NovinkyRozhovory

Rozhovor s Xindlom X u príležitosti jeho turné ČECHÁČEK S KYTAROU NA TURNÉ a novej dosky ČECHÁČEK MADE

Aká bude nová doska? V čom bude rovnaká ako tie predchádzajúce a v čom iná?

Rovnaká bude v tom, že rovnako ako na predchádzajúcich doskách pôjde o koktejl z folku, popu a rapu. Iná bude v pomere zmieňovaných hudobných ingrediencií. Bude v nej viac folku a menej popu. A iná bude i tematicky. Ako už názov napovedá, ide o album zložený z protestsongov mieriacich do vlastných radov.

Nájdeme tu pieseň o  Čecháčcích, čo tvrdia, že za komunistov sa žilo lepšie, pieseň o ľudoch, čo kradnú a ospravedlňujú to tým, že predsa kradnú všetci, pieseň o tých, čo spolupracujú s diablom, ale vraj len trochu, pieseň o bulimičkách, čo sa chcú vyrovnať dievčatám z časopisov, o extrémistoch, čo hlásajú, že v násilí je sila, o veľkých Vontech zo správnych rad, o kazateľoch z billboardov, o prasatách, ktoré bojujú proti vláde volov, či o stáde otrokov, ktoré nedokáže žiť na slobode.

S kým ste album nahrával?

Rovnako ako na posledných dvoch albumoch spolupracujem s bratmi Cidlinskými. Dalibor je zároveň producentom dosky, hraje v nej na piano klávesy a banjo. Jenda hraje na basgitaru a všetky sláčikové nástroje. Do kapely nám pribudol nový bubeník, Emil Valach, ktorý predtým pôsobil v mojej veľmi obľúbenej kapele -123 minut. Veľkou zmenou tiež je, že na rozdiell od minulej dosky, kde som kvôli zápalu šliach nemohol hrať na gitaru, ale iba spievať, som na tuto dosku opäť nahral gitary do všetkých piesni.

Ako prebiehalo nahrávanie?

Vzhľadom k tomu, že naše piesne najviac fungujú naživo, chceli sme energiu živého hrania dostať na dosku. Piesne sú zaranžované tak, ako ich budeme hrať aj na koncertoch. Žiadne sample, žiadny synťák, žiadne duplicity nástrojov. Len akustická gitara, piano (alebo klávesy), basa a bicie.

Len v niekoľkých piesňach sme ich ozdobili inými akustickými nástrojmi. Jenda sám nahral k niektorým sláčikové sekcie a pár ďalším nám urobil krásne aranže pre dychy Filip Jelínek. Tie potom nahral so svojimi kolegami z J.A.R.

Doska tiež obsahuje ešte druhé bonusove CD…

Áno, doska vychádza ako dvoj CD. Jedno cédečko je nahrané s kapelou a na tom druhom sú rovnaké piesne nahrané tak, ako ich hrám na pesničkarských koncertoch – len ja a gitara.

Čo vás k tomu viedlo?

Byť na pódiu s kapelou za chrbtom a koncertovať len sám s gitarou proti sále plnej ľudí, sú dve úplne iné disciplíny, dva úplne rozdielne zážitky. Aj napriek tomu, že hranie s kapelou je super a nabíja ma energiou, sólové hranie má zase navyše určité čaro, čo hranie s kapelou nemá. Za tých sedem rokov, čo som Xindl, som zatiaľ neprišiel na to, čo ma baví viac, aj preto sa ako kliešť držím oboch variantov. A prišlo mi správne, aby oba varianty zazneli aj na CD.

Na turné sa tiež budete predstavovať v dvoch podobách?

Presne tak. Teraz vyrážam na pesničkárske turné po dvadsaťjeden malých kluboch po Česku a Slovensku s názvom ČECHÁČEK S KYTAROU NA TURNÉ (zoznam koncertov nižšie). Na jeseň chystáme tri veľké koncerty s kapelou, hosťami a projekciami v Prahe, Brne a Ostrave.

Budú spomínané koncerty jarného čisto pesničkárskeho turné ČECHÁČEK S KYTAROU NA TURNÉ intímnejšie? Čo od nich máme čakať?

Intímnejšie budú – ale tým nemyslím, že to bude niečo tichého a pomalého. Budú to jednoducho koncerty „viac nablízko“. Preto sa ich tiež snažíme robiť skôr v menších kluboch, aby sme si boli s poslucháčmi bližšie. Ale intímnejšie neznamená, že to nebude poriadny rokenrol 🙂

Chystáte na toto akustické turné niečo špeciálne?

Verím, že dobré koncerty robia dobré pesničky a nie pyrotechnické efekty. A nových pesničiek priveziem veľa. Okrem piesni, čo už poznáte, zahrám v predpremiére väčšinu repertoáru z novej dosky ČECHÁČEK MADE, ktorá vyjde až v apríli.

Píšete pre seba alebo pre fanúšikov?

Píšem pesničky tak, aby sa páčili mne. Nemá zmysel obzerať sa na to, čo sa páči niekomu inému. Čo fanúšik, to názor. Nejde napísať pieseň, čo sa bude páčiť všetkým. Preto píšem tak, aby sa to páčilo mne, a verím, že keď bude pieseň úprimná, svojho poslucháča si nájde.)

Zastávky turné ČECHÁČEK S KYTAROU NA TURNÉ:

Slovensko

6. 3.       Bratislava, KC Dunaj, 20:00

7. 3.       Prievidza, Klub Art Point, 19:00

14. 3.     Nitra, Valašský šenk, 20:00

15. 3.     Žilina, Smerr, 20:00

21. 3.     Brezno, Bombura 20:00

22. 3.     Trenčín, Lúč, 20:00

Česká republika

27.3.      Moravský Krumlov, Kinosál, http://www.meksmk.cz/

28. 3.     Kladno, Poldofka, http://www.poldofka.cz/

29. 3.     Hradec Králové, Ozzies klub, kontakt TU

3. 4.       Plzeň, Anděl Café, kontakt TU

4. 4.       Litvínov, ponorka, http://www.ponorka-litvinov.cz/

5. 4.       Mělník, Masarykův KD, http://www.mekuc.cz/

10. 4.     Jablonec n.N., Klub Na rampě, http://www.klubnarampe.cz/cs/

11. 4.     Děčín, Garage, kontakt TU

12. 4.     Golčův jeníkov, Klub Vagon, http://www.klubvagon.cz/

18. 4.     Vrbno p. Pradědem, Kavárna Panorama, kontakt TU

19. 4.     Valašské Meziříčí, M-Klub, http://mklub.kzvalmez.cz/

24. 4.     Fulnek, Klub Fulnečka, http://www.klub.fulnecka.cz/

25. 4.     Litovel, Záložna, http://www.mklitovel.cz/

26. 4.     Frýdek Místek, Stoun, http://www.stoun.cz/, predpredaj http://www.eventim.cz/xindl-x

2. 5.       Jaroměř, Bastion No 35, http://www.bastion35.cz/

Pravidelne aktualizované nájdete na www.xindlx.cz a http://www.facebook.com/xindlxofficial.

Pripravila Johana Turner.

foto: Dalibor Konopáč

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky