Dobrý FestivalFestivaly

Miro Tásler o Dobrom Festivale: „Zavolal som si kapely, ktoré mám rád“

Už niekoľko mesiacov sa v súvislosti s Dobrý Festivalom skloňuje meno írskeho legendárneho gitaristu Garyho Moorea, ktorý bude tohtoročným zahraničným headlinerom podujatia. Už budúci víkend, presne 3. a 4. júla sa v Prešove na prírodnom kúpalisku Delňa uskutoční 4. ročník tohto programovo pestrého festivalu, ktorý voľne nadviazal na tradíciu Festivalu Dobrej hudby. Spolu s organizátorom podujatia Mirom Táslerom sa pozrieme na niekotré zaujímavostí, ktoré nás tento rok neminú. Prekvapenie pre pivárov na konci článku 🙂

Človek si pri pohľade na plagát Dobréfu Festivalu 2010 povie s údivom: „Gary Moore v Prešove?“ Ako sa ti to podarilo?
Sám neviem. Proste to vyšlo. Chcel som interpreta, ktorý niečo znamená, ale nechcel som niekoho mladého a začínajúceho, ale ani starú vyhasínajúcu hviezdu. Chcel som niekoho, kto ešte hrá, je trocha známy, a kto by sa hodil do Prešova.

Akú špeciálnu požiadavku má Gary Moore?
Flaša vína, ktorá je v hodnote asi 80 Eur. Požaduje odrodu French Pouilly Fume, ktorú som zohnal veľmi rýchlo vďaka mojej kamarátke, ktorá je vinárka. Ostatné veci mi pripomínali technické podmienky skupiny IMT Smile. Nezdalo sa mi to náročné. Možno je to iné tým, že ide o zahraničných hudobníkov, ktorí sú zvyknutí na to, že im organizátor zabezpečí všetko o čo požiadajú. Keď tak na Slovensku urobí domáca skupina, tak to oragnizátor nedá a ešte povie: „Načo ti to je? Čo ste namyslení? To potrebujete uteráky? Potrebujete mať záchod? Veď choďte tam do kriakov.“ Aj takéto sú reakcie slovenských organizátorov. Keby som sa takto zachoval ku Garymu, tak odíde. (smiech) Budem sa musieť správať tak, ako by som chcel, aby sa správali ku mne.

Očakával si špeciálne požiadavky?
Nie. V rámci zvuku prišli bežné veci, ktoré som očakával. Pôvodne neprišli žiadne požiadavky k svetlám. Minulý týždeň však manažment Garyho Moorea požiadal ku svetelnej show veci, ktoré sa na Východe nenachádzajú a v rámci celého Slovenska nie sú v dostatočnom množstve. Niečo budem musieť nahradiť, ale aj tak si myslím, že to bude zaujímavá scéna. Gary Moore si so sebou prinesie kamión svojej vlastnej aparatúry a ďalších častí scény.

Čo výber ostatných účinkujúcich?
V tom som mal už dávno jasno. S IMT Smile sa tešíme, že si zahráme na našom vlastnom festivale a znova sme zavolali Desmod na základe dohody medzi našimi kapelami. Veľmi som chcel Iné Kafe a keď ma Vraťo oslovil, že chcú nahrávať nové veci v našom štúdiu, a spomenul slovo koncert bolo rozhodnuté. Už skôr som ho „lámal“ na spoločné koncerty a teraz to vyšlo. Navyše hrá len u mňa na Dobrom Festivale a ešte jednom slovenskom festivale.

Chcel som mať niekoho z tanečnej scény, preto som oslovil našich kamarátov zo spoločnosti Prosac, ktorí sa venujú tanečnej muzike. Povedal som im, že chcem niekoho slávneho z drum´n´bassovej scény. V prvom momente som mal na mysli Prodigy, neskôr Pendulum, ale finančné aj iné možnosti to nedovoľovali. Napokon sme spravili výber na základe doporučení Stana Bobáka. DJov, ktorí na Dobrom Festivale vystúpia som vôbec nepoznal. Keď som sa však pýtal ľudí, ktorí v tom idú, zistil som, že sú to veľké mená drum´n´bassovej scény. Nechcel som housových DJov, pretože mám pocit, že si ľudia na Slovensku myslia, že house je všetko čo sa hrá na dedinskej diskotéke. V prípade DJov typu Tiesto som si nebol istý, či to chcem.

Samozrejme prešovské špičky Chiki Liki a Heľenine Oči, to „muši buc“ 🙂

Chiki Liki TuA v Prešove predstavili slovenskému publiku ukrajinskú skupinu Haydamaky. Má v tom teraz opäť prsty Maťo Višňovský?
Áno, môže za to Maťo Višňovský. Keď som vyberal z veľkého množstva interpretov, ktorých som chcel zavolať, pýtal som sa Maťa, či by prišiel na Haydamaky. On, že jasné. Veď sa aj poznáme. Nepoznám všetky zahraničné mená a najprv som si ich musel vypočuť na youtube. Keďže sa mi Haydamaky páčili a neskôr som zistil, že aj Višňovi, bolo mi jasné, že tento rok na DF vystúpia. Samozrejme som pôvodne plánoval zavolať aj po jednej kapele z okolitých štátov, ktoré by sem chodili na striedačku alebo naraz. Bolo to veľké množstvo kapiel, no tento rok ostali iba Haydamaky. Ešte aj Vladimír Merta, ale to je z iného súdku, keďže festival nadväzoval na pôvodne folkový festival, chcem aby tá folková tradícia pokračovala a aby tu folkáči vždy boli. Niekedy sa mi to nedarilo, ale tým, že príde Vladimír Merta, sa to zlešpuje. Mohli sme sa pokusiť o bratov Nedvědovcov alebo Jarka Nohavicu, ten však svojho času povedal, že nechce hrať na festivaloch. Preto som ho neoslovil. Dohodol som sa sám so sebou, že pozvem človeka, ktorý vo folku znamená viac, aj keď nie je až tak známy ako Nohavica. Chcel som aj Zdeňka Vřešťala, ale toho zavolám asi až na budúci rok.

Peter Nagy naozaj vystúpi s Indigom?
Peter mi volal aj kvôli tomu, aby sme koncert avízovali aj so skupinou Indigo. Keď som Petra Nagya zavolal prvý krát na Dobrý festival, všetci sa mi smiali, že je to somarina. Pozrel som si ho u nás naživo, uvedomil som si, že je to jeden veľký frajer. Jeho vystúpenie bolo jedno z najlepších slovenských vystúpení aké som videl. Petrov výkon bol skvelý a ľudia reagovali neuveriteľne. Peter Nagy je známy, je to Prešovčan a zároveň je jeho hudobné vystupovanie na veľmi vysokej úrovni a preto je právom tak dlho v slovenskom aj českom showbiznise. Počítam s ním aj do budúcna.

Tanečné stany
Tanečný stan bude tento rok spojený do jednej veľkej diskotéky s reštauráciou pri pódiu Malá Dobrá Hudba. Bude to ešte väčší žúr.

Špecialita, jam session?
Nič plánované nie je. Ak k niečomu dôjde, bude to náhoda a chuť muzikantov spolu si zaimprovizovať. Tento rok budeme mať Pokec Dobrú Kaviareň, čo je malý priestor pre mladé, nádejné slovenské skupiny, ktoré som vybral na základe demo nahrávok, ktoré mi v priebehu roka posielali. Tiež tam hrajú naši kamaráti a známi ako Raindown, Zašo, Robo Mikla, Feelme a pod. Tam by mohlo niečo vzniknúť.

Kapely a ich demá
Všetky som si ich vypočul a na základe týchto nahrávok som si vyberal kapely, ktoré ma zaujali. Je ich o mnoho viac ako tých, ktoré napokon na Dobrom Festivale zahrajú. Bohužiaľ sa už nevošli do programu. Možno sa mi ich podarí obsadiť na niektorú inú akciu. Niektoré boli veľmi zaujímavé a dokonca mi jedna z nich pripomenula White Stripes. Tým, že sme nahrávali v tom istom štúdiu ako White Stripes a zrazu som mal v rukách demo nezávislej skupiny, ktorá písala štýlom, asi sa na váš festival nehodíme, povedal som si, že im nájdem miesto v programe. Je to duo, čo na Slovensku nie je bežné a znie to dobre. Som zvedavý, ako im to bude hrať naživo.

Na ktorých účinkujúcich sa tešíš ty osobne?
Gary Moore a Haydamaky, na nich sa veľmi teším. Som zvedavý na Vladimíra Mertu. Chcem vidieť Tebee a Calyxa. Zaujíma ma, ako bude ich show vyzerať naživo, nakoľko bude špeciálne pre nich nainštalovaná videoprojekcia s video DJmi. Mám rád Paru. Ak budem stíhať, pozriem si aj Iné Kafe. Keďže počas festivalu „lietam“ medzi jednotlivými pódiami, predpokladám, že si pozriem aspoň časť vystúpení jednotlivých intepretov. Zavolal som si kapely, ktoré mám rád.

Záverečná otázka, ktorá bude zaujímať asi každého návštevníka. Koľko bude stáť pivo?
1 Euro! Inak veľká zmena. Bežne sa na Východe čapuje Kozel desiatka, na Dobrom Festivale to bude tento rok čapovaný Šariš 10, kvôli jednoduchosti, počasiu a pod. Máme ešte jednu novinku, čo sa týka piva. Budeme zásobovaní nepasterizovaným pivom, ktoré bude čerstvé, priamo z pivovaru bez CO2, stlačené vzduchom. Pivovar u nás postaví svoj stan, resp. vlastnú výdajňu nepasterizovaného piva. Takéto pivo je čerstvejšie, chutnejšie, má menej bubliniek, je proste iné. To sa nám podarilo dohodnúť v spolupráci s pivovarom Šariš.

Potvrdení účinkujúci na Dobrom Festivale 2010:

Gary Moore (IRL), Vladimír Merta (CZ), Peter Nagy, IMT Smile, Desmod, Iné Kafe, Para, Chiki Liki Tu-A, Heľenine Oči, Hrdza a mnoho ďalších.

Dvojdňové vstupenky na festival sú v predpredaji za 19 EUR v sieti Ticketportal. Deti do 12 rokov majú v sprievode rodiča vstup zdarma.

lístky: http://www.ticketportal.sk/podujatie_search.asp?id=14462

text: Edo Kopček
foto a video: archív

Prečítajte si

Comments are closed.