NovinkyFotoreportyReportážeFestivaly

Mighty Sounds svoje 10. narodeniny oslávili veľkolepo!

V Táboře sa už desiaty krát konal multižánrový festival Mighty Sounds. Na svoje si prišli zástanci všetkých rôznych štýlov od ska, reggae, punk, rockabilly, hardcore atď. Není divu, že tento ročník bol ze všetkých najúspešnejší, pretože program bol skutočne nabitý. Nie len čo sa zahraničných kapiel týka.

Piatkový line-up odštartoval český zástupca reggae scény Mr.Cocoman & The Solide Vibes. Prvá kapela, ktorú som navštívil V Ice & Fire Stage boli americkí Beaing As An Ocean hrajúci melodický a veľmi emotívny hardcore. Po nich nastúpila ďalšia americká HC banda 7 Seconds. Potom sa, ale všetká pozornosť presunula na (hlavný) Jan Hus Stage, kde vystúpil zlatý klinec, nie len piatkového večera, ale celého festivalu Dropkick Murphys, ktorí hrajú niečo medzi folk rockom a celtic punkom. Atmosféra bola úchvatná a tisíce fanúšikov si mohli užiť zvuky nie len bežných punkových nástrojov, ale tiež dudy, keltskú píšťalu, banjo alebo akordeón.

IMG_8354Sobotné popoludnie sa odohrávalo v duchu ska a reggea. Iba na malom Lucky Hazard Stagei sa striedala jedna psychobilly a HC kapela za druhou. Boli to prevážne české kapely ako Twisted rod, Hopes, alebo Backfist. I napriek tomu, že na tomto festivale bolo slovenských kapiel veľmi málo, bratislavský From Our Hands oslovili mnoho českých poslucháčov. Večer potom patril punkáčom. Najprv hrala britská streetpunková kapela GBH, potom zazneli Perkele hrajúci Oi! a nakoniec ďalšia britská kapela The Anti-Nowhere League. Surový punk a provokatívne texty speváka, ktorý si nechá hovoriť Animal (zviera) pripomínali starý New Yorský klub CBGB’s.

Posledný deň nemohli návštevníci kvôli sobotnému punkovému ,,nářezu“ a ,,opici“ ani chodiť. To však nikoho neospravedlňovalo, ba naopak všetci museli byť pripravení na najväčší ,,nářez“. Šialení Hentai Corporation so svojím frontmanom Radkom Škarohlídom skoro rozbili stage. Nechýbali ani pobehujúci superhrdinovia (Spiderman a Batman). Či to bolo súčasťou ich show, môžeme len hádať. Lucky Hazzard Stage praskal vo švoch, keď vystúpila začínajúca pražská ska kapela Kšandy Industry. Svojimi 100% protirasistickými textami a veľkou základňou fanoušikov zaujala mnoho poslucháčov tohoto štýlu.

IMG_8609Večer nastalo najväčšie peklo v podobe amerického HC. Pred ôsmou hodinou zaznela legenda New Yorského hardcoru Madball. Kapelu v roku 1988 založil spevák jednej z prvých HC kapiel Agnostic Front Roger Miret, ktorý za mikrofón postavil svojho brata Freddyho. Na Mighty Sounds boli už pred tromi rokmi a do Česka sa vracajú čím ďalej častejšie. Potom vystúpili Stick To Your Guns a v neskorých nočných hodinách Evergreen Terrace. Každý priaznivec tohoto undergroundového štýlu mi snáď dá za pravdu, že na festivale býva mnoho ľudí, ale tieto kapely patria do klubov, kde to všetko začalo.

Dobrých kapiel a miest, ktoré sa dali navštíviť, bolo tento rok toľko, že keby sme chceli obehnúť všetko, museli by sme sa asi naklonovať. Takže nakoniec by som chcel všetkým doporučiť tento festival na ďalší rok, pretože sa z Mighty Sounds začína stávať minimálne na európsku úroveň. A ja, ako zástanca všetkých týchto štýlov, som si ho užil naplno.

Viac z fotoreportu nájdete TU!

Autor článku: Benjamin Škampa
Foto: Aquiel Vebrová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky