NovinkyKam na koncert?FestivalyRock For People

Balkánska smršť Dubioza Kolektiv vo farbách RfP sa nezadržateľne rúti do Čiech. A privezie so sebou Apsurdistan

Máloktorá kapela má v Európe taký dôvod k hnevu, smútku, skepse a asi aj opodstatnenej nenávisti ako bosnianska partia Dubioza Kolektiv. Otrasná skúsenosť balkánskeho konfliktu v deväťdesiatych rokoch minulého storočia poznamenala navždy životy muzikantov aj ich blízkych. Vedľa autentických zážitkov Dubiozy sú namistrované pózy amerických rapperov lacnou rychlošípáckou selanka foglarovských epigonov.

Túto nepriazeň osudu napriek tomu dokázali členovia Dubiozy pretaviť v energické posolstvo o nutnosti pochopenia a tolerancie, ktoré sa zároveň nebojí ani teraz poukázať bez okolkov na súčasnej neresti sveta nielen na Balkáne. To všetko je zarámované jedným z najenergickejších pódiových vystúpení, aké možno v Európe v súčasnej dobe vidieť a počuť. Nárez gitarových riffov, dubu, reggae a rapu i rockovej priamočiarosti so zvukmi balkánskeho folklóru – to všetko po roku a pol opäť napení krv českého publika na koncertnej šnúre bosnianskej kapely Dubioza Kolektiv.

Turné je tiež vlastne radom warm-up parties na letný festival Rock for People, kde táto bosnianska kapela tiež vystúpi. Už teraz sa môžete nechať strhnúť do víru nevídane balkánsko-hiphopovej party 23. apríla v pražskom Paláci Akropolis, 24. apríla v Divadle Pod lampou v Plzni, rovnako ako 25. apríla na Fléde v Brne a 26. apríla v ostravskej Rock And Roll Garage. Tešiť sa môžete nielen na preverený repertoár z minula, ale aj na materiál z nového albumu Apsurdistán, ktoré kapela vydáva práve dnes – 15. apríla. A určite ho vybalí, ešte voňajúci lisovňou a tlačiarňou, aj zo svojho tourbuse.

„Miniturné Dubiozy je myslím tým správnym zahrievacím predkolom tohtoročného RfP, ich skvelá muzika, nasadenie a energie a zároveň silné humanistické oznámenie podložené tvrdou autentickou životnou skúsenosťou je tým najlepším, čo môžeme priaznivcom Rock for People ponúknuť pre prvé stretnutie. Tešíme sa na nich a veríme, že budú nadšení rovnako ako my a po koncertoch tejto nabúchanej partičky nezostane na nikom suchá ani nitka, „vysvetľuje Michal Thomes, riaditeľ Rock for People.

Viac na www.rockforpeople.cz.

Dubioza Kolektiv má na konte šesť albumov, z ktorých najmä Firma Illegal z roku 2008, reflektujúce všadeprítomnou balkánsku korupciou aj nasledujúca nahrávka 5 do 12 burcujúci mladí Bosniaci z letargie, kapele vytvorili pevné renomé a širokú základňu verných fanúšikov v Európe aj mimo nej. Predposledný album Wild Wild East vyšlo v USA, s anglickými textami a na svojom labeli ho vydal nikto iný ako Bill Gould, basista Faith No More. Ich koncerty sú povestné neuveriteľnou energiou a vzájomnou komunikáciou s obecenstvom, za akú by sa nemuseli hanbiť ani Manu Chao alebo Eugen Hutz a jeho Gogol Bordello.

Aj ak by boli rozprávky niektorých navoňaných, vystajlovaných a zlatými reťazami ovešaných gangsta rapperov o ťažkom živote v amerických slumoch a vojnách pouličných gangov reálne, sú len odvarom toho, čím prešli so svojimi rovesníkmi a rodinami členovia bosnianskej kapely Dubioza Kolektiv. Dlhé štreky pre vodu a základné potraviny pod paľbou ostreľovačov alebo zamínované krajinou, neustála obava o svoj život i blízkych …

Aj vo vojnovom čase sa snažili udržať život kultúrnej komunity, v pivniciach usporiadali výstavy a koncerty. Neprenosná skúsenosť vojnových Besov dáva ich posolstvo o potrebe porozumenia, tolerancie a nekompromisnej kritike nespravodlivosti, národnostnej neznášanlivosti a korupcie neochvejný punc autenticity. Kapela sa na Balkáne stala rešpektovaným bojovníkom za demokraciu a spravodlivosť, burcujúcu z letargie, ku ktorej má tamojšia mládež pochopiteľnú tendenciu: ekonomická situácia, miera korupcie a to, čomu sa hovorí vzletne kvalita demokracie, sú v Bosne aj u jej susedov dosť problematické aj v súčasnosti.

Spomínaná angažovanosť Dubiozy ide ruka v ruke s muzikantskej originalitou a nasadením. Toto spojenie uveriteľnej jednoty životného postoja a spontánneho umenia odovzdať pozitívne posolstvo s obrovskou energiou vybudovalo kapele fanúšikovské zázemie po celom svete. Pred nedávnom zožala kapela veľký úspech aj na Novej Kaledónii v Melanézii. Rovnako vrelého prijatia sa Dubioza Kolektiv snáď dočká nielen na aprílovom turné po tunajších mestách, ale aj v júli na Rock for People.

Kapelu založili roku 2003 a od začiatku ju vedú speváci a rapperi Adis Zvekić a Almira Hasanbegović zo Zenica a DJ a klávesista Brano Jakubović a basgitarista Vedran Mujagić zo Sarajeva. Neskôr sa pridali Armin Bušatlić s gitarou a bubeník Senado Šuta, majster zvuku Dragan Jakubović, a v roku 2011 tiež saxofonista Mario Ševarac.

www.dubioza.org

Utorok                    23. 4.                     Praha – Palác Akropolis                 vstupné 220/270 Kč

Streda                     24. 4.                     Plzeň – Pod lampou                          vstupné 170/200 Kč

Štvrtok                   25. 4.                     Brno – Fléda                                        vstupné 220/270 Kč

Piatok                     26. 4.                     Ostrava – Rock´n´Roll Garage     vstupné 200/250 Kč

zdroj: Silvie Marková/Jiří Hlinka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky