Colours of OstravaNovinkyRecenzieFotoreportyFestivaly

Príjemný ročník na ktorý sa len tak nezabudne. Colours of Ostrava 2018

Už pred festivalom organizátori avizovali, že tento rok to nebude o veľkých menách.  Hudobné lahôdky sa však dajú nájsť aj na menších stageoch. 17. ročník festivalu otvoril brány industriálneho areálu Dolních Vítkovic od 18. do 21.7. 2018. Tri mesiace pred festivalom sociálne siete hlásili, že festival je z 90% vypredaný.

Celkovo vystúpilo 80 zahraničných a 61 českých a slovenských kapiel a hudobníkov viacerých žánrov od elektroniky, cez world music, rock, pop, soul až po jazz. Festival ponúkol viac ako 350 programových bodov na 21 otvorených a krytých scénach.

Musíme priznať, že je veľmi ťažké dať „debutujúcemu“ návštevníkovi návod ,ako si čo najlepšie užiť Colours. Veľké mená na hlavných pódiách sa často kryjú s nemenej zaujímavými projektmi na tých menších, či z čoraz populárnejšími prednáškami Meltingpot.

Hudobníci na tohtoročný festival pricestovali z viac ako 35 krajín a dokázali, že hudba je jedinečný komunikačný prostriedok prekonávajúci všetky odlišnosti. Veľkým pomocníkom k rozhodovaniu bola prepracovaná festivalová mobilná aplikácia, ktorá vždy 15 minút dopredu upozornila na vami vybraný koncert a už si stačilo len užívať.

2018_07_18_037_george_ezra_Zdenko_HanoutNa pódiu Českej sporiteľne to v stredajších  podvečerných hodinách začalo s Future Islands a pokračovalo chytľavými melódiami a bezstarostnými textami miláčika mladých Georgom Ezrom.

Fresh stage ovládla kombinácia rocku, rock n rollu a folku v podobe energickej kapely z Poľska, Krzikopa a v neskorších  hodinách davy tohto stage rozpumpoval pesničkár z Juhoafrickej republiky, Jeremy Loops. Jeho letné, energické skladby miešajúce zmes  rocku, popu, hip hopu, betabox či reggae umocnili festivalovú atmosféru prvého dňa.

Štvrtok začínal s Vojtom Dykom a jeho B-side Bandom. Nespútaný temperament a sexepeal spravili z tohto herca showmena prvej kategórie a vystrelili ho na najväčšie pódium festivalu. Toto miesto mu patrilo právom a ľudia sa zabávali na tanečných úpravách známych svetových a filmových melódií.

Pre tento ročník Cylinders Gong stage ponúkol pestrý výber world muzikových fusion z iných zemí.

2018_07_18_059_banditos_Zdenko_HanoutSvojou inakosťou zaujal akustický kvartet Gulaza z Izraela. Spolu so svojou hudbou inšpirovanou dedičstvom tradičných ženských piesní z Jemenu priniesol mystické texty prvý krát v histórii spievané mužom. V piatok to boli hneď  tri jedinečné koncerty. Akustické TrioDa Kali z Mali, ktoré sa v minulom roku ,vďaka spolupráci s americkým Kronos Quartet ,stali celosvetovým víťazom v štýle world music. Nezabudnuteľná transcendentálna jazzová óda známeho kubánskeho klaviristu Omara Sosku, či nočné hudobné stretnutie troch českých umelkýň: Lenky Dusilovej, Beaty Hlavenkovej a Doroty Bárovej.

Živú tvár elektroniky predviedol britský producent Mura Masa počas nočného koncertu na hlavnom stage.

Medzi nezabudnuteľné zážitky festivalu patril aj koncert bosonohej speváčky Joss Stone na hlavnom stage či romantická zmes soulu, folku či amerického country novozélandského Marlona Williamsa na Fresh stage.

V sobotu nás prekvapil hypnotický koncert dravej diablice z exotického Pobrežia slonoviny Dobet Ghakoré na Fresh stage. Jej expresívny prenikavý hlas, mačací tanec a zbesilý afropop kapely v pozadí, len potvrdili, chýry, že Dobet patrí k najdravejším africkým hviezdam súčasnosti.

2018_07_20_010_joss_stone_Zdenko_HanoutPo prvý krát sa v Čechách predstavil aj najstarší syn legendy reggae Ziggy Marley a publiku učarovala aj jeho krajanka z Jamajky tajomná Grace Jones, skrývajúca sa počas vystúpenia pod množstvom nezvyčajných kostýmov.

Festivalu nemôžeme vytknúť žiadne veľké chyby. Pre rodiny s deťmi bol pripravený pestrý program v ČEZ Family park. Zvuk na jednotlivých pódiách bol takmer dokonalý, okrem niekoľkých prebasovaných koncertov, za ktoré nesú zodpovednosť ich vlastný zvukári.

Návštevníci sa mohli tešiť pestrému výberu stánkov s jedlom a občerstvením v niekoľkých festivalových gastro zónach. Aj tento rok sa nám potvrdil už tradičný výrok, že láska k hudbe ide na festivale aj cez žalúdok.

text: Milan Štefánik a Saša Pastorková

foto: Zdenko Hanout

2018_07_21_032_ziggy_marley_foto_Zdenko_Hanout2018_07_21_027_ziggy_marley_foto_Zdenko_Hanout2018_07_20_012_joss_stone_Zdenko_Hanout2018_07_19_020_kaleo_Zdenko_Hanout2018_07_18_020_otvorenie_Zdenko_Hanout

Prečítajte si

Comments are closed.