NovinkyKam na koncert?FestivalyRock For People

Rock for People 2013: vrcholia prípravy na hudobné hviezdy, bezpečnosť návštevníkov, ale módnu alebo vedeckú show

Progresívni americkí rockeri QUEENS OF THE STONE AGE privážajú skvelo prijatú novú platňu Like Clockwork, ktorá je čerstvo najpredávanejším albumom v USA, Írsku alebo Austrálii. Ich kontinentálni kolegovia THIRTY SECONDS TO MARS potom pripravili opulentnú a výpravnú show, opretú opäť o štúdiovú novinku Up In The Air. Vystúpenie Modestep na obrích festivaloch v Európe potvrdzujú, že sú títo mladí Briti platnými nástupcami Pendulum alebo The Prodigy. Tohtoročný Rock for People (2. – 5. júla na letisku v Hradci Králové) zastihne vo vrcholnej forme punkrockerov BILLY TALENT, ale aj ostrovných new raverov Klaxons, nehovoriac o pritvrdzujúcich indie rockerov BLOC PARTY či ich sviežich krajanov Foals. To všetko rámované v našich končinách vzývaným electro swingom v podaní otca-zakladateľa THE PAROV STELAR BAND, gipsy-punkovou smršťou Gogol Bordello alebo dekadentné férie AMANDY PALMER. Celkovo sa počas 4 dní na 10 stage a scénach vystrieda na 200 kapiel, projektov, DJs alebo performerov a divadelníkov.

Tohtoročný Rock for People ponúkne popri skvelej hudby aj priestor pre zábavu a zážitky – napríklad na piatich tanečných a chill-outových scénach. Rovnako tak sa Festivalpark stane miestom, kde sa návštevníkom naskytne možnosť rozšíriť si vedomosti a spoznať niečo nové. Tento rok sa budú môcť zapojiť do pestrofarebnej karnevalovej atmosféry napríklad radom unikátnych módnych doplnkov, ktoré im v motivačnom programe ponúknu vybraní predajcovia. Festivalová kolekcia sa vedľa hitových čižiem rozširuje o tematickej šiltovky, slnečné okuliare, slušivé klobúky alebo puzdra na smart phones…

Vo švíkoch bude podľa doterajších reakcií praskať hangárové Európa 2/Vestax stage. Vedľa výborne obsadených Djs workshopov a parties tu bude oslavovať 15. narodeniny známej pražskej Kino Aero. A pripravilo nápaditú skladbu diváckych hitov ako Alois Nebel alebo Lovci hláv, cez hudobné Pátranie po Sugar Manovi či Control až po artovú produkciu ako Melancholia Larsa von Triera. Po filmoch si bude možné hravou formou doplniť vzdelanie v kreatívne technickej a prírodovednej zóne alebo len tak relaxovať na početných chill-outových miestach. Pred bránami festivalu bude 24 hodinová zóna s dvoma menšími scénami: v zóne bez vstupného vystúpi napríklad populárny VEC, VLADIMIR 518 alebo PRAGO UNION. Radom vylepšení prejdú aj stanové mestá; okrem iného ponúknu aj možnosť úschovy proviantu v chladničkách či ranná kaviareň.

Najvýznamnejšie a tiež najviditeľnejšie zmeny sa však týkajú bezpečnosti. Druhou open air scénu nahrádza obrí stan Staropramen stage pre 12 000 ľudí vnútri a vďaka modernej audiovizuálnej technike pre rovnaký počet v jeho okolí. Každý návštevník dostane jasné inštrukcie, ako sa správať v prípade mimoriadnych situácií, najmä silných búrok. Informačné systémy, označujúci napríklad evakuačné cesty, budú rozosiate po celom Festivalparku. „Bezpečnostný manažment sa týka aj parkovísk a stanových miest a po roku príprav máme rovnako kvalitný systém ako obrie festivaly v západnej Európe,“ hovorí Michal Thomes, riaditeľ Rock for People.

Na Rock for People sú aktuálne v predpredaji vstupenky za 1 650 Kč, respektíve po registrácii za 1 550 korún. Jednodňové vstupné začína na 750 Kč, respektíve na 390 Kč na posledný deň – piatok 5. júla. Viac informácií na www.rockforpeople.cz a google.com/+RockForPeople.

Aj tohtoročné RfP razí veľmi tvrdú hudobné linku. Stačí si počkať na klasiky PAPA ROACH, A DAY TO REMEMBER alebo DEVIL WEARS PRADA! Množinu tanečných projektov tvoria napríklad izraelský proutník BORGORE, berlínska hviezda KID Simius či balkánske dupárny KIRIL DJAIKOVKI, FLYING Orkestra alebo DUBIOZA KOLEKTÍV.

Na Rock for People tradične mieri mnoho návštevníkov preto, aby sa zoznámili s prierezom tuzemskej hudobnej scény. KAREL GOTT vzbudil takpovediac národné povstanie (záujmu), KRYŠTOF príde s rovnakou šou, akú oslnil počas jarného veľaúspešného turné, rovnako tak KABÁT, ktorý si na stage privedie Big Band. Chýbať nebudú TOMÁŠ KLUS, PRAŽSKÝ VÝBER, Aneta Langerová alebo FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ s projektom venovaným Beatles. Značný priestor tento rok dostali projekty vytvorené špeciálne pre Rock for People: cenami ovenčený producent BORIS Carloffa pozval Ghetto Priesta, Xindl X sa rozrastie na XINDL XXL, MANDRAGE sa spojí s A BANQUET alebo EDDIE Stoilow s Petrom Čechom.

Bezpečnosť predovšetkým!

Rad nových prvkov a riešení prináša oblasť, ktorej dávajú usporiadatelia ten najväčší význam – bezpečnosť, kvalitný informačný systém a komunikácie s návštevníkmi. Tomu bude slúžiť niekoľko veľkých LED obrazoviek a aparatúra, ktorá bude spoločne s výkonným osvetlením pokrývajúcim podstatnú časť areálu a ďalšími technológiami istená nezávislými energetickými zdrojmi.

Cenné poznatky pre prípravu v tejto oblasti priniesli aj konzultácie vo fóre organizácie YOUrope, ktorej je RFP jediným členom za ČR. Pre zaujímavosť, bezpečnostný systém RFP nie je nijako lacnou záležitosťou, jeho cena dosahuje honorárový hladiny nejedného headlinera. „Ale je to investícia, ktorej návratnosť sa nedá vyčísliť. Naším cieľom je, aby každý návštevník festivalu vstupoval do areálu presne oboznámený s tým, ako sa správať a aké informačné kanály sledovať v prípade, že by nás postihli extrémne prejavy počasia. Využijeme pre to aj on-line a samozrejme mobilné aplikácie, „zhŕňa Michal Thomes.

Areál sa rozširuje o 5 hektárov – pre oddych i zábavu

Prosto, kde sa koná Rock for People, sa tento rok rozšíril o 5 hektárov. Ponúkne nové formáty kempovanie (napr. Camp Plus s radom výhod alebo Park Camp s možnosťou parkovania a stanovanie v jednom). V stanových mestách bude napríklad možnosť využiť mikrovlnku či chladničku pre úschovu vlastného jedla v Zanussi Pointe. Tí, ktorí spánok na festivale považujú za stratený čas, sa môžu non-stop baviť v 24-hodinovej zóne za bránami festivalového areálu. Tu tiež prebehne už 1. júla večierok pre nedočkavých.

Vnútri festivalového areálu pribudlo niekoľko chilloutových zón, vrátane super stanu Nova Cinema či týždenníka Respekt. V prvom pobeží kompletná pôvodná séria ako Okresný prebor, v druhej živej debaty so zaujímavými osobnosťami kultúrneho, spoločenského alebo ekonomického života.

Po veľkom úspechu vyrastie aj tento rok stan s prezentáciou prírodovedných i technických odborov – interaktívny, ale predovšetkým veľmi kreatívne a zábavné vynálezy a ukážky toho, čoho všetkého sú veda a výskum schopné. Návštevníci sa môžu tešiť na molekulárnu kuchyňu, v ktorej budú vznikať fantastické koktaily na báze tekutého dusíka. V praxi bude tiež ukázané, čo možno poznať z DNA: napríklad čo návštevníci robili takmer minútu po minúte predchádzajúci deň (a noc) – len na základe rozboru vzoriek trička alebo nohavíc. To všetko v réžii skvelého kolektívu Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej.

zdroj: Silvie Marková/Jiří Hlinka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky