NovinkyRozhovory

Smola a hrušky o ich Palec hore a Honey Honey

Smola a hrušky sú takmer na konci svojho turné. Majú za sebou značnú časť koncertných miest. Návštevou potešili nie len Slovensko, ale aj Česku republiku. Pokrstili nové CD Palec hore a nahrali videoklipy. Veľký úspech so sebou nesie hlavne song a klip s názvom Honey Honey, na ktorom chalani zo Smola a hrušky spolupracovali so Zdenkou Prednou.

Čo nové chcete dať svetu CD-čkom Palec hore? Ako prebiehalo nahrávanie?

Svetu chceme dať dobré pesničky, na ktoré sa už zabúda a pozitívnu energiu. Nahrávanie prebiehalo 2 roky. Nahrávali sme v novom štúdiu V3 sound v Slovenskom raji, ktoré je dobrou kombináciou analógu, digitálu a veľkého priestoru. Niektoré pesničky sme potom mixovali u Randyho a celé sa to potom masteringovalo v Prahe vo Velvet masteringu, čo je najlepšie masteringové štúdio. Pesničky sa počas nahrávania veľakrát menili a keď sme už boli spokojní s tempom, štruktúrou, textom a melódiou, potom prišli na rad hostia, ktorí dali do skladieb ešte svoj pohľad a svoju energiu. Keďže sme chceli, aby album bol čo najucelenejší a aby nenudil, zopár songov sme na konci vyradili, aby bolo len klasických 40 minút.

Vaše turné prebieha ako na SK, tak aj v CZ. Ako vnímate fanúšikov, kde je predsa len tá väčšia fanúšikovská základňa?

Určite na Slovenku už máme pozíciu jednej z najnavštevovanejších klubových skupín, týchto pre kultúru ťažkých dní. V každom klube sa dozvedáme ako sa na koncerty nechodí a to aj na dosť zvučné mená príde len 20-30 ľudí. Veľmi častým javom je rušenie koncertov pre tzv. zdravotné problémy niektorých členov. Takže svojim fanúšikom dávame veľký palec hore za účasť. V Čechách je samozrejme situácia úplne iná, ľudia nás poznajú oveľa menej, ale podľa reakcií fanúšikov, ľudí z brandže ma naša skupina veľkú šancu osloviť, keďže podobná skupina v Čechách nie je. Určite nás v Čechách čaká ešte veľa práce.

Nie ste u konca turné, predsa len, v ktorom meste vás prekvapili fanúšikovia niečím čo ste od nich nečakali?

Prekvapení sme boli hlavne vypredanými koncertmi, až takú hystériu v niektorých mestách sme nečakali… V polovici koncertov sme výrazne prekročili kapacitu klubu a miestami to bolo fakt ťažké, čo sa týka bezpečnosti hudobníkov aj účastníkov.

Krst vášho nového CD Palec hore je úspešne za Vami. O českej časti krstu sme mali možnosť už čítať, ale povedzte, aké to bolo v Bratislave?

Na krste v Blave boli všetci hostia z albumu PALEC HORE, tzn. Zdenka Predná, DNA, Rybičky 48. Okrem toho samozrejme v Blave sme hrali o pol hodinu dlhší set, keďže ľudia chceli počuť z nového albumu čo najviac veci.

Nesmieme zabudnúť ani na váš nový klip Honey Honey. Príjemný letný hit so Zdenkou Prednou. Aké cesty vás spojili?

My sme sa stretávali priebežné na koncertoch a festivaloch, ale samotná spolupráca vznikla minule leto, keď sme nahrávali skladbu Honey Honey. Napadlo nás, že tento song by mohol byť duet a tak sme začali rozmýšľať nad speváčkou, ktorá by bola vhodná. Zdenka bola hneď na prvom mieste, keďže ona ma taký špecifický, pozitívny prejav a samotná pesnička je veľmi optimistická. Zavolal som Zdenke, vypočula si skladbu a už o 3 týždne sme pesničku nahrali.

Smola a hrušky (feat. Zdenka Predná) – Honey Honey

Zaujímavosti zo zákulisia nahrávania práve spomínaného videoklipu Honey Honey. Ako sa spolupracovalo so Zdenkou na videoklipe, tak aj v štúdiu?

Zdenka bola absolútne pozitívne naladená. Prišla z Banskej Štiavnice, síce cestou párkrát zablúdila a namiesto poobede sme nahrávali až večer. Zdenka prišla a pred nahrávaním zahlásila: „máme nejakú pálenku?“ Trapas… my sme nemali, tak sme išli na pumpu a razom si nás získala :). Za jeden večer boli všetky spevy nahraté. Čo sa týka klipu, tak Zdenka prišla pripravená na všetky situácie :). Mala hrbu outfitov a kombinácii a v klipe vyzerá fantasticky. Natáčanie prebiehalo 3 dni a myslím, že výsledok stoji za to.

Môžme očakávať podobnú spoluprácu v budúcnosti, žeby si Zdenka zavolala na pomoc vás?

Je to možné, máme pár spoločných plánov, ale myslím, že je ešte priskoro o tom hovoriť. Všetko ukáže čas.

Kam vkročíte, tam dokážete roztancovať ľudí a spraviť správnu náladu… môžte prezradiť aké sú vaše plány na leto, kde všade vás budeme môcť stretnúť?

Jasne, na leto sa tešíme najviac, lebo Smola a hrušky a festivaly to ide ruka v ruke :). V lete hráme každý víkend na viacerých akciách, ktoré to budú, treba hľadať na www.smolaahrusky.sk alebo na našom facebooku. Ďakujem za rozhovor.

Smola a hrušky na FB:

http://www.facebook.com/smolaahrusky

text: Paľo Dráb

foto: Smola a hrušky, Katarína Oresanská

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky