďalšie odporučili „headhunteri“ pohybujúce sa s istotou vo vriacej vodách mladej hudobnej scény v Európe. Novopotvrdenú zhruba dvadsiatku kapiel však spája vynikajúce renomé a prísľub, že ich rukopis bude čoskoro poznať na vkuse významný počet hudobných fans po celom svete. Inými slovami, blížiace sa Rock for People vyhlásil mená očakávané Showcase stage a prisypal niekoľkých talentov navrch.

Asi najviac čerstvých mien dodali podľa očakávania britskej ostrovy. Či už ide o démonické YOUNG Fathers s nálepkou „psychedelic hip hop boy band“, modes z londýnskej elektronickej indie-popovej scény YOUTHKILLS, dvadsaťjedenročného floutka ONLY REAL, ktorý znie „akoby Beatles boli vybavení Applom už na začiatku svojej kariéry v raných šesťdesiatych rokoch“ , indiepopový kvartet SWIM DEEP alebo waleskej kvarteto CATFISH AND THE BOTTLEMEN hrajúce explozívne, hlasný a sexy rokenrol, plný gitár a energie … Publikum, ktoré medzi 2. a 5. júlom zavíta do hangáru Showcase stage, sa môže tešiť na široké žánrové rozpätie: od sonickej psychedélie Parlour, cez groove hviezdy „guerilla gigging“ SHOSHIN alebo popového electro pesničkára BIPOLAR SUNSHINE až po takmer ambientné príbehy dánskych RANGLEKLODS. Atmosféru berlínskych klubov potom na Rock for People sprostredkuje tamojší producent a DJ KID Simius.

PrataVetra_A_Corbijn1_small„Väčšinu kapiel a projektov sme videli osobne na showcasových prehliadkach ako Great Escape či Reeperbahn Festival. Program zostavili osobne šéfovia a dramaturgovia týchto významných festivalov, „približuje pozadie výberu kapiel Michal Thomes, riaditeľ Rock for People. A dodáva: „Veríme, že kolekcia zhruba dvoch desiatok mien ukazuje pomerne verne, kam by sa mohla vyvíjať európska hudobná scéna. Ide o hudobníkov, ktorí sú už teraz sledovaní producentmi alebo rádiovými hudobnými dramaturgmi, médiá nevynímajúc. „Spolupráca môže byť prínosná aj pre české kapely: v publiku RfP bude totiž niekoľko osôb zodpovedných za program prehliadok a festivalov nielen v Európe, ale aj USA či Kanade.

Prepojenie Rock for People s festivalovú Európou ilustruje aj pokračovanie projektu CEETEP, teda výmenného programu na podporu kvalitných stredo-a východoeurópskych kapiel. Takto sa širšiemu publiku predstaví napríklad českými klubmi pokrstená slovenská formácia INK MIDGET. Asi najcennejšie akvizíciou je lotyšská kapela prať vetrom, známa tisícom tunajších fanúšikov pod pôvodným názvom Brainstorm – snáď aj vďaka predskakovaní Rolling Stones v Prahe v roku 2003. Príhodné porovnanie s tuzemskou lo-fi scénou ponúknu poľskí TRÉS.B, to isté, ale v ranku indie gitár hľadiacu k Anglicku, platí pre chorvátske VLASTA POPIC.

Na Rock for People sú aktuálne v predpredaji vstupenky za 1 650 Kč, respektíve po registrácii za 1 550 korún. Jednodňové vstupné začína na 750 Kč, respektíve na 390 Kč na posledný deň – piatok 5. júla. Predfinálny program možno preštudovať tu: http://www.rockforpeople.cz/program/interpreti/. Viac informácií na www.rockforpeople.cz a google.com/+RockForPeople. Kompletný prehľad a profily showcase a CEETEP kapiel nájdete v článku tu a tu a rovnako tu.

zdroj: Silvie Marková/Jiří Hlinka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky