One Day Jazz FestivalNovinkyFotoreportyReportážeFestivaly

Najžiadanejšie jazzové hviezdy súčasnosti na ONE DAY JAZZ FESTIVALE 2015

José James, Antonio Sánchez, Volcán a Ben Williams to boli hlavné mená, ktoré ťahali tento jesenný ročník One Day Jazz Festivalu, ktorý sa uskutočnil dňa 24. a 25. novembra v bratislavskom Istropolose. Hlavným slovenským supportom boli Anita Soul, trio Morochovič – Valihora – Griglák, Cosmic Days a Sisa Fehérová.

Zhoda okolností priniesla, že One Day Jazz Fest aj koncert José Jamesa v rámci cyklu City Sounds Of Bratislava vyšli presne na rovnaký termín 24. novembra, čo bolo veľké terno. José James bol na One Day Jazz Festivale hlavnou hviezdou prvého večera. Veľkou lahôdkou z domácej jazzovej scény bol otvárací koncert festivalu, v podobe Anity Soul a jej kapely v zložení – Martin Valihora (bicie), Eugen Vizváry (klávesy), Michal Bugala (gitara), Peter Raitl (perkusie) a mladý talentovaný basgitarista Richard Csino. Pred hlavným koncertom ale aj v priebehu prestávok sme si mohli vypočuli skladby z repertoáru mladého slovenského hudobného objavu s menom Cosmic Days.

IMG_3761Osobitosťou tohtoročnej jesennej edície festivalu boli výrazné zastúpenia svetových mien. V prvý deň vystúpil držiteľ Grammy Award Antonio Sánchez, ktorý zažiaril v spolupráci s Patom Methenym, ale zvýraznil sa aj ako tvorca originálneho soundtracku k oscarovému filmu Birdman. O vyvrcholenie prvého dňa sa postaral José James. V zložení Solomon Dorsey (basa), Takeshi Ohbayashi (piano a klávesy) a Nate Smith (bicie).

Druhý festivalový deň potešil mnohých návštevníkov autorský projekt v podaní nadaného klaviristu Pavla Morochoviča v spolupráci so skúsenou rytmikou – v zložení Juraj Griglák (basgitara, kontrabas) a Martin Valihora (bicie). Na pódium sa predviedla aj mladá talentovaná dáma a speváčka Sisa Fehérová s kapelou FeheroRocher.

IMG_3903Druhý deň priniesol aj kolegu Antonia Sáncheza z projektu Pata Methenyho, s cenou Grammy oceneného kontrabasistu BenWilliamsa, ktorý sa sem prišiel predstaviť so svojím projektom Sound Effect.

Ďalšou z hviezd bol klavirista Gonzalo Rubalcaba. Vo svojom projekte Volcán, s najrešpektovanejším latino supportom v podaní – Horacio „El Negro“ Hernandez (bicie), Giovanni Hidalgo (perkusie) a Jose Armando Gola (basgitara).

V závere stačí už len dodať, že jesenná edícia tohtoročného One Day Jazz Festivalu sa opäť predviedla v tom najlepšom svetle a na bratislavské pódia prišli najžiadanejšie jazzové hviezdy súčasnosti, ale aj objavy, ktoré sú na najlepšej ceste, aby sa o pár rokov stali hviezdami, ako sú ich kolegovia.

Line-up festivalu:

utorok, 24. november

Pódium mladých talentov slovenskej scény:

Cosmic Days (SK)
Peter Bulík (gitara), Marcel Gulyáš (gitara), Julián Ratica (klávesy), Tomáš Grečko (fujara), Miloš Bulík (basgitara), Luboš Ezo Ambrozai (bicie)

Hlavné pódium:

Anita Soul (SK)
feat. Martin Valihora (bicie), Eugen Vizváry (klávesy), Michal Bugala (gitara), Peter Raitl (perkusie), Richard Csino (basgitara)

Antonio Sánchez & Migration (MX)
feat. Seamus Blake (tenor saxofón, EWI), John Escreet (piano, Fender Rhodes) a Matt Brewer (akustická i elektrická basa)

José James (USA)
feat. Solomon Dorsey (basa, vokály), Takeshi Ohbayashi (piano a klávesy), Nate Smith (bicie)

streda, 25. november

Pódium mladých talentov slovenskej scény:

Sisa Fehér & Fehero Rocher (SK)

Hlavné pódium:

Pavel Morochovič Trio (SK)
feat. Martin Valihora (bicie), Juraj Griglák (basgitara)

Ben Williams & Sound Effect (USA)
feat. Marcus Strickland (saxofón), Matt Stevens (gitara), Christian Sands (klávesy), John Davis (bicie)

Volcán (CU, USA)
feat. Gonzalo Rubalcaba (klavír), Horacio El Negro Hernandez (bicie), Giovanni Hidalgo (perkusie), Jose Armando Gola (basgitara)

FOTOREPORT DEŇ 1

FOTOREPORT DEŇ 2

text a foto: Peter Štyri

Prečítajte si

Comments are closed.