Dobrý FestivalFestivaly

Goldie: Hviezda filmov Podfuck a Jeden svet nestačí Goldie roztancuje Dobrý Festival

Dobrý Festival potvrdzuje, že program tanečného stanu, ktorý bude kapacitne dva krát taký veľký ako pred rokom, má byť rovnako silnou alternatívou v rámci elektronickej hudby k hlavnému pódiu, ktoré je orientované na rockovú, popovú a alternatívnu muziku. Piatok bude patriť housu a sobota drum´n´bassu.

Jednoznačným headlinerom tanečného stanu bude britský producent GOLDIE, ktorý patrí medzi najstarších predstaviteľov generácie jungle a drum´n´bass. Široká verejnosť ho pozná ako hviezdu filmov Podfu(c)k (1999) alebo bondovky Jeden Svet nestačí (2000). Tento rok zaradilo BBC Radio 4 Goldieho medzi 60tich ľudí, ktorí mali veľký vplyv na Britániu. Stalo sa tak pri príležitosti diamantového jubilea kráľovnej Alžbety, ktorá je na tróne celých šesťdesiat rokov.

Goldie, vlastným menom Clifford Joseph Price, pomohol v prvej polovici deväťdesiatych rokov popularizovať drum´n´bass ako hudobný žáner. Prelomovým bol titulný singel Inner City Life z debutového albumu Timeless (1995). V mladosti na neho mala veľký vplyv pouličná kultúra – graffity, hip-hop a breakdance. V roku 1991 prišiel zásadný zlom pre Goldieho hudobný vývoj. Na jednej klubovej noci videl Grooveridera a Fabia púšťať ranné breakbeatové tracky zrýchlené na 45rpm a prekladané vtedajšou rave music. Zvuk rave-u mu učaroval a postupne presedlal z hip-hopu na jungle. Na festivale ho bude sprevádzať MC GQ.

Nová krv B-Complex

Príjemným kontrastom k nemu bude mladý Slovák B-Complex, ktorý však nie je žiadnym nováčikom v komponovaní elektronickej hudby. Venuje sa jej od svojich dvanástich rokov. B-complex vystriedal mnoho hudobných štýlov cez rave, hardcore, trance a psychadelic trance až nakoniec zakotvil pri drumm´n´basse. V roku 2008 ho pre svetovú d´n´b scénu objavil Tony Colema (vystúpil ako London Electricity na DF pred rokom) a zaradil jeho skladbu Beautiful Lies na kompiláciu Sick Music.

Odvtedy hral vo väčšine európskych krajín – v Maďarsku, Poľsku, Česku, Rakúsku, Nemecku, Belgicku, Holandsku, Estónsku, Británii, Švajčiarsku či Taliansku. Ale aj v Austrálii, na Novom Zélande a v USA. Vystupoval v londýnskej Brixton Academy, kde hrávajú hviezdy ako Madonna, The Prodigy, Dido a ďalší. Tam sa mu podarilo roztancovať niekoľko tisíc ľudí na jeho prerábku ľudovej piesne Tota Heľpa. Niekoľko skladieb B-complexa už vyšlo na kompiláciách, samostatný album však ešte len pripravuje.

Jednodňový lístok na sobotu stojí 6 eur. Kompletný program sa nachádza na www.dobryfestival.sk

text: Edo Kopček a pis.sk
foto: web

Prečítajte si

Comments are closed.