Rozhovory

Koncerty sú pre mňa najdôležitejšie, hovorí Zdeněk Vřešťál pred slovenkým turné Nerez a Lucia

So skladateľom, gitaristom a spevákom Zdeňkom Vřešťálom, jedným z pilierov skupiny Nerez sa poznáme už veľmi dlho. Teraz sme sa stretli takmer presne na deň po roku od rozhovoru o ich vtedy úplne novom albume Cela. Čas plánovaný na rozhovor sa nám minul veľmi rýchlo, ale stihli sme prebrať všetko podstatné. Dočítate sa o ich stále novom albume, koncertoch a novinkách, ktoré chystajú. A ak môžete, určite choďte na ich koncert. Stojí to za to!

Album Cela aj po roku ako novinka

V čase, keď bolo všetko zavreté, sa album dostával k ľuďom o čosi pomalšie, lebo sa chvíľu hralo a chvíľu bolo zatvorené. Teraz to dobiehame, ako všetci naši kolegovia. A v rámci turné ho prídeme predstaviť aj na Slovensko. Zahráme na nich to naše “rodinné striebro”, teda Tisíc dnů mezi námi, Javor, Kytička, Za poledne, Kočky, ktoré s nami zaspieva Lucia Šoralová, ktorá má výbornú češtinu. Samozrejme s ňou pridáme aj novinky z albumov Zlom a Cela. K tomu ešte tak po jednej-dvoch pesničkách z našich “bokoviek”. Naša je Neřež trio a Lucia má tiež svoje, tak to na koncertoch vždy prepájame. Dramaturgicky to máme zoradené tak, že na “výkop” dáme niečo rýchle, potom príde čas na balady, či poéziu a vo finále to opäť zrýchlime. Ale potom prekvapivo končíme pokojnou pesničkou Do posledního dechu, ktorá je pomalá, pokojná, plná emócií a zdanlivo sa tam nehodí, ale nám sa to páči a dobre to funguje aj u divákov. V prídavku to opäť “roztočíme”.

Prvé albumy v reedíciách

Tie reedície sú krásne. A bolo aj celkom zložité, znova ich uviesť do života. Napríklad na obale albumu Masopust je obraz, ktorý namaľoval akademický maliar Jirka Voves. Ten obraz už ale bohužial neexistuje. Tak ho musel počítačový grafik podľa originálu namaľovať znova. Reedícia albumu Na vařený nudli zase priniesla úplne inú náplň oných povestných štvorčekov. Michal Cihlář ako pôvodný autor obalu urobil vlastne úplne nové dielo. Je ich presne 840 a všetky sú na reedícii vymenené. Myslím, že tam zostal len ten “ženský klín”, čo bola v roku 1988 celkom odvaha ho tam zakomponovať. Podarilo sa pekné a výpravné dielo, ktoré tak pomyselne obnovuje naše prvé albumy.

Nové skladby 

Máme napísaných celkom dosť nových skladieb, pracujeme na nich a čakáme, kým príde spávny čas a bude ich chcieť vydavateľ aj fanúšikovia. Postupne si ich oťukávame na našich menších koncertoch. Nový album snáď bude “do roka a do dňa”.

Na začiatku boli pirátske kazety

My sme zažili naozaj všetko. Na začiatku to boli pirátske kazety, ktoré nahrával náš zvukár. Robil to na čierno a my sme ho aj museli vyhodiť. Mal tam vždy niekoľko za sebou prepojených kazeťákov a na nich nahrával koncerty, ktoré potom predával. Tá kvalita musela byť hrozná, keď si predstavíte, že mal zapojených asi desať kazeťákov za sebou, ako to na tých posledných muselo vyzerať. Ale šírilo sa to. Potom prišiel v roku 1986 prvý album Masopust, z ktorého sa predalo veľmi veľa kusov. Od začiatku osemdesiatych rokov sa rozbiehala nová vlna československého rocku a s ňou paralelne aj nová vlna folku. Nastúpili Karel Plíhal, Jarek Nohavica, Nerez, Č.P. 8, Bratři Ebenové, u vás Zuzka Homolová, Edo Klena, Slnovrat a ďalší. Bola to generačná výpoveď, ktorá sa postupne dostávala do širšieho povedomia na koncertoch a neskôr aj na albumoch, prevažne vo vydavateľstve Panton, ktoré bolo v tých časoch trošku odvážnejšie. Po revolúcii prišli cédečka a teraz je to v digitále. To mi príde ako zaujímavá vec, pretože to “visí” kdekoľvek po svete. A ja sa potom raz za rok vo vyúčtovaní, ktoré má asi 350 stránok dozviem, že Do posledního dechu si kúpili štyria Filipínci a desať ľudí na Novom Zélande. Nemáme z toho síce veľa, ale je to príjemné zistenie.

Zdeněk Vřešťál

Nerez a Lucia. Foto – archív Nerezu

Koncerty

Živé koncerty sú pre nás najdôležitejšie. Od vzniku Nerezu som ich so všetkými projektami odohral odhadom asi päťtisíc. Teraz, ak do toho nezasiahne covid, mávame tak sto koncertov ročne, ale boli časy, keď sme ich hrávali aj dvestopäťdesiat za rok. Takmer všetky boli s Vítom Sázavským, s ktorým sme hrávali v Nereze, Neřež trio, ako doprovodná kapela Jarka Nohavicu, Marie Rottrovej, s ktorou sme hrali sedemnásť rokov, či ako Nerez s Luciou. Vždy hráme pesničky, ktoré nás bavia. Asi najviac krát sme zahrali pesničku Javor, ale stále nás ju baví hrať. Sú aj také, ktoré hrám doslova mechanicky, ale diváci si ich žiadajú. Ak nám nejaká skladba už “škrípe”, tak ju vymeníme a po čase možno opäť zaradíme do playlistu. Práve preto máme viac projektov, kde si môžeme zahrať aj niečo iné. Ja mám napríklad aj bigbítový projekt Pražský estrádní disko orchestr písní a tanců, skratka PEDOPAT a nedávno som začal s kamarátom z našej dediny Nové Dvory pri Kutnej Hore nahrávať country album, na ktorý sme s pánom riaditeľom miestnej školy dali každý polovicu pesničiek. Pozvali sme si k tomu špičkových country muzikantov a je to veľká zábava. 

Pesničky, ktoré zľudoveli

Teraz sme dostali ponuku na televízny program pre ČT Art, ktorý bude v dvadsiatichpiatich dieloch mapovať české pesničky, ktoré “zľudoveli”, teda spievajú si ich ľudia a vôbec netušia, kto bol ich autor, či interpret. Budú tam napríklad: Pramínek vlasů, Bedna vod whisky, Okno mé lásky a mnohé ďalšie. My sme generácia, ktorá vyrastala na skladbách Semaforu, Osvobozeného divadla, bigbítu šesťdesiatych rokov, z ktorých je mnoho takých skladieb. A keď mi hovoríš, že tam patria aj niektoré naše skladby, tak ma to veľmi teší. Tak, ako teraz vyberajú zo starých skladieb Vlasta Redl, Hradišťan, či u vás Hrdza, budú si aj tie dnešné hity o sto, dvesto rokov vyberať skupiny ako “ľudovky”. Neviem síce, či sa ešte bude hrať na gitary, ale nejak to určite bude. Ale pri tej gitare, len tak pri ohni, či na chate, to stále funguje najlepšie.

Plány

Teraz sa chystáme na krátke mini turné po Slovensku. 16.11. Bratislava, 17.11. Prešov, 18.11. Lučenec a 19.11. Pezinok. V decembri máme adventné a vianočné koncerty so špeciálnym repertoárom.  Na SLovensku sa predstavíme 15.12. v Novom Meste nad Váhom v hudobnom klube Blue Note. Na budúci rok sa nám už plní kalendár na letné festivaly. Popritom budeme aj skúšať nové pesničky a koncertovať, tak verím, že to bude opäť približne sto koncertov.

Tento rozhovor vznikol s podporou SOZA – Slovenský Ochranný Zväz Autorský

text: Rado Mešša
foto: archív Nerez

Prečítajte si

Comments are closed.