NovinkyRozhovoryFotoreportyReportáže

IMT SMILE a LÚČNICA – opäť ovládli košickú Steel arénu!

Po megaúspešnom turné vo vypredaných halách, kde si vyše 50. tisíc spokojných fanúšikov vychutnalo jedinečné spojenie súčasnej slovenskej hudby a čarovného folklóru sa tento veľkolepý projekt opäť po roku vrátil do košickej Steel arény. Stálica hudobnej scény a svetoznámi tanečníci z Lúčnice vypredali avízované predstavenie takou rýchlosťou, že organizátorom neostalo nič iné ako pridať ešte jedno vystúpenie. Vypredanej aréne obe telesá opäť dokázali, že nefalšovaná slovenská hudba a tanec, dokáže uchvátiť srdcia všetkých generácií.

Svoju divácku atraktivitu dokázal tento projekt aj počas letných open air festivalov. S veľkým úspechom sa umelci predstavili na piešťanskom Topfeste a prešovskom Dobrom festivale, kde vznikla myšlienka na pokračovanie aj tento rok. ,,To bol moment, keď sme si povedali, že by sme to ešte nemuseli skončiť, a mohli to ešte skúsiť aj túto zimu a pridať aj Prahu, kde veríme, že to tiež dopadne dobre ´´ prezradil Ivan Tásler.

Takmer 150 členný organizačný tím pod režisérskou taktovkou úspešného Jána Ďurovčíka pripravil opäť jedinečnú show, no prípravy neboli až tak jednoduché oproti minulému roku. ,,Najťažšie na veciach, ktoré sa podarili, je dostať ich tam, kde skončili. Toto vystúpenie je v podstate podobné divadelnému predstaveniu. V divadle funguje niečo také ako oprašovačka. Bolo dôležité to opäť naštartovať, upozorniť na detaily´´ priblížil Ján Ďurovčík.

V dramaturgii sa výraznejšie zmeny neudiali, dôvod opäť možno hľadať v divadelnom spracovaní. V prípade projektu Made in Slovakia podľa jeho režiséra teda nejde o pokračovanie, ako skôr o reprízy. ,,Ja nie som zástancom toho, keď sa niečo obnovuje, lebo to bolo dobré, že to treba veľmi meniť´´ Fanúšikom však pripravil niekoľko menších noviniek a efektov, ktoré osviežili zážitok aj pre tých, ktorí už show navštívili.

14 12 2015_imt smile lucnica_foto_david hanko (43)Počas nácvikov to obe telesá nemali jednoduché. V zostavách nastali menšie zmeny, tie citeľnejšie najmä v hudobnej časti. Novinkou v tomto roku sú druhé bicie, ktoré dodali hudbe väčšiu dynamiku. V kapele Imt Smile privítali aj nového (iba 20 ročného) basáka Petra Bartoníka, ktorý za tri mesiace stihol bravúrne nacvičiť všetky skladby. ,,Naozaj klobúk dole, že to zvládol.´´ pochválil Ivan Tásler.

Kapela v posilnenej zostave spolu s tanečníkmi odštartovala krátko po 19 tej hodine skoro troj-hodinovú veselicu, pretkanú známymi hitmi a rezkými tancami, a najmä strhujúcou atmosférou.

Z úvodu zazneli notoricky známe hity Opri sa o mňa, či Nepoznám, tie naladili celú arénu už od prvých momentov. Striedavé vystúpenia samotných tanečníkov potešili najmä skôr narodených.

Tak ako aj pred rokom, nešlo o násilne zmiešanie populárnej hudby s ,,ľudovkami´´. O spoločné čísla však tiež núdza nebola. Z počiatku Mário ,,Gapa´´Garbera s jeho podmanivým sólom na saxofóne, Miro Tásler hrou na akordeóne, či gitarista Tomáš Slávik na chrbtoch junákov, nechali spojeniam s tanečníkmi vyniknúť tú správnu ,,chémiu´´ medzi obomi telesami.

Stačil len jeden pohľad na rezké choreografie ľudových tancov ako Odzemok, či Priadky a nejeden návštevník pochopil, prečo žnú tanečníci z Lúčnice úspechy nielen doma, ale i po celom svete.

V prvej časti vystúpenia najviac rezonovala pieseň Niekto ako kráľ – aj s už neodmysliteľnou ľudovou časťou A ja taka dzivočka (cingilingi bom). Krátku prestávku mnohí fanúšikovia využili na nákup rôznych suvenírov s logom projektu. Ak sa náhodou ešte chystáte na ďalšie vystúpenia, určite je z čoho vyberať. Možno ešte týmto stihnete vyriešiť aj zopár vianočných darčekov.

Mnohých návštevníkov upútala aj špeciálna kamerová technika, ktorá dáva indíciu, že by sme sa v budúcnosti mohli dočkať záznamu z tohto veľkolepého predstavenia aj na digitálnom nosiči.(DVD?)

14 12 2015_imt smile lucnica_foto_david hanko (7)Za zmienku okrem hudobných a tanečných výkonov určite stáli aj prepracované svetelné efekty, a krátke vizualizácie, ktoré spestrili projekciu na bočných obrazovkách. Obzvlášť pri skladbe Viac.

Jedným z romantických momentov večera bolo spojenie kapely a tanečníkov v skladbe Vyvedený z miery. Scénickosť a intimita choreografie povzniesla zážitok najmä pre prítomné páry.

V publiku sa objavilo aj množstvo najmladších fanúšikov, ktorým organizátori takto dali okrem vynikajúcej zábavy aj jedinečnú možnosť pričuchnúť k nášmu folklóru. To je v dnešnej modernej dobe nesmierne dôležité, nezabúdať na to, čo úžasné a originálne sme zdedili z kultúry našich predkov, a na čo môžeme byť právom hrdí.

Mesiace tvrdej práce vidno aj v prípade technického prevedenia samotnej, viac-úrovňovej vysúvacej scény, alebo aj tohtoročnej novinky, vznášajúcej sa plošiny, na ktorej sa bratia Táslerovci spoločne dvihli niekoľko metrov nad stage.

Záver celého večera patril tématike jasličiek a Bethehema, a najmä pesničke Najkrajšie Vianoce.

Spoločný obraz umocnil aj špeciálny ,,sneh´´ ktorý poletoval arénou a minimálne divákom na státie snáď priniesol aj zimomriavky.

,,Skvelý včerajší koncert, pri finále som mal slzy na krajíčku a nehanbím sa to priznať ako chlap. Geniálne, zatiaľ naj kultúrny zážitok. ´´prezradil na sociálnej sieti pán Štefan, po koncerte v Košiciach.

Bez preháňania možno uznať, že projekt IMT MILE a LÚČNICA – Made in Slovakia patrí k vrcholom koncertnej sezóny na Slovensku. Aj po roku prináša silné hudobné emócie, neopísateľnú atmosféru a návštevníkom dodáva pocit hrdosti, na to originálne a úžasné, čo náš folklór a tradície stále ponúkajú.

14 12 2015_imt smile lucnica_foto_david hanko (50)Turné pokračuje v týchto mestách:

19.december 2015, 19:00 hod.
- O2 arena,

21.december 2015, 19:00 hod.
- Incheba Expo Aréna, Bratislava

22.december 2015, 19:00 hod.
- Incheba Expo Aréna, Bratislava

9.január 2016, 19:00 hod.
- Zimný štadión O. Nepelu, Bratislava

10.január 2016, 19:00 hod.
- Zimný štadión O. Nepelu

KOMPLETNÝ FOTOREPORT Z KOŠÍC NÁJDEŠ TU!

Autor: Martin Laškovský

Foto: Dávid Hanko

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky