Rozhovory

Patti Smith: People have the power! (interview z Pohody 2009)

Patti SmithĽudia majú silu,“ spieva Patti Smith už niekoľko desaťročí. V našich geografických šírkach sme sa o tom presvedčili už pred dvadsiatimi rokmi, kedy u nás ešte v dobe Československa došlo k „Nežnej revolúcii,“ ktorá mala priniesť slobodu v našej krajine. Vtedy som mal však štyri roky a zaujímali ma sladkosti a pieskovisko. Dnes je to iné. Slobodný sa cíti aj Lasky, spevák Pary, ako mi prezradil krátko po ich sobotňajšom vystúpení na Pohode. Napriek tomu “je stále o čo bojovať,” hlása šesťdesiattri ročná krstná mama punku Patti Smith, nech je to v jej voľnom čase, počas tlačovej konferencie alebo keď stojí na pódiu. Posledné tri roky boli pre mňa každodenným bojom, možno húževnatejším ako inokedy. Ale dá sa predpokladať, že to nebol len môj prípad. Keď to má človek náročné, ťažko mu je zastaviť sa hoc na chvíľu. Popravde som si od tých všetkých stresov vydýchol až na Pohode. Tento ročník bol pre mňa prvou návštevou Trenčianskeho letiska. Opäť mi nedá neparafrázovať Patti Smith, pretože na tomto festivale som „rozpoznal čistý vzduch“. Hovorí sa, že človek i zviera vycítia, keď je niečo vo vzduchu. Hm. Väčšinou to má negatívnu konotáciu, ale tu na Pohode to v piatok bola radosť, voľnosť a vytúžená sloboda. Presne ako kedysi s lopatkou a vedierkom na spomínanom pieskovisku.

Patti, má dnes zmysel spievať ľuďom o slnku?
Samozrejme, to je vlastne dôvod, prečo žijeme. Nemôžeme len tak prestať. Človek sa snažil počas celej svojej histórie ostať pri svojich snoch a ľudia celý ten čas neprestávali snívať. Tak to je aj dnes. Takže si myslím, že je našou povinnosťou, neprestávať snívať.

Ako môže obyčajný človek fungovať v dnešnej spoločnosti?
Vec sa má tak, že v tejto kultúre kreditných kariet, je ťažké nestrácať čas nakupovaním, pretože každý nechce „veci“, ale vláda a spoločnosti chcú, aby sme šli, nakupovali a neprestávali s tým. Rozprávajú nám o kolapse, ktorý nastane, ak prestaneme nakupovať, potom vytvoria všetok ten priestor, v ktorom sme nútení nakupovať aj to, čo v skutočnosti nepotrebujeme. Veci, ktoré znečisťujú prostredie. Myslím si, že najdôležitejšia vec, ktorú by sme mali urobiť, je zistiť, čo môžeme urobiť pre to, aby sme ochránili naše prostredie, pretože sa to všade naozaj zhoršuje. Všade je celkom krásne, ale prostredie v našom svete je stále viac a viac znečistené a v mnohých prípadoch je na vine naša chamtivosť. Vytvárajú sa továrne na to, aby vyrábali veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme. Preto si myslím, že by sme mali byť slobodnejší. Oslobodiť sa od materializmu, od toho čistého tlaku, ktorý má jednoduchý pôvod. Je to ťažké a aj to bude ťažké. Ja sama som prehrala naozaj veľa súbojov, verte mi, ale stále bojujem. Hlavná vec je – život je krásny, ale je len jeden, preto si ho máme užiť, no starať sa aj o seba – malé veci – starať sa o svoje zuby, robiť všetko čo nás oslobodí. Udržať si čisté zuby, aby ste nemuseli prežiť toľko bolesti u zubára a neminúť peniaz. Sú to malé veci. Malé veci, ktoré pomôžu prostrediu, veci, ktoré pomôžu práve vám. Napríklad, ak už musíte fajčiť, nefajčte 3 balíčky denne. Vyfajčte pol balíka denne. Ak si chcete vypiť, vypite si, ale neopíjajte sa každý deň, ale cez víkend. Alebo pite veľa vody. Netvrdím, že by ste sa nemali zabávať, alebo žeby ste nemali mať rôzne „veci,“ ale snažte sa udržať rovnováhu, pretože verte tomu alebo nie, spoločnosti a vláda sú veľmi šťastní, keď stratíte rovnováhu, lebo vtedy sa stanete ich otrokmi. Preto sa snažte dodržať tú rovnováhu.

Sú ľudia podľa Vás pripravený nebyť otrokmi svojej doby?
Každá generácia je novou nádejou. Moja generácia sa snažila a svojho času aj niečo priniesla.

A čo si myslíte o dnešnej generácii?
Moja dcéra má 22 rokov. A je skvelá.

Akí sú teda ľudia jej generácie?
Je to boj. Nesmieš sa proste ničoho obávať, ale musíš začať od seba. Musíš sa snažiť byť dobrým príkladom. Ver mi, nik nevie tak ako ja, aké je to ťažké. Ale my musíme stále ukázať, že existujeme. Napríklad, čo sa týka mojej vlastnej krajiny – tam som vystúpila proti našej vláde, preto ma prestali hrať v rádiách, moja hudba bola zakazovaná a diali sa rôzne iné veci. Ale netrápi ma to. Robím si iba svoju prácu. Nie som popstar, iba robím na svojom. To je všetko čo máme robiť – svoju prácu – začať proste od seba. A ak sa o seba staráš, tak to začni pomaly roznášať ďalej.

Boli ľudia Vašej generácie pripravení začať od seba?
Niektorí áno, iní nie. Pozri, G. Bush je moja generácia, sme rovesníci. Obama je nová generácia, a my dúfame, že odvedie dobrú prácu.

Je teda lepšou nádejou, akou bol G. Bush?
Samozrejme. Obama je síce mladý a neskúsený, ale myslím si, že vo svojom srdci to je dobrý muž. Bushovo riadenie bolo „diabolské,“ a skorumpované. Ak spraví chyby Obama,budú to chyby úprimného človeka. Radšej uvidím schybiť úprimného človeka, ako diabla, ktorý spraví niečo diabolské. Každá ľudská bytosť sa zmýli, ale je v tom veľký rozdiel.

Text: Edo Kopček ml.
Preklad:
Lýdia Letkovská
Foto: Edo Kopček ml.

publikované tiež v časopise Nový Populár (jeseň 2009)

Prečítajte si

Comments are closed.