NovinkyKam na koncert?FestivalyRock For People

Hviezdny Thirty Seconds To Mars zamieri na Rock for People! A spolu s nimi Modestep, Royal Republic a Friska Viljor

Po rovnakom „ťaháku“ ako usporiadatelia Rock Am Ring / Rock Im Park dali tento rok i promotéri Rock for People. A môžu tak s oprávnenou hrdosťou ohlásiť druhého z tohtoročného headlinerov – kalifornsku rockovou kapelu THIRTY SECONDS TO MARS. Vedľa už potvrdených Queens Of The Stone Age ide o ďalšiu formáciu, ktorá na tento rok ohlásila nové a miliónmi fanúšikmi po celom svete vyhľadávanom štúdiový album. V prípade tria vedeného Jaredem Leto sú očakávania na mieste: posledná doska Thirty Seconds To Mars z roku 2009 s názvom This Is War bola nie len komerčne veľmi úspešná, ale pre mnohých kanonizovala obsah i formu rockovej hudby 21. storočia.

Štyri roky  od poslednej dosky, veľmi sľubné ohlasy na nový singel, výborná kondícia a veľhlas kapely, ktorá sa chce podľa všetkého stať hviezdou tohoročnej festivalovej sezóny v Európe – čo viac si priať?,“ hovorí na adresu Thirty Seconds To Mars Michal Thomes, riaditeľ Rock for People. Chuť tohoto festivalu, ktorý sa vo Festivalparku v Hradci Králové uskutoční medzi 2. až 5. júlom, pravdaže rastie s jedlom: a preto je možné fanúšikov navnadiť i na vystúpenie dubstepových či rockstepových MODESTEP. Táto britská štvorica, ktorá pred niekoľkými dňami omámila naprataný pražský klub Roxy, sa podarilo neodolateľne spojiť dva do značnej miery opačné póly súčasnej hudby – rock a elektroniku. Podobne, ako kedysi The Prodigy alebo Pendulum.

Do Hradce Králové mieria rovnako dva hudobné pozdravy zo Švédska. Garážmajstri ROYAL REPUBLIC z Malmö razia prax priamočiarého soundu s prvkami punku a rock and rollu. Ano, v ich produkcií sa dá vystopovať vplyv populárnych The Hives, avšak cítime v ňom menej retra a viac originálneho prístupu. Mimochodom – pražská premiéra Royal Republic na strahovské 007 nadchla, rovnako ako repete v Lucerna Music Baru. V Hradci to bude výživné pre fans z celej republiky, odkazujú títo sympatickí Švédi zo svojho aktuálneho turné.

To indie-folk-rockoví FRISKA VILJOR (zrodení 2005 v Stockholme) si na Rock for People pobudnú svoj tuzemský debut. A sú typickou ukážkou toho, ako zúročiť poctivú prácu na svojom promotion: po minulo a tohtoročnom hecovani po showcasových prehliadkach a festivalových sa tento rok títo usmievaví hippíci prepracovali do popredia line-upu festivalu ako Hurricane … alebo Rock for People! Doporučenie? Už treba názov ich čerstvého, v poradí piatého albumu Remember Our Name. Pretože názov Friska Viljor si po minulom roku RfP budú svedkovia ich koncertu pamätať opravdu dlho.

Rock for People na nadchádzajúcom 19. ročníku ponúkne kombináciu preverených mien a nových talentov doporučených európskymi showcasovými prehliadkami. Dosiaľ boli potvrdené kapely Queens of the Stone Age (US), The Parov Stelar Band (AT), Billy Talent (CA), Gogol Bordello (US), Klaxons (UK), Papa Roach (US) či A Day To Remember (US). Pozor! V predaji sú už posledné stovky vstupeniek v cene 1 400 Kč (po registrácií za 1 300 Kč). Potom cena stupne na 1 550, respektívne 1 450 korún. Viac informácií na www.rockforpeople.cz a google.com/+RockForPeople.

THIRTY SECONDS TO MARS

Jedna z najzaujímavejších a najpopulárnejších kapiel z rockovej úrodnej Kalifornie vznikla pôvodne ako rodinný projekt bratov Letových v roku 1998. Jared Leto, frontman skupiny, spieva a hraje na gitaru, prešiel niekoľkými umeleckými školami a popularitu zbiera i čoby hollywoodsky herec. Jeho starší brat Shannon, bubeník kapely, sa na filmovom plátne objavuje čas od času tiež a rovnako se venuje fotografii. Tretím členom Marsov je pôvodom bosenský Chorvát Tomislav Miličević, gitarista, varhanista a huslista.

Kapela má za sebou tri albumy, pričom posledný z nich This Is War sa považuje za celkom prelomový. Vznikal vo veľmi pohnutom období ich osobných i profesných peripetií. Jared Leto spomína: “Zabralo to dva roky, došli sme do pekla a späť. V jednom momente som mal pocit, že je to náš koniec, ale nakoniec z toho všetkého vzišla užitočná skúsenosť zmeny. Není to moc o vývoji, je to proste revolúcia. Niečo ako príchod nového veku.”

Kapela sa spojila pri príprave albumu s jednými z najlepších producentov súčasnosti Floodem (U2, Nine Inch Nails, Depeche Mode, Smashing Pumpkins) a Stevem Lillywhitem (U2, The Rolling Stones, Peter Gabriel). Jared vysvetľuje: “Flood má karmickú schopnosť pracovať s kapelami a ľudmi, ktorí sú uprostred obdobia intenzívnych zmien svojho kreatívneho života. Vedeli sme, že chceme niečo iného, nového a neočakávaného. A Flood bol ideálny sprievodca na tejto ceste.”

Za výnimočný prvok albumu sa dá považovať i unikátna spoluúčasť tisícok členov fanúšikovskej komunity zvanej Echelon. Tí sa na nahrávke podieľali jednak naživo na jednom z koncertov a hlavne tiež prostredníctvom takzvaného Digitálneho Summitu, ktorý v auguste 2009 umožnil fanúšikom z celého sveta vrátane Iránu stáť so spolutvorcami albumu cez nahrávky zaslané po internetu prostredníctvom TwidVid. Kapela si tejto spolupráce veľmi cenila a doposiaľ ju považuje za integrálnu súčasť albumu a jeden z jeho určujúcich elementov. Nie len preto sa stala nahrávka This Is War komerčne veľmi úspěšnou a pre mnohých kanonizovala obsah i formu rockovej hudby 21. storočia.

Medzi headlinerov tohtoročného RfP sa tak radí kapela, ktorá predala už cez 3,5 miliónov kusov albumov, ich videa pozbierali radu ocenení (MTV Video Music Award, Fuse Award, Kerrang! Award) a ktorým Youtube napočítalo už cez 100 miliónov zhliadnutí. K viac než päťsto koncertov (námatkovo z najväčších festivalov Lollapalooza v USA, Pinkpop v Holandsku, Download v UK, Rock am Ring v Nemecku či japonský Summer Sonic) tak pribudne i možnosť pre českých fanúšikov, zažiť ich unikátnu show na hradeckom letisku.

www.thirtysecondstomars.thisisthehive.net

www.facebook.com/thirtysecondstomars

https://twitter.com/30Secondstomars

www.youtube.com/30secondstomars

http://www.youtube.com/30secondstomarsVEVO

MODESTEP

Táto štvorčlenná partia z Londýna vznikla v roku 2010, ale napriahnuté má výborne – to dokázala i skvelá atmosféra v preplnenom pražskom klube Roxy pred pár dňami pri ich prvej návšteve Prahy. To len potvrdilo šťastnú voľbu teamu RfP, ktorý mal tento kvartet v hľadáčiku už minulý rok…

Prielom pre Modestep nastal po festivale Download v roku 2011. “Mali sme dosť nahnané…,” hovorí už teraz pobavene kapela. “Robili sme pred vystúpením interview a povedali nám: ‘Pripravte sa na to, že pokiaľ nie ste rockeri, vymetú vás na Downloadu z pódia plechovkami.’ My sme si zase hovorili: Tak, naša prvá veľká show, no výborne, čo sa tu do… zomelie, to neskončí dobre…’” Našťastie sa kapela bála zbytočne. Namiesto vrhačov plechoviek sa v kotli zmietali tisíce odviazaných mosherov a desiatky ľudí sa v nadšenom deliriu vrhali z pódia späť do davu – svätyňa rocku prijala týchto elektronikou nasiaknutých týpkov za svojich.

Kam nakoniec Modestep zamieri, ešte není úplně isté. Ale je jasné, že ich ochota postaviť sa proti konvenčným štýlovým predstavám sa im vyplatila od prvého okamžiku, kedy začali s muzikou v byte na severu Londýna. Ich kariéra začala online, videa majú na 45 miliónoch zhliadnutí na YouTube – čo iba potvrdzuje, že kapela má už teraz, v dobe kedy vydáva prvý album Evolution Theory, neskutočne veľkú fanúšikovsku základňu. A experti dodávajú, že Modestep dokázali spojiť dva do značnej miery opačné póly súčasnej hudby, rock a electro podobne ako The Prodigy alebo Pendulum.

A je čerstvo dokázané, že si bude rozumieť i s českými fandy: kapela bola z prijatia v plnom Roxy nadšená a označila v sociálnych médiach pražské auditorium za favorita v súťaži o najlepšie publikum turné. Nadšené reakcie českých fanúšikov to potvrdzujú a tak dúfame, že i v Hradci sa potvrdia slová jedného z pražských návštevníkov koncertu Modestep na Instagramu: “Neopísateľná atmosféra! Niečo medzi nebom a zemou!“

www.modestep.com

www.facebook.com/modestep

https://twitter.com/modestep

www.youtube.com/modestepUK

ROYAL REPUBLIC

Švédska garážovka Royal Republic vznikla v roku 2007 v Malmö. Ich priamočiari sound s prvkami punku a rock and rollu môže odkazovať k populárnym The Hives, cítime v ňom však menej retra a viac originálneho a vlastného prístupu. Presvedčili sa o tom i českí fanúšikovia v jeseni minulého roku, kedy sa kapela zastavila v Prahe behom turné k aktuálnemu albumu Save The Nation.

Skupina zaujala svojim prvým albumom We Are The Royal v roku 2010 ako kritiku, tak poslucháčov a DJe v rockových rádiách. Ich pecka Tommy Gun sa prepracovala až na prvé pozície Rockchart MTV.

Charizmatický frontman kapely Adam Grahn si zakladá na originalite a k súčasnému smerovaniu kapely hovorí s nadsázkou: “Niektorí ľudia nás mali radi i preto, že na prvom albume nebolo moc dynamiky, bolo to len také “Aaaaaargh!!!” od začiatku do konca. Ale my sme omnoho všestrannejší muzikanti! Čili Save The Nation není o zmene zvuku, ale o tom, že máme mnoho viac čo ponúknuť a chceme rozšíriť naše možnosti. A v deň, kedy niekto povie, že Royal Republic znie ako niekto iný, začnem vraždiť! ” Je však takmer isté, že vo futráloch kapely zostanú len gitary a bicie a z hradeckého stage sa v ústrety fanúšikom ponesú len dávky rytmov, slov a tónov a energia, čo je vlastne Royal Republic proslávený.

http://www.royalrepublic.net/

http://www.facebook.com/royalrepublic

http://www.youtube.com/royalrepublic

FRISKA VILJOR

Indie-folk-rockoví, a v istých momentoch čisto folkoví, Friska Viljor sa zformovali v roku 2005 v Stockholme. Sú typickou ukážkou toho, ako ide zúročiť titernú prácu na svojom promotion: po minulom a tohtoročnom harcování po showcasových prehliadkach a festivaloch sa tento rok títo usmievaví hippíci prepracovali do popredia line-upu festivalov ako Hurricane … alebo Rock for People! Táto dvoj až päťčlenná formácia behem siedmych rokov svojej veselej existencie stihla vydať už päť albumov; zaujala už debutom Bravo! a sebavedomie vtelila i do názvu toho posledného z tohtoročného januára – Remember Our Name

S Friska Viljor som sa stretol na partnerských showcase festivaloch Great Escape a Reeperbahn. Videl som ich ako kapelu, tak v redukovanej zostave, kedy pod rovnakým názvom vystupujú iba spevák-mandolinista a gitarista. Oboje je skvelé, príjemné pesničky, ktoré vás chytia na ´prvú dobrú´, žiadne ťažké a pochmúrne riešenia sveta, pohodička… Zo Švédska český národ prijal za svojich The Hives,  na rade sú Friska Viljor!,“ odkazuje Michal Thomes.

http://www.friskaviljor.net/

http://www.youtube.com/watch?v=S7UMW8c5YNM

http://www.youtube.com/watch?v=NSASFAP8sD0

zdroj: Jiří Hlinka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky