LiveUG

Black Valentine: In Memory of Juro Immortal Haríň

Sobota 16.10.2021 a my, partia z Prešova vyrážame do Popradu na koncert, ktorý má byť aj spomienkou na nášho nebohého kamaráta Jurka Haríňa. Jurko prezývaný Immortal alebo Popol bol silná metalová duša, vydavateľ, boss labelu Immortal Souls Productions, šéf Slovak Metal Army, organizátor koncertov, metalový novinár a dlhoročný podporovateľ domácej scény.

Úvodom tohto textu by som si dovolil zacitovať Dejvyho Krédla, učinkujúceho kapelníka českej bandy Sectesy, ktorý to výstižne povedal na pódiu počas koncertu: „Juro byl můj přítel.“ Taktiež aj sviečka s jeho fotkou na jednom zo stolov bola hypnotizujúca.

David Dejvy Krédl

Deň jeho pohrebu bol ako metalový festival. Stretlo sa tam možno 300-400 metalových duší, ktoré sa prišli takto priamo rozlúčiť. Vošiel som do chrámu /áno kostola/ a chcel som vidieť ešte otvorenú rakvu. Bola tam len urna. Hneď vpredu som zazrel sedieť Bruna Kovaříka (legendu z Krabathor), vzadu Moony, vonku Hiraxa, Typhoidov, Vlada z Cult Of Fire, ďalších a ďalších známych a neznámych metalistov. Poplakali sme si. Niektorí doma a niektorí ešte aj tam.  Viem, že na osobu Juraja boli aj menej pozitívne ohlasy. Niekto mu vyčítal to, niekto ono. Asi komunikácia a pochopenie jeden druhého niekedy proste chýba. Herdron v Pařáte to tiež celkom umne priblížil zo svojho pohľadu. Juraj bol ľudský a priateľský.

Odpočívaj priateľu. Táto akcia by sa ti páčila. Osobne som zaspomínal aj na našu metalovú sabinovskú Helku Kačírovú, ktorá nás tiež nečakane a skoro opustila. O pár mesiacov po Jurajovi. Také smutné, také ťažké to pochopiť. Aj takýto je proste život.

Poďme teda k akcii. Koncert vo výbornom klube ROCK Fabric pripravil Štefan Skokan, spolu za asistencie svojej šarmantnej polovičky. Videl som perfektnú organizáciu, pizza rožky v krabici, dodržaný harmonogram kapiel, výborný zvuk a lá Mr. Martin Barla, spokojných fanúšikov a jednoznačne spokojné aj vystupujúce kapelky. Ľudia ako keby boli vďační za koncert. Čo som videl, pekne sa predával merch, šikovne sa podávalo pivo, foťáky cvakali a bola to proste jedna vydarená metalová rodinná akcia. 

Poprad Rock Fabric

Ako prví vystúpili thrasheri PERFORMED z Prievidze. Bol som celkom zvedavý na ich vystúpenie, nakoľko som o nich počul a čítal len samé chvály. Niekto ich označil za slovenský Megadeth. Bavilo ma to. Ľudia, ako som medzi riadkami spomínal, boli metalovo nadržaní a tak pekne podporili túto bandu. Možno by som prijal viac pohybu na pódiu, ale inak mi títo chlapci vyčarili úsmev.

Poprad Rock Fabric

A ten som mal potom až do úplného konca. Vlastne mi bolo smiešne ešte ďalší deň, keď som si spomínal na hlášky z cestovania a zájazdu. Ísť v aute s takou silnou zostavou ako sme boli my… No čo vám poviem. Veľa sa ani nedá uverejniť. Janík potil svoj iniciatívny grindový humor a posádka vzadu: Paťo, Miro a Frenky, poctivo pripravení ako na školský výlet. Proste pivo, rum a predstavte si aj zelená bola na výber. Apropo, mal som písať o koncerte. 

Perversity Michal Frank

 

KRUDUS je mladá banda zo Stúpavy. Organizátor ma ešte pred koncertom upozornil, že o nich budeme ešte veľa počuť. Mladí chlapci rozbalili svoj punkovo ladený death metal. Bolo milé pozerať na nich. Ľudia už celkom šaleli. Len som tak mierne drgol to vedľa stojacého Lufusa z Moravy a hneď sme obaja súhlasne a spokojne prikyvovali. Energia stúpala. Začiatkom roku majú ísť chlapci nahrávať nový album, tak im len držím palce. 

Poprad Rcock Fabrik

Ďalší v poradí boli BLOODY REDEMPTION z Revúcej. Ich poctivý old school death metal ma bude baviť vždy. Výborná kapelka okolo frontmana Jožka Kováča. Nemohol som si nevšimnúť mladú tvár na poste bubeníka. V podstate nebolo čo jeho hre vytknúť. Na pódiu pôsobili spolu veľmi presvedčivo a kompaktne. Zároveň som si nemohol nevšimnúť fotografa v kockovanej košeli. Pofotil ,pofotil a odrazu bol vpredu a skákal. Potom som ho videl fotiť na pódiu pri bubeníkovi a zase neskôr dole v kotly. Bolo to sympatické. Týmto ďakujeme za pekné zábery pánovi Radoslavovi. 

Revúca metal

A je tu pauza, ide sa doplniť pitný režim, znova sa ešte s niekým zvítavam, podávam si ruky, debatujem a očkom sledujem ako fans navštevujú merch stánky. Proste pohodička večera. Maroš a Baška mi hovoria, že už nie sú novomanželia. Veď to už prešiel rok, človeče!

Na obrazovke pri bare už vidím na pódiu rozostavanú českú hordu SECTESY. Idem dnu a vychutnávam si ich klasický death metalový nárez. Zvuk bol skutočne parádny asi z každej strany, čo som stál. A trocha aj sedel v luxusnom gauči v rohoch sály. Kover od Krabathor bol pekným spúšťačom metalového tancovania. Pozerám, kamarát Miro z nášho zájazdu je úplne vpredu a viditeľne sa zabáva. Všetko je na poriadku, kam len pozriem.

metal Poprad

Chlapci zo Sectesy mi potom hovorili ako im cesta trvala 10 hodín, pokazilo sa im auto a skutočne to muselo byť náročné. Skúste si to niekto predstaviť, koľko musí niekedy kapela pre koncert obetovať. Oni ešte majú zaužívané, že keď sa trochu dá, tak idú po koncerte ihneď domov. Tak to bolo aj dnes.

Ufff! S Dejvym sme pospomínali tiež na Juraja. /Ešte mi napadlo, pardón, milí čitatelia za vsuvku: Štefan Skokan hovoril, ako mu Juraj z ničoho nič doniesol palacinky, ktoré doma upiekol. Juraj bol taký, zobral sa a išiel kamkoľvek/. Dozvedel som sa novinky z ich projektu Symbtomy a keď sa všetko podarí, navštívime budúci rok ich majestátny Symbolic open air fest. SECTESY je organizovaná banda milovníkov metalu. To ešte musím spomenúť ich merch a trička. Má nejaká kapelka pestrejšiu ponuku? Proste delo. 

No, a už sme pomaličky na konci vystupujúcich kapiel. CHAINSWORD. Poliaci, o ktorých som ešte nikdy nepočul. Prišli až z Varšavy, ak sa nemýlim. Ich hudba bol válivý war death metal stredného, ťažkého tempa. Veľmi sympatická pódiová šovka, vrtuľe, nasadenie, paroháči, no proste poľská energia. Niekto poznamenal, že hrajú ako Bolt Thrower. Ich obal debutového albumu z tohto roku by som teda ďaleko od War Master nezaradil. Spevák mi svojím vzhľadom a pohybmi pripomínal bývalého frontmana amerických Pessimist- Roba Klina. Dobré to bolo. Budem si túto kapelu pamätať. 

Poprad Metal

A budem si pamätať aj tento večer. Pekne sme sa odreagovali a načerpali energie do ďalších dní. Už sa teším na ďalšiu podobnú akciu. Fun and Metal Eternal!

666 bodov!

text: Dodi Košč
foto: Radoslav „Vasťo“ Vastuško

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live