Colours of OstravaNovinkyFestivaly

Festival Colours of Ostrava pridáva: švédsky pesničkár José Gonzáles, hviezdy labelu Ninja Tune The Cinematic Orchestra a veterán drum’n’bassu Roni Size

14. ročník medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava potvrdzuje do programu ďalšie veľké mená súčasnej hudby: podmanivého švédskeho pesničkára Josého Gonzálesa, ktorý v Ostrave predstaví nový album Vestiges & Claws, popredného zástupcu známeho labelu Ninja Tune, viacčlenné zoskupenie The Cinematic Orchestra a legendu britského drum’n’bassu Roniho Size-a s kompletnou zostavou Reprazent.

José Gonzáles sa stal svetovou pesničkárskou hviezdou s takmer ‚nepravdepodobnými‘ predpokladmi,” hovorí na úvod riaditeľka festivalu Zlata Holušová. “Stíšený, zádumčivý hlas a intímne podmanivý, až minimalistický folk s majstrovským doprovodom akustickej gitary s nylonovými strunami, ktoré zanecháva rozoznieť fingerpickingom,” charakterizuje jeho štýl. Gonzálezovi rodičia pochádzajú z Argentíny, odkiaľ utiekli v roku 1976 pred vojenskou juntou. Vďaka domácemu prostrediu sa dostal k latinskoamerickej hudbe, predovšetkým k brazílskej bossa nove a potom aj k Beatles a Simonovi & Garfunkelovi.

Gonzálesove krehké piesne našli uplatnenie v reklame, televíznych seriáloch aj vo filme: pre snímok Walter Mitty a jeho tajný život (réžia Ben Stiller) zložil s Ryanom Adamsom melancholickú skladbu Stay Alive. Rád sa taktiež púšta do coververzií cudzích piesní – napríklad Heartbeats (The Knife), Love Will Tear Us Apart (Joy Division), Teardrop (Massive Attack) alebo Hand on Your Heart (Kylie Minogue). José Gonzáles vydal zatiaľ dva albumy – Veneer (2003) a In Our Nature (2007). Ten ďalší bude Vestiges & Claws, ktorý vyjde vo februári a predstaví ho práve na Colours of Ostrava.

Zakladateľ a líder Jay Swinscoe vedie viacčlenný The Cinematic Orchestra od roku 1999 po kontinuálnej ceste: od hudby k neexistujúcim filmom z jeho hlavy, až k tým, čo už boli natočené. “Swinscoea dokonca označili za tvorcu skladieb, v ktorých, pokiaľ by to len trocha išlo, by bola radosť bývať,” popisuje Zlata Holušová magickú kombináciu melancholického filmového snívania, elektroniky a nu-jazzu z labelu Ninja Tune. “The Cinematic Orchestra predstavuje organickú skupinu bez pravidiel, obmedzení a limitov. Nič špecifické, ide len o umenie, skvelú a v istom smere kontextuálnu nadčasovú hudbu, v ktorej nehľadajte žiadne tajomstvo,” povedal Swinscoea.

Diskografia nie je bohatá – skupina dáva prednosť koncertom a v poslednej dobe tiež vydavateľskému projektu Motion Audio. Pri vynikajúcich štúdiových Every Day (2002) a Ma Fleur (2007) zaujali hudbou k filmom: Man With A Movie Camera – avantgardné dielo ruského režiséra Dzigu Vertova z roku 1929 a The Crimson Wing: Mystery of the Flamingos – animovaný film z dielne Walta Disneyho.

Legendárna a priekopnícka zostava britského drum’n’bassu Roni Size & Reprazent príde do Ostravy v plnej zostave – Roni Size, Dynamite MC, Onalee, Si John, Dave Amso, Jay Wilcox a Yuval Gabay. “Roni Size naviac oznámil, že v marci vydá nový album, takže očakávania sú veľké,” dopĺňa Zlata Holušová. Bristolská scéna zohrala v dejinách elektronickej hudby kľúčovú rolu. S Portishead, Massive Attack alebo Trickym sa ako ústredná a najvplyvnejšia osobnosť uvádza práve producent Roni Size a zostava dídžejov, spevákov a hudobníkov Reprazent. V roku 1997, uprostred britpopovej mánie, s prehľadom získali Mercury Prize za album New Form, všeobecne považovaný za jeden z revolučných okamihov elektronickej tanečnej hudby. Obrovský záujem podčiarkol o tri roky neskôr album In The Mode s hosťami. Onedlho sa ale Reprazent rozišli – každý sa pustil do sólovej kariéry. Na Colours sa však opäť predstavia Roni Size & Reprazent spolu aj s novým albumom.

Roni Size & Reprazent – Don’t Hold Back: https://www.youtube.com/watch?v=qVZQrmNze2U

Festival Colours of Ostrava ponúkne v unikátnom industriálnom areáli Dolných Vítkovic štyri dni plné koncertov hviezd svetovej aj domácej hudby, divadiel, diskusií, workshopov, filmov a výtvarných aktivít. K už skôr potvrdeným menám budúceho ročníka patria Mika, Caribou, Caravan Palace, Swans, Black Strobe, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields a NO Blues.

V súčasnosti je k dispozícii limitovaná edícia štvordenných vstupeniek za 71,50 € v sieti Eventim, cena platí pre prvých 4000 kusov alebo do 28. februára 2015. V predpredaji je taktiež aj ubytovanie v kempe pri areáli, parkovanie pri areáli a pri kempe. Viac informácii na www.colours.cz.

Generálny partner: Česká spořitelna. Za podpory štatutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri: ArcelorMittal Ostrava, Agrofert, Vítkovice – Machinery Group, Skupina ČEZ. Produktový partner: Radegast.

zdroj: Zdenko Hanout

Prečítajte si

Comments are closed.