Mladá hudbaRozhovory

Lucia Gibarti v rozhovore: Na Slovensku je veľa skvelých talentov

Lucia Gibarti, známa z kapely Hrdza, to s hudobnou kariérou myslí naozaj úprimne. Spoluhráči jej prajú aj pri sólovej tvorbe, v ktorej dokáže elegantne kráčať popovými chodníčkami. Má rada folklór, džez, modernú hudbu, rythm’n’blues aj slovenskú tvorbu. Nielen o tom sa dočítate v najbližších riadkoch.

Často sa stretávaš s reakciami, že si speváčka, ktorej produkcia neznie slovensky?

Mala som takéto reakcie a myslím, že je to fajn, ak veci v angličtine neznejú slovensky.

Okrem Hrdze pôsobíš aj sólovo. Čo ťa k tomu viedlo?

Vždy som prirodzene inklinovala k tomu, že chcem robiť aj vlastnú tvorbu a žáner, ktorý robím. Teší ma že sa tieto veci dajú skĺbiť a interpret sa nemusí obmedzovať.

Máš rada folklór, modernú hudbu, džez, blues. Dávaš si pozor pri písaní sólového materiálu, aby si sa vyhla miešaniu žánrov? 

Áno, milujem všetky tieto žánre, no vždy sa prvotne riadim emóciou a až neskôr tým, čo si konkrétna skladba pýta a k čomu postupne smeruje. Ak sa aj niektoré žánre spolu prepletú, môže to znieť skvelo.

Tvoja hudba má v sebe akéhosi chameleóna. Je to tým, že si ešte na začiatku svojej hudobnej a skladateľskej kariéry?

Niekedy som chcela robiť viac vecí naraz, čo sa samozrejme naplno nedá. Preto sa venujem už iba 2 žánrom – Hrdzi a svojej kapele a ďakujem tam hore, že mi bola dopriata taká flexibilita.

Čo ťa priviedlo k hudbe? Na akej muzike si vyrastala a formovala svoj hudobný vkus?

Ako malá som rada sledovala hudobné programy v televízii. Asi v dvanástich som si na Youtube začala hľadať, čo sa mi páči. Púšťala som si Ettu James, Arethu Franklin, Whitney Houston, Jamesa Browna, Bootsy Collins, Jenifer Hudson, Christinu Aguileru a okrem toho, že som od 6 do 10 rokov chodila do folklórneho súboru, som smerovala aj k tejto hudbe.

Hudbe si sa začala venovať až v neskoršom veku, napriek tomu, že ťa lákala od detstva. Čo bol ten hlavný impulz?

Impulz prišiel, keď som sa sama v sebe rozhodla, že do toho idem a naplno. Začala som v Hrdzi, ktorá mi dala a dáva veľa, a následne som sa postupne spoznávala s ďalšími skvelými hudobníkmi a od nich som dostávala povzbudenia, ktorých niekedy stačí naozaj málo, a pre človeka to niekedy môže byť aj prelomovým momentom.

A prečo si s tým začala v neskoršom veku?

Začala som koncom roka 2018, ale asi to tak malo byť. Všetko má svoj dôvod a môžem povedať, že neľutujem nič, ani sled životných udalostí, ktoré mi hudbu tak oddialili.

Sólovo si debutovala pesničkou Winner v angličtine, slovenský singel Noc Vianoc a novinka Miliónkrát. Je fajn, že ťa môžeme objavovať v rôznych štylizáciách, dá sa teda predpokladať, že tvoja tvorba bude jazykovo rôznorodá?

Ostala by som pri týchto dvoch jazykoch aj naďalej. Angličtina je foneticky ľubozvučnejšia, perfektne sa v nej tvorí a všetko v tomto jazyku znie skvelo. Ale aj náš rodný jazyk je krásny a v zásade je umenie a aj výzva vytvoriť z neho pieseň, ktorá poteší poslucháča.

Každá kapela má nejaký svoj spôsob, systém fungovania. Zároveň má svoj príbeh. S Hrdzou máš šancu zažiť, aké to je, keď sa dostaneš do hudobného kolotoča. Dokážeš z toho čerpať niečo aj pre svoju sólovú kariéru a v čom je naopak tvoja sólová kapela jedinečná?

Každá kapela je svojim spôsobom jedinečná a v rámci fungovania je len na nej, aký systém si zvolí tak, aby bol pre ňu najlepší. Kapela Hrdza je zložená z úžasných a inteligentných ľudí, ktorí hudbu naozaj milujú a robia ju srdcom, majú svoj systém, svoj zvuk, výnimočnosť a charakteristiku. 


Okrem Katarzie a Richarda Müllera existuje ešte nejaká slovenská hudba, ktorá ťa dokáže osloviť? 

Je tu naozaj veľa skvelých talentov, z ktorých niektoré zatiaľ nepoznáme, no ťažko vypichnúť iba jeden či dva. Páči sa mi mladá kapela Papyllon, nová formácia Klaine, speváčka Eniesa, Heľenine Oči a takto by som mohla pokračovať ďalej a ďalej.

Pomaly sa začínajú konať koncerty aj na Slovensku. Máš už nejaké hrania a naopak, chystáš sa na nejaké koncerty?

Aktuálne bookujeme koncerty na leto a jeseň, ktorých termíny budete môcť priebežne sledovať na mojom IG či FB stránke. Budeme sa tešiť, ak prídete a doženieme ten dlhý čas, ktorý sme prežili bez kultúry. Na jeseň sa chystám na koncert Stinga a určite pôjdem aj na koncerty slovenských kapiel. 

Na čie koncerty by si sa raz išla pozrieť ako návštevníčka?

Rada by som šla na koncert speváčky Beth Hart, ktorá vyžaruje nesmiernu energiu. Veľmi sa mi páči aj Joss Stone, ktorú, dúfam, niekedy stihnem a ak by žil ešte James Brown, tak som tam.

text: Edo Kopček
foto: Lucia Gibarti

Prečítajte si

Comments are closed.