NovinkyFestivaly

FESTIVAL MATRIOSHKA – DO NOT LET ABSURDITY DESTROY HUMANITY

Prvý ročník festivalu Matrioshka prinesie do Košíc reflexiu totalitného režimu v Československu v rokoch 1948 až 1989 . Netradičnou formou oboznámi mladých ľudí a širokú verejnosť s absurdnými reáliami komunistického režimu a pripomenie si hodnoty 17. novembra 1989.

Festival bude pozostávať zo siedmich rôznych podujatí prebiehajúcich počas siedmich dní v termíne od 11.11. do 17.11. 2014. Podujatia sa budú konať v Košiciach, na rôznych miestach. Budú sa líšiť typom a charakterom a budú pripravované a organizované v spolupráci s jedným alebo viacerými partnermi pôsobiacimi v oblasti kultúry v Košiciach.

Cieľom, je obnoviť diskusiu a vytvoriť dialóg venujúci sa téme totality a jej rozdielnych formách a podobách, zaujať verejnosť a zapojiť ju v čo najväčšej miere do nášho programu, pretože totalita, to nie je minulosť, je to odkaz, ktorý ovplyvní našu budúcnosť.

Počas siedmich festivalových dní budeme prezentovať rôzne typy umeleckých foriem, od voľnej diskusie, cez premietanie filmu, až po divadelné predstavenie.

Na úvod sa košickou Hlavnou ulicou preženie „Lietajúci pochod“ naplánovaný na 11. 11. 2014. Nasledujúci deň, 12.11.2014, odprezentujeme v Pyecka Gallery neodmysliteľnú súčasť totalitných režimov, propagandistickú plagátovú tvorbu. Štvrtok, trinásteho, sa bude niesť v krátkych prezentáciách Pecha Kucha Night Košice s poradovým číslom 33 s podititulom Matrioshka špeciál, ktorý pripravujeme spoločne s Východným pobrežím o.z.

Piatkový večer budeme v kníhkupectve Artforum spomínať na košického disidenta Marcela Strýka. Poctou tomuto výnimočnému človekovi bude komorný večer spojený s čítaním jeho tvorby, premietaním filmu a voľnou diskusiou. Pre milovníkov filmu je na sobotu 15. Novembra, pripravený trezorový film Skřivánci na niti, ktorý spoločne s OZ Cinefil premietneme na mieste, kde niekedy FK Cinefil pôsobil. Veritasová nostalgia na Dominikánskom námestí č.8, kde svojho času sídlil najúspešnejší filmový klub na Slovensku, bude zároveň malou oslavou storočnice Bohumila Hrabala, ktorý je autorom knižnej predlohy a spolu s Jiřím Menzelom aj scenáru tohto, Zlatým medveďom, oceneného filmu.

V nedeľu budeme v téme trezorových a inak zakázaných filmov pokračovať s šéfredaktorom portálu kinema.sk, Petrom Konečným. Prednáška o prísne zakázaných filmoch vo svete a trezorových filmoch na Slovensku sa uskutoční v Kasárňach Kulturpark na Kukučínovej ulici. Vyvrcholením festivalu bude priamo na 25. výročie Nežnej revolúcie, 17.11., nová divadelná inscenácia vytvorená špeciálne pre festival Matrioshka. Divadelný kabinet východňara zahrá autorské predstavenie Stanislava Bilého s názvom „BYT č. 8/9“.

Viac informácií o programe a priebehu festivalu nájdete na našej internetovej stránke:

Web: www.matrioshka.sk

Alebo na sociálnych sieťach facebook a twitter:

Facebook: https://www.facebook.com/matrioshka.festival

Twitter: https://twitter.com/MatrioshkaFest

Projekt je spolufinancovaný mestom Košice.

Festival Matrioshka je iniciatívou občianskeho združenia AZIMUT, ktorého cieľom je  prelomiť bariéru mlčanlivosti a nezáujmu, a takto obnoviť diskusiu o totalitných režimoch a diktatúrach.

zdroj: Mirka Rybárová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky