Pohoda

Orbital a Chase & Status Live na Bažant Pohode 2012

Lahôdkou programu tanečnej scény na letnom festivale Bažant Pohoda budú vystúpenia britských projektov Orbital a Chase & Status Live, ktoré doplnia doteraz potvrdené silné elektronické mená ako Caribou, Tha Galaxy Asteroids Tour, Totally Enormous Extinct Dinousaurs, Emika, Chew Lips, Les Trucs či Naive New Beaters.

Za projektom Orbital stoja bratia Phil a Paul Hartnollovci. Orbital je na scéne už od roku 1989 a patrí k najzásadnejším projektom elektronickej hudby. Neprekonaní majstri britskej elektronickej scény sa tento rok vracajú späť do ringu s novým albumom Wonky, ktorý vydávajú po ôsmich rokoch. Súrodenci Hartnollovci sa po dlhej pauze dali nedávno opäť dokopy, sú späť v plnej sile. Nadčasový a zároveň súčasný album Wonky dodáva im tak vlastnému spojeniu hudobne pestrej a hlboko emotívnej elektroniky svieži moderný nádych. Wonky je sebavedomý eklektický album plný energie, ktorý znie ako zatiaľ najlepší počin tejto dvojice.

Projekt Orbital vznikol na konci osemdesiatych rokov. Dvojica vydala sériu singlov patriacu k inventáru hudby deväťdesiatych rokov, ktorá zahŕňa skladby ako Chime, Style, The Box a Satan. V roku 2004 Paul a Phil svoju spoluprácu odložili bokom. Päťročná odmlka však spôsobila, že dopyt po ich vzrušujúcej hudbe a legendárnych vystúpeniach ešte vzrástol. Bratia nakoniec ohlásili svoj návrat prostredníctvom triumfálneho setu na festivale Big Chill v roku 2009, kde vystúpili ako hlavné hviezdy programu. Orbital znovu ožili, zresetovali, dali sa dokopy – a bolo to ozaj skvelé.

Impulzom pre nahratie albumu Wonky sa stal s nadšením prijatý comebackový koncert formácie. Po roku plnom vypredaných koncertov a euforických festivalových vystúpení, Coachellu a Glastonbury nevynímajúc, nasledoval ďalší rok, ktorý bratia strávili túlaním sa po svete a hraním DJ setov. Album Wonky nahrávali Orbital doma v Brightone. V Londýne nahrávku zmixoval medzinárodne uznávaný hudobný producent Mark „Flood“ Ellis, ktorý má za sebou spoluprácu s hviezdami ako PJ Harvey, U2 a Nine Inch Nails. „Flooda si pamätám hlavne zo všetkých tých elektronických záležitostí ako Cabaret Voltaire, Depeche Mode a Renegade Soundwave,“ vraví Paul. „Zároveň má solídny štrukturálny prehľad o hudbe, pretože nie je iba producentom jej tanečnej odnože. Vychádza skôr z holistického hľadiska, čo je spôsob, akým radi postupujeme aj my.“

Vydaním albumu Wonky sa zjednotený a oživený projekt Orbital vrátil späť na začiatok. Paul a Phil sa už nevedia dočkať, ako kompletný album vypustia v jeho prirodzenom prostredí – na pódiu. Neprekonaní majstri elektronickej hudby sú späť so silnejším a lepším zvukom ako kedykoľvek predtým. „Vnímam to ako naše vôbec najpríjemnejšie obdobie,“ vraví Phil. „Je to stále lepšie a lepšie. Akoby to bol nový začiatok.“

Chase & Status sú zase poprední súčasní reprezentanti drum and bassu. Dvojica Saul Milton a Will Kennard spoklu funguje od roku 2003. Na svojom konte majú dva albumy, More than Alot z roku 2008 a No More Idols z vlaňajška, okrem toho množstvo hudobných ocenení, päťkrát získali Drum and Bass Awards, raz Q Awards.
Dvojicu počas live vystúpení doplňajú na pódiu MC Rage a Andy Gangadeen, na Bažant Pohode vystúpi zostava so svojim live projektom, ktorý organizátori zažili na britskom Bestivale a patrilo k tomu najenergickejšiemu čo videli.

Multikultúrny festival Bažant Pohoda sa uskutoční 5., 6. a 7. júla 2012 na letisku v Trenčíne. Mezi potvrdenými interpretmi sú také mená ako Lou Reed, Emiliana Torrini, Bat for Lashes, Anna Calvi, ale aj britské kapely Kasabian, The Kooks, Elbow, The Horrors, Two Door Cinema Club, White Lies, legendy hip hopy Public Enemy, reagge hviezdy Jamaican Legends či Little Roy a mnohé ďalšie zaujímavé hudobné projekty.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Pohoda