NovinkyRozhovory

Rozhovor: Raindown znie výborne na albume a ešte lepšie naživo

Hudba skupiny Raindown je album od albumu lepšia. Všetky skladby sú veľmi osobné a pocitové, čo súvisí s osobnosťou speváka a skladateľa Petra Debnára, ktorý tvorí kapelu s osobitými muzikantmi. Tretí album Inkognito vyšiel v roku 2010 a nová pesnička Prvá Posledná avizuje, že skupina má stále čo ponúknuť. Stiahnuť si ju môžete na iTunes, pričom podporíte dobrú kapelu. Inak odporúčam aj živé koncerty. Skupina už v júni vystúpi v Prešove 1.6. na DrinkIn Feste a 21.6. na Dobrom Festivale. O novinke sme sa rozprávali so spevákom kapely.

Opäť sa Raindownu podarilo zložiť dobrú pesničku. Ako vznikala?
Pesnička vznikala v októbri 2012, jamovaním v skúšobni a v novembri sme mali hotový predprodukčný projekt. Premýšľal som, o čom by mala byť táto pesnička a čím by mala byť iná od ostatných skladieb. Veľa sa tvorilo, hrávalo, spoločne sme jamovali a vyšla skladba, ktorú sme chceli nahrať. Veľmi nás motivovala a nakopla do novej práce. Oslovila celú kapelu, premýšľali sme nad tým ako a kde ju nahrať. V novembri sme sa rozhodli a začali sme nahrávať bicie v Prešovskom Umpaxe s novým bubeníkom Michalom Lorincom, medzitým prešlo štúdio veľkými úpravami.V decembri som oslovil skvelého basgitaristu Lukáša Kolivošku (pôvodného člena kapely, pozn. red.) a v januári  sme pokračovali s nahrávaním. Formu pesničky sme mali jasnú. Hrali sme sa s aranžmánom a zvukmi.

Takže ste si dopriali čas a pohodu?
Áno. Nechceli sme to šiť horúcou ihlou. Nápad na skladbu sme nechali dozrieť hraním v skúšobni. Bola to dlhšia práca, nechceli sme, aby to bola prvoplánová pieseň a aby bola zaujímavá aj textovo.

Názov Prvá Posledná znie dvojzmyselne.
Napísal ho Andy Ďurica, s ktorým som už niekedy dávnejšie komunikoval. Počas skladania som počul ako bude táto pesnička hrať a zároveň som vedel, o čom má byť aj text. Na druhý deň som sa prechádzal po obývačke a spomenul som si na Andyho. Napriek tomu, že sme sa dlho nevideli, bol to veľmi dlhý a príjemný telefonát. Chceli sme zachytiť podstatné veci a to čo som zažil za nejaký čas. Text je o uvedomení si toho, že človek môže nájsť životné šťastie, ktoré ho naplní. V tomto texte je to žena,úprimná láska k nej a istota, že je pre neho stvorená, a že o ňu už nikdy nechce prísť. Je ochotný meniť sa, učiť sa. Na druhý deň mi Andy poslal text, ktorý je veľmi výstižný a som veľmi rád, že vystihol presne to čo som chcel povedať.

Ako si vnímal túto skladbu, keď ste ju hrali naživo publiku?
Táto pieseň je a vždy bude pre mňa veľmi osobná, takže keď sme ju hrali prvýkrát, nevnímal som okolie a dostal som sa trochu do inej sféry 🙂

V čase nahrávania sa udiali mnohé veci. Uvedomili sme si, že treba ísť opäť hrať, vyjsť medzi ľudí a tešiť sa z našej hudby. Pridal sa k nám Lukáš Kolivoška, ktorý bol v začiatkoch súčasťou kapely. Opäť sme sa stretli a zahrali si spoločne.

Ako ste s Raindownom dosiahli ďalší zvukový posun?
Radi experimentujeme. Aj preto sme sa rozhodli ísť do Umpaxu.Hľadal som niečo nové, iný zvuk a inú atmosféru, ktorú nám to štúdio poskytlo, keďže má ozaj špecifický zvuk.A bola to ozaj skvelá voľba!

Čo sa týka muzikantskej stránky? Mám pocit, že výraznú pečať na zvuku má gitara Janka Majerčina.
Všetci počúvame veľa rôznej hudby. Spoločným hraním tieto inšpirácie dokážeme skĺbiť a preniesť do kapely, a potom to takto zneje, to je Raindown. Je to ale hlavne o nás všetkých. Jany má veľmi rád jazz a blues. S gitarou dokáže veci, ktoré sú veľmi vkusné, príjemné a citlivé. Veľmi si to na ňom vážim.

Veľa vecí si iste pochytil aj vďaka práci v tvojom domácom štúdiu.
Od roku 2010 sme veľa nahrávali hlavne doma, hrali sa so zvukmi a zažili sme spolu veľa jamov, žúrov a spontánnych akcií, kedy vznikali zaujímavé nápady a skladby, ktorých je naozaj dosť. Je možné, že máme za tie tri roky materiál aj na dve nahrávky. Je fajn nechať pekne nápady odležať, stále vytvárať nové veci a potom si z nich vyberať.

A príprava na samotné nahrávanie nástrojov?
Celá táto príprava bola na Martinovi Migašovi a Stanovi Čorejovi. Je naozaj super, keď človek príde na kopec nových vecí a učí sa. Som veľmi vďačný Martinovi Migašovi, ktorému patrí zásluha za zvuk.

A keď príde tá nová vec?
Mňa to veľmi baví, skladám piesne a venujem sa nahrávaniu, to ma posúva vpred.

Kam by si zaradil túto pesničku v doterajšej tvorbe Raindownu?
Jednoznačne k citovým skladbám, ale to sú všetky naše veci, takže dokonale zapadla. Vymysleli sme s Lukášom Kolivoškom na skúškach nový koncertný program a trochu sme upravili aj naše staršie skladby. Treba hľadať zmenu v aranžmánoch, aby to pre poslucháča bolo prekvapivé. Je dobré ak si človek po našom koncerte povie: „Teším sa na to, čo bude ďalej.“

viac hudby Raindown na stiahnutie TU

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky