NovinkyRozhovory

Nytomas: Nepáčilo sa mi ako dopadli niektorí ľudia z môjho okolia

Nytomas a Kere sú dvojica prešovských raperov, ktorí za posledné dva roky dali o sebe vedieť nielen vlastnými skladbami, ale hlavne vystupovaním na viacerých diskotékach a na podujatiach aj ako support momentálne najúspešnejších slovenských raperov. Obaja sa dohodli na tom, že spravia vlastný featuring. Prvý bol Nytomas, ktorý prišiel so skladbou Sídlisková a videoklipom k nej. Zaujímal ma jeho background a tak sme trochu pokecali o hudbe, ktorá mi je trochu vzdialená. Predsa len Trosky už neexistujú a Chaozz takisto. Niečo sa o slovenskom rape písalo, niečo znie v rádiách a tak ma zaujímal skôr pohľad mladej krvi.

Ako vzniklo spojenie teba a Kereho?
Poznáme sa už dobrých pätnásť rokov, keďže sme vyrástli na jednej ulici. Keď sme prišli do puberty, začali nás zaujímať rovnaké veci a tiež hudba. Založili sme skupinu ešte s jedným chlapcom, ale nejako to po čase prestalo fungovať a rozpadli sme sa. Neskôr sme sa dali opäť dokopy a teraz fungujeme ako Nytomas&Kere plus náš DJ Saidorsen.

Skladáš podklady sám?

Píšem si texty, hudbu nám robia producenti a v štúdiu to dávam dohromady.

Ktorí producenti?
Teraz spolupracujeme s producentom, ktorý sa volá Maměn. Má fantastický zvuk, on toho zatiaľ spravil najviac.

Ako ste sa spojili?
Nepamätám si presne, ale bolo to cez internet dva alebo tri roky dozadu.

Ako to vyzerá live na vystúpení? Idete dvaja do podkladov alebo máte živu kapelu?
Chodí s nami DJ Saidorsen a s Kerem ideme naživo do beatu. Kapelu sme ešte nedávali dokopy.

Všimol som si, že máte za sebou dosť veľa vystúpení a medzi nimi veľa zaujímavých supportov najznámejších súčasných intepretov zo Slovenska. Ako to vnímate vy?
Je to hlavne v osobnom postupe, či som vystupoval s Majkom Spiritom, Rytmusom, Kalim, Egom a som rád, že som sa dostal k takým ľuďom, že som s nimi mohol vystupovať, to ma nakoplo do budúcna.

Ja to vnímam tak, že viete čo robíte.
No jasne, ja sa tým chcem živiť. Hudba už nie je iba koníčkom. V hudbe som našiel svoj život, svoj zmysel. Rád zaspávam a pri tom myslím na hudbu.

Pri písaní vašich trackov sa inšpirujete niečím čo bolo napísané alebo pri začiatkoch ste používali model opakovať sa resp. niekoho napodobniť?
Človek sa formuje celý život. Nejakú základnú formu som už našiel v tom, že človek dokáže rozonať o koho ide, keď nás počuje. Samozrejme na začiatku sem tam niekoho kopíruješ. Texty sa snažím písať so svojho života, a nie niekoho iného. Píšem o tom, čo sa deje okolo mňa, pretože neprecítim emóciu niekoho iného tak, ako keď sa to stane mne.

Momentálne ste sa s Kerem dohodli na tom, že si každý spravíte jeden vlastný featuring. Možno k tomuto songu Sídlisková by si mohol niečo povedať, aj k videoklipu, ako vzniklo spojenie a viac rozobral myšlienku tej skladby.
Ide o myšlienku pre mladých ľudí, aby neboli „chorí“, aby dievčatá zo seba nerobili ľahké ženské, aby si uvedomili svoju hrdosť a nie hneď prísť o panenstvo. Do skladby som použil typický príklad toho ako mladá holka sa rozdá všetkým a nakoniec zostane sama. S troma rôznymi chlapmi, ako sme to ukázali v klipe. Najprv ide s taxikárom, potom s čašníkom a s Kerem (smiech), so všetkými skončí v posteli a nakoniec sa zobudí sama. Zakomponoval som tam posolstvo, že muž dá radšej prednosť vernému psovi ako nevernej žene. Je to o tom, aby si dievčatá uvedomili, kde je sever, aby neulietali na tom, čo je práve v telke, to je momentálne top, lebo to nie je! Bohužiaľ je to sociálne tak nastavené, že všade kam sa pozrieš, tam je samý sex a zvrhlosti. Keď to vidí nejaké mladučké dievča, tak si povie prečo nie? Nebuďte hlúpe!

Máš to zo svojho okolia, že takto baby fungujú?
Áno. Poznám osobne veľa kočiek, ktoré sa rozdali bez ohľadu na to s kým. Hlavne, že už všetky jej kamošky mali sex, a preto ho musí mať aj ona. Preto štrnástky vyzerajú na dvadsať.

Kto je Jully? Mohol by si nám ju trochu predstaviť.
Speváčka z Ružomberka. Mladá holka s veľkým talentom. Nemala problém nám dať refrén. Verím, že to nebola posledná spolupráca.

Aký máš názor na používanie vulgarizmov hip-hope a rape?
Myslím si, že všetko má svoje opodstatnenie, ja som to tak začal vnímať, ale keď už mám použiť nadávku, tak nech je to v „peknom“ formáte, aby zaujala. Robím to tak, aby tam tá nadávka mala význam a nie preto, že tam musí byť. Nikdy som nepotreboval písať text s tým, aby obsahoval vulgarizmus. Ešte keď som začínal, tak som to tak napísal lebo „kokos tak sa to robí ne?“, ale dnes sa už podľa mňa nadáva v trackoch pomenej.

Môžem to vypípanie vulgrarizmu v skladbe Sídlisková vnímať ako ukážku morálky?
Ale áno, určite. Nie všetko je založené na nadávaní. Nadávku musíš použiť v správnom uhle a potom to má aj význam.

Čo tvoj background, v ktorom sa hýbeš a odkiaľ si vzišiel?
Vyrástol som na Sekčove, kde je nejaká základňa undergroundu. Ja som to však robil vždy ináč, pretože som nikdy nežil na ulici, mňa nikdy otec nevyhodil z bytu, nikdy som nefajčil trávu, nekvapkal som tramal ani nič podobné. Nijako som sa nespustil. Pohybujem sa medzi ľuďmi, ktorí súhlasia s tým čo robím, sú v takomto hudobnom ponímaní ako ja. V roku 2008 som mal prvý štúdiový projekt a odvtedy sa to rozbalilo.

Čiže si sa dištancoval od toho celého a rozhodol si sa robiť niečo čo má vyššiu hodnotu ako len nadávať a rozprávať o tom, ako je všetko na p..u?
Lebo keď si feťák, tak je všetko na p..u. Prečo robiť niečo čo nemá zmysel, a prinesie osoh tak desiatim ľuďom v bytovke? Vždy som sa pozeral niekde vyššie. Je to aj o charaktere človeka. Celé to ponímanie hudby je mi proti srsti skrz to, že som žil na Sekčove. Zažil som si to tam od svojich 5 rokov do 15-tich. Videl som tých ľudí ako tam fungujú. Mal som medzi nimi veľa kamarátov a nepáčilo sa mi ako to skončilo. Preto som sa dištancoval.

Čo ťa držalo v tom, že si sa nespustil? Je dokázané, že prostredie formuje človeka najviac a človek uletí na prostredí, v ktorom vyrastá.
Základom úspechu bola tvrdá ruka môjho otca. Vo svojom otcovi som vždy videl vzor. Vedel ma usmerniť fackou aj tým, že mi povedal čo robiť a čo nerobiť. Navyše som sa odmalička venoval športu a dennodenne som chodil na tréningy.

Momentálne študuješ alebo len pracuješ?
Pracujem v rádiu a externe študujem na Prešovskej Univerzite. Ale viac ako výške sa venujem hudbe.

Čiže po strednej si sa zameral skôr na to, aby si sa venoval predovšetkým hudbe?
Keby som to nerobil takto, tak by som bol teraz na začiatku. Texty som začal písať už v deviatke na základnej. Flákal som už trocha počas strednej. Povedal som si, že na tom začnem poriadne pracovať a dúfam, že sa mi to do tridsiatky podarí dotiahnuť na profesionálnu úroveň. Možno je to vysoký cieľ, ale načo mať malé ciele, keď môžeš mieriť vyššie a všetko sa dá.

Spomínal si, že už počas strednej si kašľal na školu. Znamená to, že ľudia by sa mali na to vykašlať a zamerať sa na svoj sen ?
Pre mňa osobne škola nezohrávala takú rolu ako pre niekoho iného. Vedel som čo chcem, že strojnícka škola nie je to, čím sa budem niekedy živiť. Nezohrávalo to u mňa takú rolu ako u iných spolužiakov, ktorí sú teraz na strojníckych školách v Bratislave. Samozrejme sa človek musí učiť. Mať nejaký všeobecný rozhľad, aby si mohol komunikovať.

text: Edo Kopček
foto: Wilman Media

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky