UGRozhovory

Ľubo Lokša z Mordum: Dokončujeme nový album a bude to mastenica (rozhovor)

Máme tu aktuálny rozhovor s ďalším pilierom slovenského metalového undergroundu. S Ľubom Lokšom, gitaristom a vokalistom dvoch kultových košických skupín CONTEMPT a MORDUM.

Ave Ľubo a celé UG Košice! Ako sa máš posledné dni a čo je prosím nové pri tvojej osobe?
Ave Ďodi , v posledné dni sa mám dosť dobre. Dokončujeme nový album, je okolo toho kopa práce, ale mňa to baví, relaxujem pri tom. Popritom práca, keďže z niečoho žiť musíme. Inak tak klasicky s kamošmi na pivko, nejaké opekačky na biku s dcérou, výlety, snažím sa žiť, kým sa zasa človek nebude vedieť pohnúť.

Chodíte teraz partia do Collossea na pivko? Daj nejaké správy z tohto prostredia.
No bol som v Colle v poslednej dobe asi trikrát, veľmi tam nechodím. Radšej vonku niekde. Uvidíme, čo nám prinesie zimné obdobie. Koncertov je málo v poslednej dobe, takže doba je ťažká. Podarilo sa nám však odohrať 11.9. koncert v Košiciach U koňa pod holým nebom, s kulisou nášho mesta za chrbtom.

Idem sa hneď opýtať na tvoje kapely. Poviem pravdu, že niekedy to mám popletené. Predsalen ste rovnaká zostava v oboch bandách. Viem, že ste minulý rok ste mali 30. výročie a chceli ste nahrať nejaký album s covermi starých košických kapiel. Je to ešte v pláne? 
S Contempt sme mali 30 rokov minulý rok a s Mordum tento rok. Plánovali sme koncert s prešovskými kapelami Wayd a Iria, no obmedzenia na 50 ľudí aj s personálom a kapelami nám to nedovolili a boli sme to nútení zrušiť. Mrzí nás to a ako sám vidíš, situácia nevyzerá dobre ani túto jeseň. Coverky sme chceli nahrávať s Mordum, ale pre nedostatok času, nakoľko bol Roman dlhodobo PN a hralo sa minimálne, sme sa rozhodli, že začneme s nahrávaním ďalšieho radového albumu. Na ňom sa jeden cover z plánovaných aj ukáže a aj tie ďalšie určite dostanú priestor, ale chce to čas. Priorita je teraz dokončiť album. Môžem oficiálne prezradiť názov, bude sa volať „In Peccato Mortali“, čo v preklade znamená: „V smrteľnom hriechu“. Album bude obsahovať sedem kúskov smrteľných hriechov plus, ako som už spomenul, jeden cover od starej košickej bandy a jeden starší, nikdy nevydaný Mordum „Toxic World“. A čo sa týka zostavy, sme to stále my: Roman Korosi, Robo Kuzma a ja. Pôsobíme v Mordum aj v Contempt a skúšky neoddeľujeme. Hráme jedno aj druhé.

Ľubo Lokša

Je Contempt úplne živou kapelou? Skladáte aj nový materiál?
Áno, Contempt je živou kapelou. Ak nás niekto chce vidieť, stačí zavolať. Či Contempt alebo Mordum, zahráme. Dokonca sme teraz na koncerte hrali tak pol na pol. No akurát sme to minule preberali, že po dokončení nahrávania začneme pracovať na nejakej novinke od Contempt, takže áno, nejaké nápady už sú. Klasik,a ale skôr v štýle The secrets …. ako naše staré demá, čiže, brutal deathmetalisti sa môžu tešiť.

Niekedy mám pocit, že už ste starí psi a ostávate verní svojim zaužívaným veciam. Neskúsite predsalen napríklad profi štúdio alebo profi dohľad producenta? Myslím, že by to veľmi pomohlo a oživilo obe z kapiel.
No tak to máš pravdu, sme starí psi. A máme už zaužívané svoje spôsoby. Tiež sme chodili nahrávať do štúdií, ale to je nákladná záležitosť a oproti prvému albumu And what is the truth sme investovali do nejakých hardvérov, softvérov a náučnej literatúry. Sme s našou prácou nadmieru spokojní. Ohlasy ľudí, ktorí už počuli nejaké tie ukážky, sú tiež skvelé. A platiť producenta ? Ani jeden z nás nie je hudobne vzdelaný človek a taký profi producent stojí nemalé finančné prostriedky. Neživíme sa hudbou, je to koníček. Radšej objednáme nejaký merch a aspoň nám do toho nikto nekafre. Nebudem sa ľudí pýtať, či je to dobré a či to tak môže byť, či sa obal páči alebo nie. Vymyslím si to, nahrám a keď sa to niekomu páči, je to fajn ak nie, tak nie. Musí to napĺňať hlavne teba (teda mňa a nás) a ak si spokojný, vtedy to má svoju váhu. Ak sa poddáš nejakým názorom a smerovaniu, stávaš sa komerčným a to zasa nie je naša cesta.

A čo basák? Keby som mal čas, tak ihneď vám klopem na dvere. Viem, že vám to takto v trojke vyhovuje, ale tiež by to bola pridaná hodnota.
Samozrejme, ako SODOM!, ale aj oni sú už štyria. Ale žartujem. S tým basákom je to ťažké. Nie je ani čas na hľadanie, isto existujú nejaké mladé nádeje a talenty, ale chlapci, čo chodia vedľa nás cvičiť, sa nám zdravia „Dobrý deň“. A k tomu už naozaj netreba nič dodávať.

Pamätám si na naše zoznámenie. Bolo to na festivale na Šírave niekedy rokoch 1996-1997. Vtedy ste tam zahrali koncert a my, prešovská zberba, sme boli v prvej rade pri pódiu. Boli to muzikanti a každému tam padla sánka z vášho výkonu. Hlavne z bubeníka Roba. Nikto v tej dobe nehal takým spôsobom kopáky. Išiel som za tebou vonku a chcel od vás demo. Nemali ste pri sebe nič ale sľúbil si mi, že mi ho pošleš poštou. A doteraz nič. Spomínaš si trocha na to?
To bolo v tej presklenej jedálni? Z tej akcie si pamätám Wayd. Tam sme sa vlastne zoznámili a odvtedy sme veľmi dobrí priatelia. Spoločné koncerty spoločné výpeky a strepaný „jak lokše“ a možno si tam bol aj ty. Teba skôr poznám z akcií v Prešove. Tak za ten album sa ti ospravedlňujem. Ale akcie, čo robili chlapci z Uroboric, či už na Šírave alebo v Michalovciach boli skvelé.  Pamätám si, že v tej jedálni bolo najmenej 50 stupňov. Mal som šiltovku a zo šiltu mi kvapkal pot, proste metal ako sa patrí. A čo dodať k Robovi? Sám niekedy na skúške čumím, že čo stvára.

Tiež okolo teba prešlo veľa členov a mali ste personálne výmeny. Si v kontakte so starými členmi? Čo robí napríklad taký ex-bicmen Ďodi Keshely?
Fú, to máš pravdu. Naozaj to bolo veľa ľudí, asi pätnásť. Jasné, s niektorými sa stretávame, s inými neviem, čo je. Ďodi a Pepo prišli k nám z Erytrosy a zotrvali sme spolu asi 8 rokov. Ďodi potom prestal úplne a dával na facebooku statusy z biblie alebo odkiaľ to bolo, neviem, nezaujímam sa o to. Ale občas sa náhodne stretneme.

Mordum. Ďalšie meno čo vzbudzuje rešpekt. Nebudem písať ako som ich videl v roku 1993 v košickej Barci. Proste metal, ktorý ma ovplyvnil. Spojili ste sily s Romanom a nastalo oživenie tejto legendy. Romana inak pozdravujem, nenormálne dobrý, veselý týpek. Prezraď nám niekoľko informácií o tvojom nástupe k Mordum?
No tak od roku 2014 som sa naskytol v Mordum čírou náhodou. Dopočul som sa, že k nim ide „bliakať“ Roman „Slayer“, pretože vraj vyhodili Pištu, gitaristu a speváka, ktorý to spolu s Romanom (rozumej grófom) spolu založili. A tak som sa ozval Romanovi, nakoľko sme vždy spolu dobre vychádzali.

V roku 2004 sme mali spolu s Romanom, Robom a Vilom Hajnalom R.I.P z Obliterate projekt Genital Deformity. Skúšali sme výlučne v noci, nakoľko každý z nás mal kapelu a skúšobne neboli voľné, tak sme chodili na nočné šichty do Myslavy k Mordum. Tam sme tvorili – pivko, káva, ponorný ohrievač, chlebíčky a hralo sa.

Opýtal som sa teda Romana, či nepotrebujú druhú gitaru, nakoľko sa Contempt nejako rozpadol. Zastavil som sa na skúške, slovo dalo slovo a som tam. Samozrejme nemali ani speváka, nakoľko „Slayer“ na to nemal, tak sme sa dohodli, že teda nebudeme hľadať ďalšieho člena, a že to obsadím na oboch postoch.

Album „And What is The Truth?“ z roku 2017 je nadupaný materiál thrash/death metalovej mastenice. Ako by si ho ako hudobník hodnotil odstupom času? Opravil by si na náhravke niečo?
Vieš, celé to je také ošemetné. Vymazal sa nám celý rozpracovaný materiál pre prvý album, tak sme to museli nahrávať odznova a už sa nám nepodaril taký zvuk ako na tej prvej nahrávke. Ale určite sa nájdu nejaké veci, čo by sa dali pozmeniť, upraviť, ale je to raz nahraté, ideme ďalej. Kapitola sa uzavrela, otvorila sa ďalšia. Neriešim a nezaťažujem sa vecami, ktoré sa nedajú zmeniť . Pozeráme dopredu a snažíme sa vyvrovať chýb, ktoré sme urobili. Hľadáme lepšie zvuky a ako som už spomínal, trošku sme zainvestovali, tak myslím, že sa to oplatilo. A teraz je to tiež taká mastenica, nič sa neboj.

Ste ešte v spojení ešte s českým labelom Support Underground? Mám pocit, že sa trocha odmlčali. Budete vydávať nové veci u nich?
Celý label tvorí jeden človek, Petr „Koník“ Nejez. Určite ho oslovíme, ale pravdupovediac netuším, či niečo momentálne vydáva a aké má plány do budúcna. Dlhšie sme neboli v kontakte. Situácia je, aká je. Ani koncerty a povedzme si pravdu, najlepšie sa predávajú veci na koncertoch. Takže všetko týmto stagnuje. Najprv chceme mať v rukách komplet nahrávku, obal a potom budeme riešiť, kto to vydá.

V máji tohto roku ste pustili von nový singel Hnev, spievaný v slovenskom jazyku. Poviem úprimne, dosť ma to zaskočilo. Je to len môj názor, ale nejak mi táto skladba v tomto podaní nereže. Bude aj nová tvorba Mordum takto ladená? Citím tam linku „Serpents Of The Light“, sorry.

V pohode, ja sa za to nehnevám. Ako sa vraví: Sto ľudí, sto chutí. Chceli sme vyskúšať jednu po slovensky, neviem čo ťa na tom zaskočilo? Slovenčina? Neviem, je to v pohode, čo sa týka linky, môže trošku pripomínať Deicide. Keď ešte nebol text, pracovne sme ju volali „deicideofka“. Nový Mordum je ladený opäť do death/trashu, možno trošku pomalšieho, ale ťažko niečo popisovať, veď uvidíš sám, ako to celé na teba zapôsobí.

Máte momentálne pripravené v novom šate aj ďalšie songy z dema „Systems“ ? Prípadne niečo podobne staré?
Hráme niektoré veci, ale neviem momentálne. Máme nové skladby, ale na koncerte isto niečo odznie. Prezradím, že Marek s Romanom riešia vydanie Systems na LP k 30. výročiu.

Ľubo, povedz bez veľkého premýšľania tvojich 5 TOP albumov. Proste tvoje mega kulty. A môžeš aj 1 TOP slovenský. Som celkom zvedavý na tvoj vkus. Aj keď podľa toho, aké nosíš tričká, by som možno aj uhádol.
Slayer – Reign in blood
Obituary – Cause of death
Suffocation – Effigy of the forgoten
Vader – De profundis
Hate Eternal – Conquering the throne

Za slovenskú scénu: Wayd – Decadance.

Chcem ti ešte raz poďakovať za nádherné solíčko pre náš album. To, že si prijal túto rolu hosťa, si nesmierne vážim. Je to pre mňa jeden zo splnených snov. Bez srandy a preháňania. Máš ešte v pláne nejaký projekt, či iné hosťovanie? 

Nie je začo. Rád prispejem svojou troškou. Nepreháňaš to trošku? Hosťoval som ešte s niekoľkými sólami v skladbách pre nový Infer.  Zatiaľ nemám v pláne iné hosťovačky. Ak ma niekto o to požiadá, nie je problém. Je to dobrý pocit, ak ťa niekto osloví v takejto záležitosti a rád vyhoviem. A sólový projekt , nie nechystám. Mám dve kapely a máme veľa plánov. Snáď nám čas dovolí ich uskutočniť, nakoľko je to nekompromisný šmejd.

Do skorého videnia bro. Pokojne daj nejaký odkaz pre nedočkavých fanúšikov. Ave metal!
Pevne verím, že sa čoskoro stretneme na nejakej spoločnej alebo aj nespoločnej akcii, lebo teraz sú tieto okamihy vzácne a chýbajú nám živé koncerty. Hádam sa to už ustáli. Ďakujem za priestor, a že si ma oslovil na tento pokec. Vážim si to. Fanúšikov samozrejme pozdravujem. Môžem len povedať, že nový album bude poriadna, pekelná nálož. Čerti sa už tešia na vás a ohne pod kotlami horia. Ave!

text: Dodi Košč
foto: Free Metal Promotion a archív Ľuba Lokšu

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:UG