Dobrý FestivalFestivaly

Dobrý festival 2009 v obrazoch (Fotoreport)

Dobrý festival tohto roku predstavil 35 kapiel a 10 DJ-ov. Hviezdy mali plno, domáce ťaháky na B-čkovom stage-i nemali núdzu o fanúšikov a návštevníci bažiaci po parties sa mohli každý večer rozbiť v tanečnom stane. Nebolo možné všetko postíhať, ale tie najzaujímavejšie úlovky prinášame v tomto fotoreporte.

Nepochybne očakávaným interprétom bola slovenská Tublatanka, ktorá vie ako sa hýbať na pódiu a napumpovať svoju rockovú show do žíl východoslovenského publika. Trocha rozpačitý bol môj dojem z Ďurindovho „oblečku“. Skôr by som bral kroje, v ktorých vystupovali na prelome osemdesiatok a deväťdesiatok. Samozrejme nechýbala mala dávka pyrotechniky v skladbe Skúsime to cez vesmír.

pyroMaťo Ďurinda

Frontman navynechal battle s basgitaristom Jurajom Toporom a nespočetné sóla

battlesólo

Veľmi ma prekvapil čas vystúpenia domácej Komajoty o 16.00.  „My sme sa bavili a ľudia boli skvelí. A to je to najpodstatnejšie.  Dnes odznel aj náš ďalší singel Cez škáry z albumu Bludisko, zhodnotil líder Komajoty. My sme si v backstage-i všimli Martinovu manželku Veroniku s ich už dvojmesačným synom Matejom. „Bol to jeho úplne prvý koncert“, zavtipkoval Martin po vystúpení.

huso

Nášmu objektívu zapózoval milým „kukučom“ aj basgitarista Mišo Kráľ.

myso

A takto to celej kapele svedčilo na pódiu…

Komajota na Dobrom Festivale 2009

V dramaturgii festivalu nechýbala ani ďalšia prešovská kapela Raindown, ktorej spevák Peter Debnár pár dní po festivale odcestoval na mesiac do USA, kde bude aj koncertovať.

Peťo Debnár

Matella sme podpichli, kedy budeme môcť počuť ďalšie jeho skladby v rádiovom étery a ako to vyzerá s jeho debutovým albumom. „Momentálne pracujeme na piesni Dieťa. Album som chcel mať hotový už teraz , ale presunulo sa to na zimu, keďže nás ešte čakajú ďalšie koncerty.“ Tiež sme sa dozvedeli, že Matellovi prischla úloha headlinera na prešovskom minifestivale Imrockfest.

Matello

Zuzana Smatanová sa počas koncertu na Dobrom festivale posadila aj za bicie. V backstage-i sme sa s ňou kráko zhovárali a Zuzka nám prezradila, že  si v skúšobni občas zahrá na bicie, ale svojho bubeníka by nevymenila. „Nemám ambície odbúchať si koncert ako David Koller. Skôr som si dávnejšie hovorila, že by som si rada v rámci zábavy na pódiu aj trocha zabubnovala. No a je to tu,“ tešila sa Zuzana. A nasledujúce fotky sú dôkazom toho, že to ženám na pódiu naozaj pristane. MŇAM!

Zuzana SmatanováZuzana Smatanová2

Ani Lenny Kravitz svojho času nemal takúto sexy bubeníčku 🙂

Zuzana Smatanová za bicími

Zuzana inak pracuje už na druhom disku z jej pripravovaného dvoj-CD. „Ukážeme úplne inú polohu, akú u mňa ľudia vôbec nepoznajú a bude to úplne iný žáner. Veľmi sa na to teším,“ nechala nazrieť Zuzana do jej hudobnej kuchyne. Samozrejme to nebude o tvrdých gitarových riffoch. „Nie je to o gitare. Sú to skladby s klavírom a celý disk bude v angličtine ako pridaná hodnota k prvému disku. „ A na záver Zuzana ako Sandra Nasic z Guano Apes.

Zuzana Smatanová3

Ako nám povedal Peter Lipa pred svojim vystúpením: „Blues je veľmi silný stavebný kameň každej dobrej muziky“ a aj preto sa našlo miesto pre tento žáner v dramaturgii Dobrého Festivalu. Koncert v exkluzívnom zložení pre Prešovčanov si Peter Lipa pripravil s kapelou Ericha Boboša Procházku a ako hosťa pozval saxofonistu Gapu, s ktorými tak vôbec po prvý krát vystúpil pred prešovským publikom, ktoré sa dostavilo v hojnom počte.

Publikum Petra LipuPeter Lipa s kapelou na Dobrom festivale 2009

A tu je pár detajlov Ericha a Petra Lipu. ktoré naznačujú veľa o ich hudobnom cítení.

Erich Boboš ProcházkaPeter Lipa a jeho blues

Koncert si užíval aj moderátor tohto „happeningu“ a človek známy v hudobných kruhoch Rado Mešša (vľavo) a Gapa (vpravo)

Rado MeššaMário "Gapa" Garbera

Veselá „burania“ sa strhla na hlavnom pódiu počas vystúpenia Heľeniných očí.

gitarová zložka eľeniných očí

Kapela došla aj s dychovou sekciou a keďže je v kapele od minulého roka ďalší stáli člen a gitarista Jakub Tyrčo, predsa len má viac dychu a často sa utrhol z reťazu.

Jakub Tyrčo a Lynč

Spevák Lynč mladého „neutrimal“

Lynč

Hlavnou hviezdou nedeľnajšieho večera bol český spevák Janek Ledecký v jednoduchom rockovom outfite,  vyzbrojený gitarou a silnými pesničkami.  Nevynechal svoje štandardy ako Proklínám, Všechno bude fajn alebo Pěkná, pěkná, pěkná. Príjemne prekvapil a potešil coverom Come Together.

Janek LedeckýJanek Ledecký2

Text: Edo Kopček

Foto: Lýdia Botková

Prečítajte si

Comments are closed.