NovinkyKam na koncert?FestivalyRock For People

Rock for People 2013 uvádza: Majster Karel Gott – prvýkrát na tuzemskom rockovom festivale! S veľkou gráciou i show

Štvrtok 4. júl 2013 vojde do histórie českej populárnej hudby a rocku: na festivalové pódium Rock for People prvýkrát vystúpi symbol českého rokenrolu i popu, niekoľkonásobný Zlatý československý i Český slávik, noblesný gentleman a bytostný profesionál, ikona pre niekoľko generácií. Umelec, ktorého kariéra začala v rovnakom roku ako umelecká dráha Sira Paula McCartneyho a aktívne sa pohybuje na hudobnej scéne dlhšie, než to za svojho života stihli takí spolutvorci hudobnej histórie ako Frank Sinatra, Miles Davis alebo Johnny Cash. Dámy a páni, privítajme na scéne Karla Gotta!

A Karel Gott sa na vystúpenie teší, v rozhovore pre MF Dnes uviedol: „Mňa nemusí nikto k ničomu dlho prehovárať. Ja si vypočujem pár informácií a poviem áno, alebo nie … Ale je pravda, že pre mňa to bude naozaj veľká zmena … „K chystanému programu dodáva:“ Možno trochu pritvrdíme, nemôžem asi spievať len milostné balady … „Majstra doprevadi jeho Boom Band, kapela excelentných profíkov, ktorých repertoár tvorí niekoľko set skladieb. Spevák vo festivalovej prílohe MF Dnes, ktorá vo vybraných regiónoch vychádza 31. mája, dodáva v rockerskom duchu: „Vždy koncert upravujeme podľa momentálneho rozpoloženia. Až keď sa naladíme na frekvenciu publika, rozhodneme, čo zaznie. „

Získať na Rock for People Karla Gotta, muža, ktorý okrem iného stál pri úplných počiatkov českého rokenrolu, sa usporiadatelia snažili päť rokov. Zakladateľ a dramaturg festivalu Petr Fořt to komentuje: „Už pred niekoľkými rokmi sme si povedali, že by bolo fajn zaraďovať do programu interpretov, ktorí sú generačne staršie, ale žánrovo i kvalitatívne prijateľní pre návštevníkov festivalu. Inými slovami tých, ktorí nás po niekoľko generácií hudobne aj ľudsky vychovávajú. Bolo nám veľkou cťou privítať Hanu Hegerovú, Pavla Bobka, Máriu Rottrovu a iné významné hudobné osobnosti. A Karel Gott je bezpochyby jednou z nich, ak nie tou najväčšou. „

Že nešlo o náhodný zámer, dokladá Petr Fořt i ďalej: „Myšlienkou jeho vystúpenia na Rock for People sa zaoberáme zhruba päť rokov. Boli sme si vedomí, že na žiadnej podobnej akcii Majster nikdy nevystupoval, ale napriek tomu sme o jeho účasť na festivale stále usilovali. Tento rok sa to k našej veľkej radosti podarilo. RfP je jediný festival, na ktorý Karel Gott prijal pozvanie, čoho si veľmi vážime a tešíme sa, že zaznú skladby, ktoré všetci dobre poznajú. Skutočný rock’n’roll, ktorý na koncertoch aj v éteru potvrdzuje punc kvality a inšpirácie už viac ako 50 rokov. Toto vystúpenie bude mať určite nenapodobiteľné kúzlo pre všetkých zúčastnených a je jasné, že to bude neopakovateľná rarita a vzácnosť … „

Je dosť možné, že vystúpenie na rockovom festivale je posledná skúsenosť, ktorú legenda európskej hudby ešte neabsolvovala. Svedčí o tom aj jeho vtipný komentár o tom, že si rád urobí tento „zárez na pažbe“. Rock for People si považuje toto privilégium za česť a vyznamenanie. Už preto, že o Karlovi Gottovi je známe, že sa chová ústretovo so šarmom, slušnosťou a vďačnosťou nielen k publiku, ale aj ku všetkým ľuďom, pracujúcim okolo neho v brandži, od výrobcu až po posledného bedňáka. Tešme sa na veľkú show – 4. júla v prime time na krytej Staropramen stage!

Rock for People na nadchádzajúcom 19. ročníku ponúkne kombináciu preverených mien a nových talentov odporúčaných európskymi showcasovými prehliadkami. Potvrdené sú kapely Thirty Seconds To Mars (US), Queens of the Stone Age (US), The Parov Stelar Band (AT), Bloc Party (UK), Foals (UK), Billy Talent (CA), Gogol Bordello (US) , Klaxons (UK), Modestep (UK), Papa Roach (US) alebo A Day To Remember (US). Aktuálne sú v predaji vstupenky za 1 550 Kč, respektíve po registrácii za 1 450 korún. Z tejto edície však ostávajú posledné kusy! Vstupenky na štvrtok 4. júla, kedy Karel Gott vystúpi, stojí 850 Kč. Viac informácií na www.rockforpeople.cz a google.com / + RockForPeople.

Niekedy v druhej polovici osemdesiatych rokov, kedy sa začali trochu uvoľňovať obruče, zväzujúce kultúrne dianie počas normalizácie, došlo k zaujímavému stretnutiu. Fotografie z neho sa stali potom pre niekoho známkou prichádzajúcich pozitívnych zmien, pre niekoho bola „definitívnym koncom rock’n’rollu“.

Jeden z jeho aktérov, ktorému ustráchaní funkcionári prekazili protest proti uväzneniu Václava Havla a „Magor“ Jirous počas odovzdávania cien Melódia v vtedajšom Paláci kultúry k tomu neskôr povedal v rozhovore: „Úplne ohrdnutý som odišiel k baru, kde som dal pár panákov a potom som chcel odísť. Vôbec som sa tam nevyznal, tak som blúdil po chodbách a zrazu u nejakých šatniach vidím Karla Gotta a pár ľudí. Tak mu vravím: Nazdar Karle, čo tu blbneš? A Karel na to: Dobrý deň, poznám vaše osudy naspamäť, sledujem ich už 25 rokov. Vám ide skôr o tie sociálne veci, mne vždy išlo skôr o ten hlasový prejav … Proste skvelý chlapík a bolo tam pár novinárov, ty to odfotili a ja som nakoniec žasol nad reakciou priateľov, keď to vyšlo v Melódiu. Ich reakcie boli jednoducho pozoruhodné. A Karel Gott je skvelý chlapík, na nič sa nehrá, jemu ide skutočne o ten hlasový prejav. „

Túto poklonu vystrúhal sa sebe vlastným humorom a nadhľadom Karlovi Gottovi, dnes už spredmetnenej Mejla Hlavsa, asi jediný rocker skutočného svetového formátu, ktorý v Čechách kedy žil a tvoril. Ich osobné aj tvorivé životy sa vďaka historickým súvislostiam pohybovali na opačných póloch a preťali sa osobne len krátko, ale vzájomný rešpekt bol skutočný a nefalšovaný. Mejla často na toto stretnutie spomínal a cenil si na „Karolovi“ najmä obrovské profesionality, pracovitosti, a rešpektu k fanúšikom a priaznivcom. Tieto dôležité vlastnosti obe veľké postavy slovenskej hudobnej histórie spájali.

Začiatok kariéry Karla Gotta siaha skutočne až do roku 1957, kedy sa plzeňský rodák a elektrikárský učeň z ČKD zúčastnil prvej talentovej speváckej súťaže, začal poloprofesionálne spievať, okrem iného s legendárnym Karlom Krautgartnerem. V tom istom roku tiež nakrútil prvú platňu – darček svojej mamičke. Pravidelné spievanie v tanečných kaviarňach Vltava a Alfa bolo výbornou školou, a v roku 1960 sa Karel Gott definitívne rozhoduje pre profesionálnu dráhu.

Prihlásil sa na konzervatórium, kde mal veľké šťastie na tolerantného profesora Karenina, Šaljapinova žiaka, ktorý významne spevákovi pomohol, naučil ho pracovať s hlasom a starať sa o neho. Zlom prichádza v roku 1963, kedy nastupuje do divadla Semafor a S + Š pre neho píšu nezabudnuteľný hit Oči má snehom zaviate, pesničku, ktorá sa spolu s beatlesovským cover Adresát neznámy alebo Trezorom nezmazateľne vpisuje do histórie českého rock and rollu a pop music.

V Semafore sa zoznamuje s bratmi Ladislavom a Jiřím Štaidlovcami, ktorí potom spoločne s Karlom Svobodom zásadne spoluurčujú smer jeho ďalšej kariéry. Neoceniteľnou skúsenosťou pre Gottovu kariéru bolo sedemmesačné angažmán v Las Vegas v roku 1967. Stretáva sa tu s Frankom Sinatrom, Sammym Davisom juniorom, Dukom Ellington, Dianou Ross alebo Cher.

Nie je u nás asi nikto, kto by závratnú domácu kariéru nepoznal, a tak pripomeňme jeho neotrasiteľnú pozíciu v nemecky hovoriacich krajinách. Firma Polydor vydala 120 jeho albumov a 75 singlov, v roku 2007 dosiahol predaj neskutočné hranicu 23 miliónov nosičov. Za svojho prijali interpreta okrem nemecky hovoriacich krajín tiež poslucháči v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, Poľsku, Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku a prostredníctvom tisícov koncertov na viac ako sedemdesiatich samostatných koncertných turné sa s Karlom Gottom zoznámili aj diváci v USA, Japonsku, Kanade, Brazílii, na Kube aj v Číne, v Španielsku, Holandsku, Belgicku, Luxembursku, Grécku, Francúzsku, Taliansku, Veľkej Británii, Izraeli, vo Venezuele, Spojených arabských emirátoch alebo v Austrálii.

zdroj: Silvie Marková/Jiří Hlinka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky