RozhovoryDobrý Festival

Haydamaky: „Chceme byť blízko k ľuďom“

Ukrajinská skupina Haydamaky obohatila nedeľňajší program Dobrého Festivalu svojim kozáckym rockom. Odzneli najsilnejšie piesne z ich repertoáru ako aj prerábky slávnych rockových hitov, ktoré už čoskoro vydajú na samostatnom nosiči. Viac o skupine Haydamaky už prezradí ich spevák a hráč na „sopilku“ Oleksandr Yarmola.

Už je to desať rokov, čo ste prvý krát vystúpili na Slovensku. Ako si spomínate na Vaše vystúpenie v Prešove?
Tým, že to bolo pred desiatimi rokmi, šlo o úplné začiatky od založenia skupiny Haydamaky. Bol to napríklad jeden z prvých koncertov nášho gitaristu v tej dobe. Od vtedy sme sa vyvíjali a zbierali skúsenosti.

Na Vašom koncerte v Prešove ste vystúpili spoločne s domácou kapelou Chiki Liki Tu-A. Pamätáte si ešte na nich?
Áno, na Chiki Liki Tu-A si veľmi dobre pamätáme. Na Slovensku sme spolu hrali v rokoch 2001 a 2002. Dlho sme u vás nehrali a som rád, že sme sa po toľkých rokoch stretli opäť, pre zmenu na Dobrom Festivale.

V Prešove žije veľa Rusínov a Ukrajincov, ktorí sa dnes na Vás prišli pozrieť. Čo to pre Vás znamená?
Sme radi, že tu uvidíme čo najviac našincov, ale samozrejme sme radi, že môžeme súčasne zahrať aj pre Slovákov, či fanúšikov iných národností. S ukrajinskými fanúšikmi máme prirodzené priateľstvo a samozrejme sme radi, že nás podporujú v krajinách, kdekoľvek vystupujeme. Veľmi si to vážime, ako si vážime aj podporu fanúšikov z ktorejkoľvek inej krajiny.

Haydamaky hrajú kozácky rock. Ako by si definoval tento pojem?
Kozácky rock je zmesou kozáckych tradícií, nášho postoja a rock´n´rollu, drajvu, úcty a slobody. Je to spôsob života.

Vaša hudba inšpirovala v čase oranžovej revolúcie státisíce Vašich krajanov. Uvedomovali ste si vtedy silu Vašich piesní?
Chceli sme, aby sa tá revolúcia uskutočnila, pretože sa nám páčila jej myšlienka, ako sa nám páčili ľudia svojim postojom počas tejto revolúcie. Bol to magický moment. Ak naše piesne pomohli ľuďom v tom, aby sa postavili za správnu vec, potom je to úžasné.

Aká je atmosféra na koncertoch Haydamaky u Vás doma na Ukrajine?
Je to rovnaké ako v akejkoľvek inej krajine. Snažíme sa o čo najlepšiu show a vážime si našich fanúšikov. Preto sa im na našich koncertoch chceme odmeniť najlepšie ako vieme. Samozrejme našou hudbou.

Ako to vyzerá s novým albumom?
Ešte na ňom pracujeme. Rozhodli sme na ňom pretvoriť známe rockové pesničky do kozáckeho rocku. Je to naozaj zaujímavý experiment. Keď sme začali s prípravami, išlo to veľmi rýchlo a všetky skladby sme spravili v priebehu asi troch mesiacov. Niektoré budete počuť aj na dnešnom koncerte. Okrem týchto prerábok máme v playliste tiež naše nové, vlastné pesničky, ktoré sme zložili pre ďalší album, ktorý bude nasledovať po tomto tribute albume. Baví nás hrať tieto nové veci ešte pred ich oficiálnym vydaním.

Minulý rok ste sa spojili s poľskou kapelou VooVoo. Predpokladám, že nešlo o bežné spojenie dvoch kapiel vzhľadom na spoločnú históriu Vašich národov.
Áno. Bol to jeden z hlavných dôvodov, prečo sme vytvorili tento projekt práve v spolupráci s poľskou kapelou. Veľa rokov naše národy kolaborovali. História hovorí, že naše národy boli nepriateľmi, ale nebolo tomu tak vždy. Bolo to len politické. A práve týmto spojením sme chceli poukázať na to, že je veľmi jednoduché, keď spolu ľudia rôznych národností komunikujú na európskej úrovni. Je to veľmi jednoduché a navyše je to v dnešnej dobe veľmi dôležité, pretože žijeme vo veľmi ťažkých časoch. Aby sa nestratili malé európske národy, je dôležité, aby držali spolu, poznali sa a rozumeli každej národnosti, podporovali sa i rešpektovali a pomáhali si navzájom.

text: Edo Kopček (pozri tiež článok)
foto: Milan Ferenčík (TASR,pis.sk)

Prečítajte si

Comments are closed.