NovinkyKam na koncert?Festivaly

ONE DAY JAZZ FEST prvýkrát v histórii open air a až v štyroch mestách!

Festival prinesie AVISHAI COHENA s orchestrom, vzdá hold DAVIDOVI BOWIEMU a vdýchne život úspešným projektom

WAKING VISION, DAN BRANTIGAN QUARTET A UNIVERSAL CURE!

ONE DAY JAZZ FESTIVAL sa vracia s jarno-letnou edíciou. Prvý raz vo svojej histórii prichádza vo forme podujatia pod holým nebom. Ďalšou novinkou je, že okrem Bratislavy sa predstaví v ďalších troch slovenských mestách! Pre obrovský úspech prinesie na Slovensko po roku a pol opäť izraelskú hviezdu Avishai Cohena. Tentokrát sa celosvetovo uznávaný basgitarista, kontrabasista, spevák a skladateľ predstaví s novým triom v sprievode symfonického orchestra Brnenskej filharmónie! Návštevníci festivalu sa môžu tešiť tiež na hudobnú poctu Davidovi Bowiemu a na unikátne znovuzrodenie úspešného medzinárodného projektu Waking Vision!

One Day Jazz Fest prvýkrát pod holým nebom

ONE DAY JAZZ FEST prináša svoju ďalšiu edíciu. Ako to už má vo zvyku, aj tento rok prichádza s niečím novým. Najvýraznejšou novinkou aktuálneho ročníka festivalu bude miesto konania – po Istropolise, Národnom tenisovom centre či hudobnom klube Ateliér Babylon, tentokrát predstaví domáce i svetové hviezdy jazzu pod holým nebom, v majestátnych priestoroch nádvoria Bratislavského Hradu. „Milovníci hudby, ktorí chodia na náš festival pravidelne, vedia, že jedným z našich cieľov, je, z roka na rok festival zlepšovať, tak, aby sme im prinášali stále kvalitnejšie a čoraz nezabudnuteľnejšie zážitky. Preto sme sa tento raz rozhodli, sprostredkovať im nezabudnuteľné zimomriavkové koncerty pod holým nebom s dokonalou atmosférou a krásnym výhľadom na Bratislavu,“ hovorí riaditeľ festivalu Martin Valihora.

Hudobníci vystúpia za humanizmus, toleranciu a mier až v štyroch mestách

Účinkujúcich a ich vystúpenia na nadchádzajúcom ONE DAY JAZZ FESTIVALE spojí ústredná myšlienka festivalu  – humanizmus a jeho šírenie prostredníctvom umenia. Ako rozpráva Martin Valihora, „festival pokračuje vo filozofii jedinečnosti hudobných čísiel, často realizovaných špeciálne na ONE DAY JAZZ FESTIVAL, ktoré v mnohých prípadoch nesú príbeh alebo posolstvo hlbšieho, vyššieho významu. Tentokrát sa festival prostredníctvom svojho programu a hudobnej rétoriky tvorby významných interpretov  priblíži ku konkrétnemu odkazu pojmov  Tolerancia, Humanizmus a Mier.“

Aktuálne posolstvo humanizmu festival tentokrát rozšíri prostredníctvom hudby až v štyroch slovenských mestách. Okrem Bratislavy sa zastaví tiež v Košiciach, Žiline a Banskej Štiavnici.

Druhá šanca pre tých, komu sa neušli vstupenky na vypredaného Avishai Cohena v roku 2014

Jesenná edícia ONE DAY JAZZ FESTIVALU v roku 2014 predstavila celosvetovo uznávaného kontrabasistu s izraelskými koreňmi, Avishai Cohena, ktorý beznádejne vypredal Veľkú sálu bratislavského Istropolisu do posledného miesta. „Fanúšikovia festivalu nám odvtedy neúnavne písali a aj osobne som často dostával otázky, kedy sa Avishai opäť vráti na Slovensko. Mnohým sa lístky ani neušli, keďže koncert sa veľmi rýchlo vypredal,“ prezrádza Martin Valihora. „Také naliehavé volanie po umelcovi a jeho odkaze sa nedá ignorovať. Takže, keď ma jeho manažment kontaktoval s aktuálnou informáciou, že Avishai vystupuje s novým projektom – so symfonickým orchestrom, nezaváhal som ani sekundu a okamžite som ho zaradil do programu blížiacej sa edície festivalu,“ vysvetľuje riaditeľ podujatia.

Aktuálny projekt s názvom „An evening with Avishai Cohen“, počas ktorého vystupuje charizmatický kontrabasista so svojím novým triom a s hudobným supportom symfonického orchestra, odohral v sprievode Filharmónie Brno v Brne a vo  Viedni. Po Čechách a Rakúsku zaznie emotívna hudba Avishai Cohena inšpirovaná rôznymi etnikami v rozšírenom zvuku so symfonickým orchestrom aj na Bratislavskom Hrade a  stane sa hlavným otváracím koncertom a zároveň jediným koncertom prvého festivalového dňa v Bratislave.

„Všetci sa na Avishaia už teraz veľmi tešíme. Tento umelec si totálne získal nielen návštevníkov festivalu, ale aj celý realizačný tím. Som veľmi rád, že týmto unikátnym číslom festival splní prianie celej

mase komunity fanúšikov, ktorá sa vytvorila po jesennom One Day Jazz Festivale 2014 po  vystúpení Avishai Cohena s triom,“ dodáva Martin Valihora. Majster kontrabasu predstaví svoje nové trio v zložení talentovaných izraelských hudobníkov Omri Mor (piano) a Itamar Doari (perkusie). Symfonický orchester sa predstaví pod taktovkou francúzskeho dirigenta Bastiena Stilla.

ONE DAY JAZZ FEST vzdá hold Davidovi Bowiemu

Dan Brantigan_Foto by Róbert ŠtefankaSúčasťou programu festivalu bude hudobná spomienka na Davida Bowieho. Legende vzdá hold newyorská formácia Donny McCaslin Group. Tá bola poslednou hudobnou zostavou, s ktorou David Bowie  spolupracoval. Nahral s ňou svoj posledný album Blackstar, ktorý vyšiel len pár dní pred jeho smrťou. Kapela  odohrá na Slovensku dva koncerty. Tie sú o to vzácnejšie, že zoskupenie priletí z New Yorku do Európy priamo na pozvanie Martina Valihoru iba pri príležitosti One Day Jazz Festivalu. V kapele účinkujú štyri výrazné osobnosti súčasnej newyorskej i medzinárodnej scény. Kapela na Slovensku zrealizuje aj workshop, v rámci ktorého sa s ňou budú môcť v diskusii stretnúť študenti, hudobníci a priaznivci tohto žánru. Fanúšikovia Davida Bowieho si budú môcť na vlastnej koži zažiť a vychutnať zvuk jeho poslednej tvorby  ako aj  umenie uznávaných osobností súčasnej tvorivej newyorskej scény pod vedením Donny McCaslina. Mladí umelci sa tak môžu stretnúť s jedným z najžiadanejších bubeníkov súčasnosti Markom Giulianim, s progresívnym majstrom na klávesové nástroje Jasonom Lindnerom či basistom a bubeníkom Natenom Woodom a budú môcť vidieť ich umenie v silnej strhujúcej tvorbe saxafonistu Donny McCaslina.

Renesancia projektu Waking Vision

Dlho očakávaný  a žiadaný comeback zostavy hudobníkov a spolužiakov z Berklee College of Music v Bostone – Johna Shannona, Dana Brantigana, Oskara Rózsu a Martina Valihoru – sa stane tretím pilierom line-upu One Day Jazz Festivalu. Unikátna medzinárodná zostava odohrá hudbu z projektov Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a Universal Cure, ktoré zanechali v slovenskom publiku silnú stopu počas ich pôsobenia v rokoch 2001-2009, kedy si u nás získali veľa fanúšikov a svojou tvorbou ovplyvnili celú generáciu hudobníkov. Koncert tejto zostavy bude splneným snom veľkej komunity fanúšikov. Renesancia projektu je realizovaná priamo na podnet fanúšikov a One Day Jazz Festivalu, vďaka ktorému sa hudobníci stretnú na pódiu po viac ako siedmich rokoch. So špeciálnym festivalovým programom precestujú štyri slovenské mestá: Košice, Žilinu, Bratislavu a Banskú Štiavnicu.

Vstupenky na ONE DAY JAZZ FESTIVAL sú v predaji v sieti Ticketportal: https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=22204

„V mene humanizmu, mieru a tolerancie“: ONE DAY JAZZ FEST jar – leto 2016

14. jún – Košice, Tabačka 20:00h

SHANNON-BRANTIGAN-ROZSA-VALIHORA /USA/SK

(Waking Vision, Dan Brantigan Quartet, Universal Cure)

John Shannon – gitara

Dan Brantigan – trumpet

Oskar Rózsa – basa

Martin Valihora – bicie

Support: LOCAL ARTIST

15. jún – Mestské Divadlo Žilina – 19:00h

Local Band

SHANNON-BRANTIGAN-RÓZSA-VALIHORA USA/SK

(Waking Vision, Dan Brantigan Quartet, Universal Cure)

John Shannon – gitara

Dan Brantigan – trumpet

Oskar Rózsa – basa

Martin Valihora – bicie

Support: LOCAL ARTIST

16. jún – Mestské Divadlo Žilina – 19:00h

DONNY MCCASLIN GROUP /USA

(Remember DAVID BOWIE w Donny McCaslin Group)

Donny McCaslin – sax

Jason Lindner – klávesy

Nate Wood – bass

Mark Giuliana – bicie

Support: LOCAL ARTIST

16. jún –  Bratislavský Hrad – 20:00h

AVISHAI COHEN  TRIO a FILHARMÓNIA  BRNO /IZRAEL/CZ/FR (diriguje BASTIEN STILL)

17. jún – Bratislavský Hrad – 19:00h

SHANNON-BRANTIGAN-RÓZSA-VALIHORA / SK/USA

John Shannon – gitara

Dan Brantigan – trumpet

Oskar Rózsa – basa

Martin Valihora – bicie

DONNY MCCASLIN GROUP /USA

(Remember DAVID BOWIE w Donny McCaslin Group)

Donny McCaslin – sax

Jason Lindner – klávesy

Nate Wood – bass

Mark Giuliana – bicie

 18. jún – Banská Štiavnica, Amfiteáter – 19:00h

 SHANNON-BRANTIGAN-RÓZSA-VALIHORA /USA/SK

(Waking Vision, Dan Brantigan Quartet, Universal Cure)

John Shannon – gitara

Dan Brantigan – trumpet

Oskar Rózsa – basa

Martin Valihora – bicie

Support: LOCAL ARTIST

VIAC INFO:   www.onedayjazz.sk   |   www.facebook.com/onedayjazzfestival

zdroj: Adriána Čahojová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky