UGRozhovory

Stano Lastivka z Killchain vs. Dodi Košč (rozhovor)

Stano Lastivka. Mám rád tohto košického veselého týpka. V podstate, keby sme odmysleli teraz už krátke vlasy, tak ako keby sa za tie roky vôbec nezmenil. Stále fešák. Tiež mám rád ten povestný košický humor. Pre mňa bol Stano v začiatkoch gitarový vzor a jeho banda ERYTROSY samozrejme detto. Teraz je tu KILLCHAIN a novinky priamo od neho.

Nech sa páči, vyspovedal ho náš metalový spolupracovník Dodi Košč z prešovskej kapely Perversity.

Ahoj Stano. Dlhšie som na teba nenarazil niekde v „Colle“ na koncerte, čo bolo doteraz pravidlom a často sme sa stretávali. Dôvody a opatrenia pandémie sú každému jasné. Ako si ty strávil tento čas?
No nenarazil lebo v „Colle“ poriadne nič nebolo kvôli pandémii. Jediné, na čo som sa chystal, bol Vader. A aj to mi ušlo. Trávil som ho ako stále – rodina, robota, skúšky s kapelou a sem tam “domáci pijavles”.

Tento rok vyšiel v máji tvojej kapele Killchain nový album „Rottenness“ a tak to vyzerá, že ste rok 2020 pekne využili na prípravu tohto albumu. Popíš prosím vaše aktivity a proces nahrávania okolo tejto horúcej novinky.
Album sme mali pripravený už skôr, len sme ho poriadne nacvičili, aby neboli nejaké komplikácie v štúdiu a išlo všetko ako po masle. Šli sme to nahrávať opäť do Tretradrot ako minulý album. V novembri 2019 sme za víkend nahrali bicie a späť sme sa vrátili až v marci 2020 a dokončili všetko ostatné. Počkali sme na výsledok mixovania a dolaďovali nahrávku. Potom nám čas zabralo hľadanie labelu.

Košice metal

Klasická otázka, ale viac ako potrebná na zodpovedanie pre fanúšikov. Ako ste sa dostali ku francúzskej firme MEAT 5000 Records? Pre mňa je to úplná neznáma. Povedz niečo o vašom novom vzťahu s týmto labelom.
K tomu by ti viac vedel povedať spevák Gabi. On to vybavoval. Proste to nejak pozháňal. Skúšal rôzne vydavateľstvá a rozhodli sme sa pre nich. Mali sme v rukáve ešte jedno vydavateľstvo len tam neboli vyhovujúce podmienky.

Na albume je 7 songov. To, čo som doteraz počul znie ako kríženie oldschool death metalu a úplne nového možno až moderného metalu. Ako by si ty opísal vašu hudbu? Môžeš aj prezradiť ako vznikajú jednotlivé songy a či si tvorcom všetkých gitarových liniek práve ty?
Hráme death s prvkami grindu. Tak by som to zhodnotil. Vidíš tam starú školu, ale ja ani nie, ale tak ja som zo starej školy. Možnože tam predsa bude niečo, čo ja nepočujem. Skladby vznikajú tak, ako keď sme začínali. Niekto priniesol riffy a skladalo sa. Žiadne jamovania, to ma nejak nebaví. Teraz je to len na mne, ale každý si povie svoje, či mu vyhovuje to alebo ono. Demokracia u nás vládne. Žiaden diktátor.

Keď už sme pri gitarách. Zaujímalo by ma, aký aparát teraz používaš. Koľko máš doma pádiel?
Tak dlho už používam Peavey 6505, Box Marshall 1960 B. Vlastním 2 gitary Agile a Washburne, ale momentálne hrám len na Agile. Viac mi sedí v rukách. Už nemám čas cvičiť pri prckovi a pravdu ti poviem, už sa mi ani nechce.

Košice metal

Gabi na poste speváka je parádny chlapík. Je to frontman, ktorý robí show a nerobí mu problém ísť s mikrofónom aj medzi fanúšikov. Počul som, že už ale nebýva v Košiciach. Asi je v tom láska. Z vlastnej skúsenosti viem, že skúšky nebudú teraz stále kompletné. Dávaš na skúškach vokály ty? Ako vyzerá taká skúška Killchain?
Veru už nebýva, vydal sa za ňou do oblasti Ružomberka. Nie je problém na skúškach, ak ich vynechá. Hráme v trojici, ale nechce sa mi spievať. Veľmi by som sa nenaspieval, keďže Gabi má 80 % spevu, ak aj nie viac. Ja som len doprovodné vibrato.

Spomeňme ešte hlavného zakladateľa Killchainu Dana Franka alias Frenkyho. Ste ešte v kontakte? Pomáha vám ešte s kapelou?
Sme, aj keď tiež nemá veľmi čas pri dvoch deťoch a práci. Sem tam sa ozve, či neskočíme na pivo. No nevidel som ho už pár mesiacov, keďže nám na to nevychádza čas. Keď môže alebo má čas, tak pomôže, poradí, poprípade niečo vybaviť.

Keď Frenky zakladal Killchain, veľmi rozumne a marketingovo si dal za meno všetky ex-kapely v ktorých účinkoval. A teraz bohovsky premostím. U teba je všetko spojené s bandou Erytrosy. Za tvojám menom by bola táto modla, legenda a pre mňa kapela s najlepším slovenským albumom všetkých čias. Podieľal si sa ako hosť alebo člen na nahrávkach iných projektov?
Nedávam si záležať na tom, kde som hral a ani to nespomínam. To už pamätajú pomaly iba pamätníci. Toto obdobie skončilo. Bolo to fajnové obdobie plne zábavy, skúšania, pijačiny a koncertovania. Pohol som sa do iných vôd, ako predtým. Stále však mám rád, na čom som vyrastal. Toto sa nezmení. Späť k otázke. Veľmi som sa nepodieľal na iných nahrávkach. Asi len u vás v Perversity som niečo nareval, asi dve slová a v košickom projekte Feast Of Rotten Corpses som naspieval dve skladby. Mali sme niekedy thrashovú kapelu, pre ktorú vzniklo asi 6 skladieb. Ani názov sme nevedeli vymyslieť. Časom od toho zišlo.

Viem, že si bol na turné s Dementorom po Európe a na koncerte v Barcelone sa stala zaujímavá vec. Z ničoho nič tam na teba vyskočil východniarsky Chris Barnes alias Ferica z Križovian. Vraj si bol riadne zaskočený. Daj pár spomienok na túto udalosť. Povedz tiež niečo o tvojom účinkovaní u Reného Blahušiaka.
Boli to krásne tri týždne po Európe. Plno spomienok. To bolo tak. Raz sme šli na pivko so Šanim, ich bývalý gitarista. Kecáme a zrazu, či nechcem ísť na turné, že on nemôže, tuším kvôli práci. Myslel som si, že si zo mňa robí srandu, tak som mu povedal, nech mi René zejtra ráno zavolá. A zavolal. Tak som bez rozmýšľania povedal, jasné idem. V Bracelone to bol riadny šok, keď po predieraní sa davu mi naraz niekto j.bol do ramena: „Nazdaar Stano!” A lala ho, Ferica. Nevidel som ho veru dlho, ani som nemal šajnu, že žije v Španielsku. Príjemné prekvapenie.

turné Dementor v Europe

Stano Lastivka (druhý zľava) na turné s Dementorom.

Tak tých zážitkov je veľa. Si tri týždne na výlete a stále sa niečo deje. Hneď prvý koncert sme išli otvárať show. Zapnem zosilovač a po chvíľke čudný smrad, že čosi sa páli a tak zhorel. Mal som to štastie, že po celý čas som využíval aparát od Suffocation. Nemali s tým najmenší problém. Ešte jedna zaujímavosť. Na všetkých koncertoch mali Suffocation výborný zvuk. Proste všetky ostatné kapely sme sa mohli snažiť ako sme chceli. Nič. Jasné, oni mali svojho zvukára a ten kúzlil a kúzlil. Hrali sme niekde, kde bol zvuk, ako keby si hral v bazéne s kachličkami. Všetko sa ozývalo, mlelo dokopy a prídu Suffo s kúzelnikom a bolo vymaľované. Zrozumiteľný zvuk, odpadol som.

Debutový album „Incomplete Minds“ je pre mňa slovenský „Butchered At Birth“. Nezabudnem na vašu zostavu a technické hranie. Čo pre teba znamená tento album?
Dikíčko za poklonu. Znamená, že sme boli prví na Slovensku, ktorí takú hudbu hrali. Tam tých vplyvov okrem Canibal Corpse je viac. Hrali sme, čo sa nám páčilo a tým sme sa aj zdokonaľovali v technike. Stále viac a viac sme si razili cestu k fanúšikom. Zažili sme krásne časy. Boli sme partia mladých chalanov, ktorých viedla rovnaká cesta. Som hrdý na obe albumy ktoré sme vydali. Niečo sme vtedy trošku dokázali.

Vedel by si zahrať ešte tieto songy?
Pravdu ti poviem, že už asi veľmi nie. Nepamätám si tie riffi. Veď to je už dlhá doba. Navyše aj dlho nehrané skladby.

Pri Erytrosy mám jednu vlastnú traumu. Vy ste už hrali tento náter a my s Perversity sme vás pozvali na náš prvý koncert v Prešove. Stáli ste všetci pod pódiom. Náš bubeník hral vtedy ešte s jedným kopákom a mne sa triasla ruka ako po brutálnej opici. Hanbil som sa pred vami. Pamätáš na to?
Vôbec. Ten Prešov sa mi zlieva dokopy, keďže sme tam hrávali viac ako v Košiciach. Vidíš, zbytočne sa hanbiť, keď zahráš aj tak. Ale aspoň máš malú traumu.

Erytrosy

Členovia kapiel Erytrosy, Perversity a Jussy Priputen z Insepultus na vzácnej fotografii z roku 1997.

Potom prišiel váš album „Delight“ a znova náter ako sviňa. Tvoj vokál všetkých odrovnal. Daj pár spomienok aj na tento počin a vtedajšie rozhodnutie stať sa okrem gitaristu aj spevákom.
Ten vokál odrovnal aj mňa. Nápad, že budem spievať, priniesol basák. Niekedy sme na skúškach hrali rôzne somariny, ja som do nich spieval a na základe toho usúdil, že viem hrať a zároveň spievať. Tak som to skúsil, ale hlasivky dostali riadne zabrať, pokiaľ si zvykli. Bola to pre mňa nová skúsenosť hrať na gitarke a zároveň spievať. Išlo mi to celkom dobre, až som sa čudoval. Chcelo to iba tréning.

Je mi stále smutno, že nás opustil Jurko Hariň. Boli ste dohodnutí na znovu vydaní debutového dema a nikdy nevydaných 4 skladieb po období Delight. Tieto 4 songy už zneli ako košický Deicide a u mňa je toto promo na ďalšom vrchole slovenskej scény. Je ešte nádej, že sa toho chytíte a dáte toto CD von? Videl som aj chystaný obal a vonku bolo už dokonca aj nejaké promo. Zo záhrobia sa na facebooku objavil aj váš ex-vokalista Tibor. Nedáte to nejako spolu a nevydáte túto nahrávku von? Vieš, že fanúšikov by na tento skvost bolo veľa. Aspoň takú limitku 100 kusov.
Veru, Juraj odišiel veľmi skoro. Smrtka si veľmi rada berie mladých ľudí a svine tu ostávajú naďalej. Nádej tam ešte stále je. Len materiál teraz čaká v tichosti. Niekde v byte u Juraja. Neviem, kto to bude po ňom dávať dokopy. Podľa mňa nikto. Plánujem sa ozvať, že či vedia, kde to je, čo s tým. Ešte počkám, aby to viac vychladlo a neotravoval som veľmi.

Áno, obal sme dávali dokopy s Jurom. Veru, Tibor sa zjavil zrazu a opäť sa nakopol. Len pre mňa doba Erytrosy dávno skončila. Nechcem otvárať, čo bolo. Dosiahli sme určitú úroveň na scéne a tak chcem, aby to aj ostalo. Vieš, urobíš reunion a bude to na prd. Hneď začne porovnávanie s minulosťou. Hrali ste lepšie, show super atď. Pre mňa nemá zmysel opäť niečo nakopnúť. Stačí mi úplne Killchain. Tam som teraz doma.

Si na opustenom ostrove a máš tam elektrinu a magnetofón. Ktorých päť albumov by si určite chcel mať pri sebe?
Suffocation – Pierced from within, Nevermore – Dead heart in a dead world, Death – Human, Judas Priest – Painkiller, Misery Index – Heirs the Thievery.

Je tu záver. Ďakujem za tvoj čas a cool odpovede. Pokojne doplň, čo by si ešte chcel odkázať fanúšikom. Do skorého videnia Stano.
Dikičko Dodi za pokec a trpezlivosť. Ďakujeme všetkým, čo nás podporujú. Nový album je už vonku tak píšte, kupujte, nech máme veľa peňazí na nové domy. Ave Cezar!

text: Dodi Košč
foto: archív Killchain, Erytrosy a Dodiho Košča

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:UG