THE LEGITS BLASTNovinkyFestivaly

FESTIVAL THE LEGITS BLAST 2016 SPOJIL V BANSKEJ BYSTRICI VŠETKY KONTINENTY

Festival the Legits Blast 2016 (24. – 31. júl 2016) ako najmedzinárodnejší festival svojho druhu v Banskej Bystrici opäť ukázal svoju silu a tento rok ešte bohatší program. Návštevnosť prevýšila 3000 ľudí!  Na 7. ročník festivalu prišli tanečníci z viac ako 70 krajín sveta*. V klube Ministry of fun ohúrili tanečné battle v rámci prestížnej svetovej súťaže Outbreak Europe 2016. Piatim kategóriám kraľujú tanečníci z Ukrajiny, Poľska, Japonska a Spojeného kráľovstva. Sobotný program vyvrcholil koncertom The Legits Blast Concert a nedeľa patrila eventu Rep your Country. V tanečných súbojoch „krajina proti krajine“ po prvý raz zvíťazili Francúzi!

Outbreak Europe 2016 v číslach: 334 bboys, 114 bgirls a 225 dvojíc zo 71 krajín. „Festival The Legits Blast 2016 sa s týmto počtom stal najväčším svojho druhu na svete!,“ potvrdil jeden z organizátorov Martin Gilian.

Ponúkame Vám stručný prehľad programom nabitého festivalu (ostatné info sú v predchádzajúcich tlačových správach):

Festival The Legits Blast 2016 sa tento rok rozrástol o nové projekty. Autentickú hiphopovú kultúru mohli návštevníci zažiť v rámci 15 podujatí celý uplynulý týždeň. Jedným z eventov je aj tanečný kemp Catch the Flava na Šachtičkách, ktorý sa konal už piaty raz, a na ktorom sa zúčastnilo 200 študentov zo zhruba 70 krajín sveta. Zaujímavosťou je, že len štyria boli zo Slovenska. Pod odborným vedením špičkových svetových tanečníkov – lektorov z Ameriky, Kanady a Fínska zlepšovali svoje zručnosti.  „Tanečný kemp na Šachtičkách je zameraný na bboying (alebo inak breakdance) a  je najväčší svojho druhu na svete,“ vysvetľuje Martin Gilian, ktorý polu s Mirom Križanom stojí za organizáciou festivalu The Legits Blast 2016. V roku 2013 vytvorili aj značku oblečenia The Legits, ktorá je veľmi obľúbenou najmä v zahraničí.

Workskop viedol aj Raymond ‘NastyRay‘ Mora. Pred pár rokmi tancoval napríklad pre Justina Biebera. Vystupuje v jeho dokumente a sprevádzal ho na turné. „Tancovať som sa naučil z VHS kaziet, kde boli nahrané tanečné battle a trénoval tvrdo každý deň, aby som sa zaradil k najlepším,“ povedal nám 29ročný NastyRay zo San José. „Južná Amerika, Východná Európa, tam v súčasnosti nájdete asi tých najlepších tanečníkov,“ myslí si NastyRay, ktorý niektoré pohyby naučil aj Justina Biebera.

 „Niektorí tanečníci, najmä z chudobných častí Latinskej Ameriky, pricestovali na Slovensko za posledné peniaze, len aby mohli trénovať so špičkovými tanečníkmi,“ hovorí Martin Gilian.

Dodáva, že tanečníci zháňajú peniaze na takúto udalosť aj tancovaním na uliciach. Prostredníctvom takzvaných streetshows si niektorí zarobili peniaze, aby mohli na Slovensko prísť.

Karl ‘Dyzee’ Alba mal na Šachtičkách tiež svoj worshop. „Tancovať som začal v roku 1994, o šesť rokov neskôr som sa rozhodol, že sa mu budem venovať profesionálne,“ sumarizuje 37ročný Karl ‘Dyzee’ Alba, pôvodne z kanadského Toronta, dnes žijúci v Južnej Kórei. V Toronte sa počas dospievania dostal do gangu a tanec mu doslova zachránil život. „Uchránil ho od toho, aby skončil v base alebo s guľkou v tele,“ dodáva Martin Gilian.  Dyzee je spolu s ďalšími šiestimi tanečníkmi držiteľom svetového Guinnessovho rekordu z roku 2007 za najdlhší tanečný kruh, „tancovali sme 24 hodín a vyzbierali peniaze pre výskum rakoviny,“ vysvetľuje Dyzee, ktorý bol počas víkendu jedným z porotcov prestížnej súťaže Outbreak Europe.

Piatkový deň festivalu The Legits Blast bol nabitý udalosťami. Na tanečných battloch pred banskobystrickým klubom Ministry of Fun sa zúčastnilo 334 bboys, 114 bgirls a 225 dvojíc zo 71 krajín sveta. „S týmto počtom sa festival The Legits Blast stal najväčším festivalom svojho druhu,“ uviedla z organizačného týmu Romana Dorotovičová.

Súčasťou piatkového programu bol free workshop štýlu New Style Hustle pre verejnosť, ktorý sa tešil veľkej priazni a návštevnosti.

Na vonkajšom Garage stagei začali preliminačné tanečné kruhy, v ktorých odborná porota vybrala postupujúcich do sobotňajších štvrťfinálových kôl. Jedinečná kreativita americkej dvojice Nasty Raya v kombinácii s Viciousom Victorom, ktorý minulý rok vyhral titul najlepšieho tanečníka na svete, predstavujú jasných favoritov celého eventu!

V rámci festivalu the Legits Blast 2016 pripravili organizátori aj program pre deti a mládež do 18 rokov. Projekt Youth is the Future alebo Mladí sú budúcnosť sa konal v sobotu 30.7. 2016 v banskobystrickom nákupnom centre Európa. Podporil ho Vyšehradský fond. Na tohtoročnom prvom ročníku sa zúčastnili stovky návštevníkov a desiatky tanečníkov. Bohatý program odštartovali workshopy s tanečníkmi ako Miss Bibi /CZ/, Dora Aitner /HU/, a posledný tanečný workshop viedol známy slovenský tanečník Laci Strike. Tanečníci zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska si všetky workshopy mohli užívať zadarmo. Popoludňajší program tvorili workshopy s poľskými Djmi – DJ Plash a Dejot Funky Masons, ktorí predviedli aj iné umenie hip hopovej kultúry. Mládež, ktorej bol tento projekt venovaný, sa mohla zúčastniť aj graffity workshopu so slovenským writerom Ewilom. Ďalším bodom programu bola aj diskusia, v ktorej sa účastníci a návštevníci projektu YITF mohli dozvedieť viac o hip hopovej kultúre ako takej, či sa prípadne  opýtať rôzne otázky. Projekt bol zakončený tanečným battlom, na ktorom o víťazný pohár a ceny v hodnote do 200 eur bojovali  desiatky tanečníkov prevažne slovenskej národnosti. Víťazom sa stal mladý tanečník z Banskej Bystrice. 17-ročný Mário Lacko neskrýval radosť, pokoru a vďačnosť a povedal, že hudba a tanec mu pomáhajú odreagovať sa. Ako druhý zo súboja vyšiel 10ročný Miško Vašek, ktorý tancuje už od piatich rokov. Jeho rodičia nečakali, že sa dostane až do finále, ale dodali, že Miško na sebe pracuje od rána do večera. Porotkyňou súťaže bola spolu s ďalšími dvoma odborníkmi aj Sabina Škodová alias Miss Bibi, ktorá je jednou z najvýraznejších osobností českej tanečnej scény.

Vysvetlila, čo hodnotili:

„Je to určite muzikalita, technika, feeling, a ako tanečník v danú chvíľu tú hudbu spracuje, ako mu sadne. Veľkú rolu zohráva aj nervozita, stáva sa, že aj kvalitného tanečníka ovplyvní a vypadne z beatu. Pre nás je to fail a nemôžeme to akceptovať, pretože základom tanca je vo všeobecnosti to, že tanečník tancuje do hudby“ vysvetlila Miss Bibi, ktorá má za sebou mnohé tanečné úspechy, medzi nimi aj titul Majsterky sveta v Hip hop solo z roku 2001.

Okrem párty, hudby a tanečných kruhov počas celej akcie, The Legits Blast aj tento rok priniesol 5 rôznych súťaží pod známym názvom Outbreak Europe 2016.  Ide o jednu z najprestížnejších breakových akcií sveta. Sobotné finálové tanečné súboje sa začali o 17:00 hod v Ministry of fun. V hre boli tisíce eur. Účasť na týchto battloch je pre mnohých životnou skúsenosťou, no najdôležitejšie zo všetkého je zábava!

Víťazmi v 5tich kategóriách Outbreak Europe 2016 sa stali:

1vs1 Undisputed World Bboy Series: KUZYA (BreakNuts) – Ukrajina

(Víťaz súťaže „jeden na jedného“ získal 1vs1 UNDISPUTED TITUL, €500 HOTOVOSŤ, VECNÉ CENY a CESTU NA SVETOVĚ FINÁLE UNDISPUTED, ktoré bude v Prahe)

– do top 16 sa prebojoval aj Slovák Bboy Twister, čo je veľkým úspechom!!!

1vs1 Bgirl Battle: PAULINA (BreakNuts) – Poľsko

(PAULINA je už druhýkrát víťazkou battlu „jedna na jednu“ a získala 1vs1 BGIRL TITUL, €500 HOTOVOSŤ, VECNÉ CENY a PLATENÚ CESTU vrátane hotelu na FREESTYLE SESSION 2016 World Finals v Los Angeles)

1vs1 Kids Battle: SHIGEKIX – Japonsko

2vs2 Bboy Battle: INTACT AND PLUTO (Ruffneck Attack) – Ukrajina

(víťazi súťaže „dvaja na dvoch“ získali ceny: 2vs2 TITUL, €1500 HOTOVOSŤ a VECNÉ CENY)

Cypher-Kings-Crew-Edition-2016: SMAC 19 Crew (UK)

(Počas Outbreak Europe mohli tanečníci po celý deň nielenže cypherovať, teda tancovať so svojimi kamarátmi v štýle freestyle, ale dokonca za to mohli vyhrať aj cenu! Utajení porotcovia sledovali kruhy a vyberali jednu crew, ktorá za svoju prácu dostala CYPHER KINGS TITUL, €500 HOTOVOSŤ a VECNÉ CENY)

Sobotný večer vyvrcholil koncertom The Legits Blast Concert na Funfón Open Air Stagei, kde vystúpili Boy Wonder, Moja Reč, Strapo & DJ Spinhandz, Majk Spirit, SOL, The Beatnuts, tanečná noc patrila afterpárty.

Nedeľa ohúrila obrovským finále Rep Your Country, ktoré bolo jednou z najviac očakávaných udalostí Outbreak Europe. Battle začali po preliminačnom kole a porotcovia vybrali Top 8 krajín. Každá krajina mohla mať ľubovoľný počet tanečníkov a obmedzení boli len časom. Exhibícia tanečníkov z celého sveta sa začala o 14:00 hod na Visegrad stagei v budove Europa Shopping Center. Víťazom sa po prvýkrát stalo Francúzsko, Poľsko tak neobhájilo vlaňajší titul. Víťazi Rep Your Country battlov si domov odniesli 1500 eur v hotovosti a 1500 eur vo vecných cenách.

*(tanečníci prišli napríklad z Ruska, Španielska, Austrálie, Nemecka, Francúzska, Belgicka, Maďarska, Ukrajiny, Bielorsuska, Českej republiky, Slovenska, Poľska, Fínska, Británie, Holandska, Talianska, Rakúska, Slovinska, Taiwanu, Jordánska, Grécka, Rumunska, Srbska, Čiernej Hory, Chorvátska, Dánska, Bulharska, Bosny, Írska, Lotyšska, Litvy, Moldavska, Nórska, Portugalska, Švajčiarska, Švédska, Malajzie, Mongolska, Libanonu, Vietnamu, Izraela, Japonska, Hong Kongu, Číny, Kazachstanu, Kataru, Južnej Kórei, Brazílie, Chile, Kolumbie, Venezuely, Argentíny, Surinamu, USA, Kanady, Salvádoru, Mexika, Maroka, Gruzínska, Alžírska, Južnej Afriky, Tuniska, Egypta, Uzbekistanu, Nového Zélandu, Kostariky, Laosu, Hondurasu, Panamy, Singapuru či z Peru).

Videá Outbreak Europe:
1 vs 1 Undisputed – finále Sunni vs Kuzya:
https://www.youtube.com/watch?v=7YXWwFTAgeY
1 vs 1 kids battle – finále Shigekix vs Space G:
https://www.youtube.com/watch?v=F9OPgvuCYy4
1 vs 1 bgirl battle – finále San Andrea vs Paulina:
https://www.youtube.com/watch?v=mUFil8n6dm8
2vs2 bboy battle – finále Intact & Pluto vs Kleju & Thomaz:
https://www.youtube.com/watch?v=RrTppoCPnkE

Rep Your Country – semifinále POL vs UKR:
https://www.youtube.com/watch?v=XGp2ylP3Irg 
Rep Your Country – semifinále BEL vs FRA:
https://www.youtube.com/watch?v=CUklCwYPaGg
Rep Your Country – finále POL vs FRA:
https://www.youtube.com/watch?v=oVjaGYkTHgE
Cypher Kings – finále Smac 19 vs Raw Bgirls
https://www.youtube.com/watch?v=XGp2ylP3Irg

zdroj: Agáta Škublová

Prečítajte si

Comments are closed.