UGRozhovory

Peter „Lego“ Lengsfeld: Chýba mi Gothoom, dokument o Abstract predstavíme v novembri (rozhovor)

Scéna z Banskej Bystrice má svoj pojem v slovenskom metalovom undergrounde. Jedným z chlapíkov, čo to tam stále utužuje a je viditeľne činný je Peter Lengsfeld alias Lego. Poďme si trocha priblížiť jeho kapelku ABSTRACT a novinky z ich tábora.


Serus kamarát. Keď sa povie ABSTRACT, tak sa mi hneď vybaví tvoja osoba a tá neskutočná energia, ktorá ide z teba. Na koncerte sa bavíš a poviem ti, že si aj v tomto smere pre mňa inšpiráciou. Kedy ste naposledy hrali koncert? Asi ich nebolo v poslednej dobe veľa.

Ahoj . Hneď na úvod ďakujem veľmi pekne za slová chvály na moju osobu. Nečakal som to, ale potešilo. Čo sa týka koncertov , tak ich veru nebolo veľa. Celú kapelu to samozrejme mrzí. Tomu ver. No bohužiaľ pandémia zasiahla nielen nás , ale aj kopec iných. Odohrali sme fakt len pár akcií a naposledy to bolo začiatkom augusta v klube Mlyn. Je to dosť smutné, no ideme ďalej . Veľmi sa tešíme na to, keď budeme môcť hrať tak, ako nás to baví. Čiže pravidelnejšie.

Veľmi sa mi páči ako propaguješ bandu, máte pekný a rozumný web. Staráš sa o tento proces propagácie len ty? Ako mátepodelené úlohy v kapele?
Snažím sa o propagáciu kapely ako najlepšie viem. Nie som však v tom sám. Celá kapela sa snaží a maká ako najlepšie vie. Je jasné, že ja som ten hlavný človek (ktorého viac menej vidno), no bez ostatných členov by som nespravil nič. Rozdelené úlohy ani veľmi nemáme. Viac menej si povieme, čo ideme spraviť a potom sa dohodneme čo, kto a ako bude robiť. Vždy je to trochu iné, aj keď, ako vravím, v tej poslednej fáze bohužiaľ ľudia vidia mňa. Mám za sebou šedú eminenciu. A veľmi potrebnú. ABSTRACT je jeden celok.

Banská Bystrica

Prezraď ako ste ďaleko s novým albumom? Predpokladám naďalej inštrumentálnu tvorbu. Či sa azda mýlim a čaká nás prekvapenie?
Áno, nový album sa chystá a makáme na ňom. Veľa nápadov sme prehadzovali a upravovali. Jednoducho klasický proces pri skladaní nových skladieb. Dávame si na novom albume záležať. Niekedy je to trošku aj o nervoch, isto vieš, čo mám na mysli. Ale tak je to realita. Každopádne to bude inštrumentálny album a po všetkých stránkach bude trochu iný. Aspoň my to tak cítime. Či to bude prekvapko, neviem teraz povedať. To nech posúdia fanúšikovia a poslucháči, keď bude vydaný. Veľmi sa na nový album tešíme a veríme, že sa bude páčiť.

Bude to váš štvrtý radový album. V čom bude podľa teba iný ako jeho predchodcovia? Máte už dohodnutého vydavateľa?
Prezradím, že bude určite temnejší a dosť náladový. Niekedy mám pocit, akoby sme robili nejaký inštrumentálny soundtrack. Nechcem veľmi predbiehať, ale tak to ja osobne cítim. Určite bude iný a ako kapela sme sa aj trochu posunuli do iných vôd. Čo sa týka vydavateľstva, tak nový album bude vydaný ako príloha časopisu Pařát na jeseň budúceho roka a potom chceme my ako kapela pripraviť aj Digipack verziu pre povedzme zberateľov alebo ľudí, ktorí chcú mať pridanú hodnotu. Také sú zatiaľ plány. Dúfam, že všetko vyjde, ako má.

Banská Bystrica

Scéna v Banskej Bystrici bola vždy kvalitná. Skúsme trocha zaspomínať na jednu kultovku. Váš basák Julo hral v Pathology Stench. Vieš niečo nové o Bárovi či Lumírovi? Stretávate sa vy traja veteráni?
Áno je pravda, že náš basák Julo hral v Pathology Stench a nahral s nimi ich posledný album MEATALL. Ja osobne považujem Pathology Stench za jednu z najúspešnejších kapiel z Banskej Bystrice. Dokázali toho naozaj veľmi veľa a mali vždy určitý cveng na UG scéne.

Každopádne netreba zabúdať aj na kapely ako Surgical Dissection, Pyopoesy, Maria Chuana alebo Brainscan, ktorí už svoju činnosť viac menej tiež ukončili. Čo ma samozrejme mrzí. No na druhej strane to chápem. Prišli nové priority a nová cesta. So spomínaným Bárom sa samozrejme stretávam. Bývame kúsok od seba a sem tam zbehneme na pivko. Vždy si dobre pokecáme a sme stále veľmi dobrí kamaráti. Báro pracuje ako fyzioterapeut a je v tom naozaj dobrý.

Čo sa týka Lumíra, tak on vedie rodinný život a býva neďaleko Bystrice. Už som ho dosť dávno nevidel, keď mám pravdu povedať. Dúfam, že sa to zmení.

V Tartarose u Miríka z Pyopoesy sme hrali veľa krát. Mám dobrú informáciu, že je tento klub už nadobro zatvorený? Kam teraz chodíte na dobrý metal a pivko u vás v Banskej Bystrici?
Máš dobré informácie. Mirík už dávnejšie zatvoril svoj kultový klub Tartaros. Poviem ti to takto. Ten klub vychoval (odchoval) jednu silnú generáciu mladých ľudí a veľa z nich má doživotné zážitky. My ako Abstract sme tam vždy veľmi radi hrali.

No keď ti do klubu potom prestanú chodiť ľudia a je viac menej stratový, tak to asi nemá zmysel viesť alebo dotovať z vlastného. Klub je na dobro zatvorený a už asi nikdy neožije. Každopádne Miríkovi patrí obrovská vďaka za to, že niečo také viedol a podporoval UG scénu ako vedel. Je to škoda, no život je zmena.

Momentálne v Bystrici funguje Klub 77 , Bosorka alebo klub Sova, kde sa dá ako tak hrať. Takže tam sa zatiaľ ľudia stretávajú a užívajú si hudbu. Tiež som počul, že sa chystá otvorenie nejakého nového podniku, no to je ešte asi predčasné zverejňovať . Nechajme sa prekvapiť.

Banská Bystrica

 

Abstract oslávil minulý rok svoje 25 výročie. Júj, škoda, že nám nevyšiel ten spoločný koncert v Poprade. Som veľmi zvedavý na chystaný dokument, ktorý pripravujete. Vieš nám niečo prezradiť o tomto projekte?

Myšlienka spraviť dokument o kapele, vznikla v mojej hlave asi pred dvomi-tromi rokmi. Povedal som si, prečo by nemohla mať svoj dokument aj UG kapela, ktorá je na scéne vyše 25 rokov. Presne ako píšeš. Veď by to nemala byť len výsada známych kapiel. Rád búram hranice a bola to pre mňa a pre celú kapelu výzva. Oslovil som pár šikovných ľudí z fachu a predostrel som im svoju predstavu. Jednoznačne sme sa dohodli a výsledok bude mať premiéru začiatkom novembra, čiže o chvíľu. Spomínaný dokument savolá Instrumentary a priblíži ľudom celú našu kariéru od úplného začiatku až po súčasnosť. Verím, že sa ľudom bude páčiť. Režisérsky sa o dokument postarali Adrian Mihálik a Matej Šajgy.

Banská Bystrica

S úsmevom si spomínam ako si na Gothoome predával v stánku Pařátu cédečká a merch kapiel. Keď si niekto u teba niečo kúpil, tak si mu ulial za pohárik. S naším spevákom Jurajom „Kazateľom“ sme potom radi k tebe chodili. Nám si ulial aj bez kupovania. Máš ešte nejaké podobné marketingové ťahy?
Juuuuj. Robím to z nadšenia a dobrého pocitu. Na Gothoome ma to v stánku Pařátu veľmi baví. To, že niekomu len tak nalejem alebo si spolu nalejeme je len odmena za podporu. Za čo patrí každému fanúšikovi obrovská vďaka a vážim si to. Každopádne, nemám už žiadne iné marketingové finty. Poviem ti pravdu, že my to už aj chýba. Predsa len, festival nebol už dva roky. Dúfam, že sa budúce leto vidíme a dáme si za jeden.

Obdivujem ťa za to, že si organizoval koncerty a tour pre kapely. Určite to bolo náročné. Máš aj nejaký koncert, na ktorý nerád spomínaš a stalo sa niečo nedobré či čudné?
Vieš, že ani nie. Z väčšej časti to bolo všetko O.K. Vždy panovala dobrá nálada a kamarátsky prístup. Ak sa aj niečo našlo, čo nebolo dobré, tak to najsôr nebolo veľmi podstatné a tie veci sú už dávno zabudnuté. Takže, ako vravím, bolo to super a zostali len krásne spomienky z tour a koncertov. Samozrejme sa teším na ďalšie, keď to bude možné.

U nás v Prešove som ti raz pomáhal s akciou pre bieloruských Apocryphal. Tí prišli neskoro, niekedy okolo druhej hodiny ráno. Ale počkali sme ich a nakoniec zahrali pre verných možno desať fanúšikov. Pamätáš si na to? Spali ste potom u nášho basáka Slavča.
Áno, pamätám si to. S kapelou Apocryphal sme sa spolu v tej dobe dosť nakoncertoval. Kapela už teraz síce neexistuje, no koncerty to boli parádne. Viem, že tam vtedy vznikol problém na hraniciach s Ukrajinou. Dosť ich tam zdržali a kontrolovali. Preto to meškanie. Čo už, aj také veci sa stávajú. A ubytovanie u Slavča bolo mega. Tam sme teda zahýrili až do rána. Bola to riadna „kalba“.

Banská Bystrica Abstract

Peter Lengsfeld alias Lego nielen aktívne koncertuje, ale zároveň organizuje vystúpenia a turné spriatelených kapiel.

Máš ešte niečo nesplnené, čo by si chcel s kapelou dosiahnuť?
Vieš, že ani neviem. Po viac ako 25 rokoch je to ťažké povedať. Možno by ma potešilo, keby sa kapela stala trošku viac známa a chcel by som určite vylepšiť pódiové prevedenie. V tomto sa chceme posúvať ďalej. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Teraz je však pre nás priorita nový album a odprezentovanie už spomínaného dokumentu.

Máš okrem hudby aj iné koníčky? Nebodaj Športuješ, štrikuješ či pečieš torty? Prezraď mi niečo čo by som na teba určite nepovedal.
No čo sa týka koníčkov, tak tých okrem hudby nemám teda veľa. Je verejne známe, že už roky pracujem ako pekár, takže si pečiem do sýtosti rôzne druhy pečiva. Inak, ako vravím, nič výnimočné. Takže ťa v tomto smere nepoteším.

Daj tvojich top 5 medzi albumami? Môžeš pokojne pridať aj jeden domáci.
Tak toho by bolo. Dobre teda, skúsim  vybrať tých 5 top
IRON MAIDEN – SOMEWHERE IN TIME
METALLICA – … AND JUSTICE FOR ALL
DEATH – HUMAN
EMPEROR – ANTHEMS TO THE WELKIN AT DUSK
MY DYING BRIDE – TURN LOOSE THE SWANS
DEPRESY – A GRAND MAGNIFICENCE

Ďakujem ti za tvoj čas a odpovede. Verím v skoré stretnutie bratku. Je čas na odkaz pre fans alebo pokojne napíš, čo len uznáš za vhodné. Pačko!

Ja ďakujem veľmi pekne za priestor. Tiež sa budem tešiť, keď sa konečne uvidíme. Už je najvyšší čas. No a fanúšikom prajem kopec zdravia, pohody a veľa skvelých koncertov . Teším sa na vás niekde na koncerte. SALUTE.

text: Dodi Košč
foto: Peter Zubek, archív Abstract

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:UG