Rozhovory

Švepes: Sme radi, že sa album páči

Skupina Švepes je známa predovšetkým skrz koncerty ako rádiá. Pred pár mesiacmi prišla s eponymným debutom a pripravuje videoklip. Dostatočný dôvod prehodiť pár slov so spevákom Lukášom „Hlavom“ Hlaváčom.

Cesta k debutovému albumu je rôzna. A s jeho vydaním sa všetko akoby začínalo od začiatku. Čo tento debut znamená pre kapelu Švepes?
Pre našu kapelu tento debut znamená veľmi veľa. Už dlho sme chceli mať na scéne svoj album. Dovtedy sme samozrejme nahrávali a dávali dokopy EPčka, no chcelo to niečo plnohodnotné. Vybrali sme naň skladby nielen nové, ale aj staršie pecky, ktoré nám pripomínajú naše „mládí“.:-).

Pesničky z vášho debutu ste testovali najprv na fanúšikoch. Aké máte ohlasy na nahrávku ako jeden súdržný celok?
Ohlasy sú zatiaľ pozitívne. Myslím si, že si na našom CD môže každý nájsť svoju obľúbenú pieseň, a to je fajn. Kritika nás tiež zatiaľ celkom šetrila :-), takže my sme spokojní a  sme radi, že sa album páči.

Tým, že fanúšikovia poznali vaše skladby z koncertov, ako ste volili poradie skladieb? Držali ste sa playlistu zo živých vystúpení?
Vôbec nie. Pri dramaturgii poradia piesní sme dbali hlavne na to, aby boli pesničky pestro rozmiestnené, slaďákom sme urobili „rande“, čiže idú po sebe. So záverečnou letnou piesňou končí album. Introm, resp. prvou skladbou Atacamou sa poslucháč dozvedá, s čím bude mať dočinenia. Nasleduje jazz rocková Chcem si kúpiť, potom Urpín…. Playlist na koncerty dávame dohromady často pred vystúpením, podľa typu akcie, s kým hráme a pre koho.

Album má sýty zvuk. Dominujú mu gitary. Ako si spomínate na cestu, ktorú ste ubehli počas hľadania si svojho výrazu?
Náš ksicht sme hľadali a vlastne ešte stále hľadáme. To, že tento debut znie ako znie, má na svedomí naša momentálna situácia, to ako riešime veci, ako pristupujeme k hudbe, k životu… Vo veľkej miere to má  však na svedomí náš producent Peťo Dobrík  a klávesák Buko.

Ako sa vám pracovalo s producentom Peťom Dobríkom?
S Peťom sa nám spolupracovalo veľmi dobre. Peťo je fajn chalan a má už čosi za sebou. Odovzdali sme mu náš materiál a v jeho PJ SOUND STUDIU pracovali spolu ďalej.

Na album ste dostali mnoho energie. Ostalo vám ešte dosť tej povestnej šťavy, ktorá láka vašich fanúšikov na koncerty?
Tak určite..:-) Albumom sme si nabili baterky, ktoré verím, že vydržia ešte  veľmi dlho. 🙂

K silným momentom na albume patria skladby Urpín Hotel, Emil, či baladická pesnička Sneh. Ako vznikali tieto skladby? Fanúšikov by isto potešil krátky príbeh.
Pieseň Urpín hotel vznikala na základe môjho pôsobenia v Banskej Bystrici, každodenným životom a každodenným vizuálom, ktorý ma obklopoval. Prázdne mesto, sem tam dážď, vintage komunistické budovy, odchod blízkeho človeka, stretávanie nových ľudí a pocity, ktoré som vtedy mal. Emil vznikol dávnejšie pred tým, ako sme začali nahrávať album. Mali sme chuť na niečo šťavnaté, rýchle, temné a pochmúrne. Vznikol Emil, v podstate len tak z nás vyliezol. Už sme ho nenechali vyzrieť, ako sa vraví, nechali sme ho takého, aký bol.

Sneh je jedna z najstarších našich piesní. Je reakciou na moje rodné mesto Ružomberok, na obrovskú továreň, ktorá je v ňom. Mení ovzdušie, oblačnosť a veľa vecí na psychike ľudí v našom  meste. Je veľká, špinavá a smrdí. To myslím doslovne. Často kvôli jej výparom padá sneh, ale len v jej okolí.

Na albume hosťuje v skladbe Medveď Braňo Jobus. Ako došlo k vašej spolupráci? Ste aj naďalej v kontakte?
Spolupráca s Braňom bola náhodná a nevinná. Náš klávesák sa s ním pozná už dlhšie  a keď som spravil text na Červeného medveďa, Buko ho oslovil a bola ruka v rukáve. Zatiaľ ďalej nespolupracujeme, ale budeme sa tešiť spoločným koncertom.

Na čom momentálne pracujete a ako to vyzerá s videoklipom?
Momentálne pracujeme na nových piesňach, na novej skúšobni a na novom klipe. Veci sa hýbu dobrým smerom, na budúci týždeň máme stretnutie s režisérom. Riešime koncerty na jeseň, každý pracuje a zarába peniažky na nakúpenie svojich vysnívaných nástrojov.

text: Edo Kopček
foto: archív skupiny

Prečítajte si

Comments are closed.