NovinkyRozhovoryKam na koncert?

Back2Love je viac ako párty

Trojica prešovských house music dídžejov Overhaul, Blazey a Gurry predstavili na Dobrom festivale formát, ktorý sa uchytil, trvá dodnes a vyvíja sa. Živé miešanie housových setov či live improvizácia špičkových slovenských muzikantov do špeciálne pripravených setov sú skvelým oživením klubovej scény v Prešove. Back2Love si našli svoj priestor aj v pravidelnej relácii na vlnách najpočúvanejšieho východoslovenského Rádia Prešov. Viac o tomto formáte porozpráva Peter Migaš vystupujúci pod pseudonymom Overhaul.

Ako hodnotíš sériu indoorových B2L akcií od novembra 2010?

Prvý neoficiálny meeting už s terajšou zostavou B2L DJ´s s Ďurom Urbanom- DJ Blazey a Mirom Kuropčákom – DJ Gurry sme absolvovali v auguste 2010. Vtedy sme sa zhodli na zvuku a spoločnej myšlienke a na tom, že jediný priestor, ktorý nám vyhovoval a nebol tam problém s komunikáciou, bol V-klub. Tu sme aj v novembri 2010 štartovali prvý event s názvom BACK2LOVE real house music s hosťami, nad ktorými sme ani veľmi nepremýšľali. Pridali sa k nám Haberland, špička medzi houseovými dídžejmi a saxofónový mág Mário Gapa Garbera. Došlo asi 150 nadšencov, čo nám urobilo veľkú radosť, keďže sme očakávali asi 50 ľudí 🙂 … Odvtedy prešiel takmer rok a po a môžeme konštatovať, že sme čo to urobili, teda aspoň podľa reakcií našich fanúšikov. Naše akcie navštevuje pravidelne v priemere viac ako 120 ľudí /na Štefana-250/, čo nie je možno horibilné číslo, ale táto filozofia si žiada čas a trpezlivosť. Každopádne sa chceme veľmi poďakovať všetkým za ich podporu a záujem o to čo ponúkame. Máme z toho veľkú radosť.

Ako vnímaš B2L akcie v novom City Clube, ktorý ponúka úplne iný priestor?

Tento priestor spĺňa všetky naše predstavy. Dokonca prevládajú názory, že tento priestor priamo korešponduje s hudbou, ktorú ponúkame v rámci eventov a môžem potvrdiť,  že je to fakt. Členitosť priestoru, ktorý ponúka tri poschodia sa môže v prvom momente zdať ako nevýhoda, ale myšlienka B2L nie je postavená na formáte len hudobnej zábavy. B2L je fúzia live mixovaných setov a myšlienky komunity, čo sa v týchto priestoroch prejavuje dokonale. Úspech znásobuje aj komunikácia s vedením klubu, ktorá je na dosť vysokej úrovni.

Svoje housové podujatia ste oživili hosťami, ktorí naživo improvizujú do vašich setov. Plánujete v tom pokračovať?

Táto myšlienka je taká stará od kedy dídžeji a muzikanti vôbec existujú. House music, v akej podobe ju prezentujeme my, má svoje základy na živých inštrumentoch a preto je takéto spojenie viac než logické. Podstatnú úlohu v tom zohráva Miro Tásler, ktorému sme vošli 🙂 pod kožu na Dobrom festivale a sme vďační za každú jeho podporu a to aj v podobe prítomnosti muzikantov IMT Smile na našich eventoch, ktoré sa zaradili medzi naše najlepšie. Najžiadanejším a pre nás najbližším je majster svojho inštrumentu a funky oddaný služobník 🙂 Mário Gapa Garbera, ktorý sa už stal našou súčasťou. Novým objavom je pre nás Martin Husovský, známy to inštrumentalista a spevák kapely Komajota, ktorý sa bude na našich eventoch objavovať častejšie. Spojenie s ním bolo pre nás zážitkom. Sme vďační všetkým profi muzikantom, ktorí sa do toho s nami pustili a to konrétne: Miro Tásler, Mário Gapa Garbera, Peter Bič, Lukáš Kolja Kolivoška, Martin Husovský a Peter Milky Milkovič, pretože možnosť hrať po boku takýchto mien sa nenaskytne každý deň a budeme veľmi radi, ak naše pozvanie príjmu opäť, nakoľko je náš formát live improvisation in da house najnavštevovanejším.

Kým hudobné skupiny si nemôžu dovoliť hrať každý mesiac v tom istom meste a v rovnakom klube, v prípade housových/ tanečných akcií to neplatí. B2L podujatia ale nie sú diskotéky. V čom spočíva čaro týchto podujatí pre teba a čo plánujete do budúcna?

Tieto eventy nie sú založené na hitparádových hitoch. Vzhľadom k tomu je nám formát diskoték totálne vzdialený. Podstatou sú mixované sety dídžejov, ktorí tak prezentujú svoj vkus či momentálny nápad. Ľudia reagujú na sety ako na celok. Tieto sety samozrejme dopĺňa kompletná scéna, spojenie atmosféry svetiel a interiéru. To všetko vytvára celkový dojem. Najdôležitejší sú ale fanúšikovia našich eventov, od ktorých ide feedback, odozva bez ktorej sa ďalej nepohneme. Pre mňa osobne spočíva čaro našich akcií v celkovej atmosfére už spomínanej komunity.

Svojho času si bol rezindentom housových akcií v už neexistujúcom klube Tunel. Skús mi porovnať ako ľudia vnímali house vtedy a ako je to dnes?

🙂 Tu je potrebné povedať, že ja osobne som mal takú „mediátorskú“ úlohu a vychádzalo to z formátov, ktoré nastavil klub. Tunel pôsobil v čase, kedy prezentácia house music rôznymi akciami zažívala svoj vrchol. Bola to obrovská výhoda. Ja som v tom čase ponúkal ten zlom komerčnej tanečnej scény a house music tak, aby spojenie jednotlivých dídžejov, medzi ktorými v tom čase figuroval aj Ďuro Urban – DJ Blazey, malo svoju logiku. Týmto akciám sa darilo a ja som sa postupne dostával k house music. Tunel bol pre mňa osobne zlomom v mojom vzťahu s house music. V Tunely pôsobil aj Miro Kuropčák – DJ Gurry, ktorý si vybral cestu k houseu z opačnej strany, keďže v tom čase bol známy ako DJ prezentujúci techno scénu. Pravidelnou hviezdou eventov v Tunely bol aj častý hosť B2L z Prahy, DJ LUMIERE. Tunel ako fenomén vnímalo celé Slovensko ako najväčší klub, mal vysokú návštevnosť hostí hlavne z Košíc, ale takisto aj z celého Východu a miestami z celej Republiky. Dovolím si tvrdiť, že Back2Love je v Prešove, čo sa týka prezentácie house music jeho pokračovateľom, hoci už nie s celoslovenským pôsobením. Pred rokom a pol sme to nevnímali tak optimisticky ako dnes. Pôsobenie B2L sa nám rozšírilo natoľko, že medzi našimi fanúšikmi nie sú len Prešovčania, ale cestujú za nami aj ľudia z Košíc. Hudba dnes zažíva prazvláštny vývojový „progres“ skrz showbiz všeobecne a teda nečakáme, že sa nám priestor bude zapĺňať stovkami ľudí. Skôr čakáme, že sa komunita stane stabilnou.

B2L akcie sú skôr luxusnejšieho rázu, čo sa týka muziky. Vieš si predstaviť, že by ľudia na tieto akcie chodili štýlovo v sakách, pilo sa šampanské a ženská časť publika by bola viac glamour?

🙂 Je to vec uhla pohľadu. House music je na toľko široký pojem, že je možné tento elektronický tanečný žáner vnímať aj masovo, dajme tomu aj luxusne a tiež ako underground. Pomenovanie underground vystihuje house music ako background, keďže začiatkom 80tych rokov vzniká house music ako tanečné undergroundové prevedenie disca, ale aj funky či jazzu. Ak bude formát Back2Love žiadaný na tematické akcie, ktorých súčasťou bude luxus, určite sa tomu nebudeme brániť. Filozofia B2L sa však určite nebude stavať na žiadnych spoločenských statusoch. Je pravda, že house music v našom podaní pôsobí ako niečo nové a prvky jazzu, funky či disca sú svojim spôsobom na inej úrovni ako eurodance, ktorý je prístupný v našich zemepisných šírkach z komerčných rádií a môže pôsobiť ako niečo luxusnejšie. My však nepociťujeme potrebu niečo siliť alebo nafukovať. Stačí sa baviť. 🙂

Ktorý moment je pre Back2Love z tvojho pohľadu najsilnejší?

Určite spolupráca s Lucasom Hulanom /nightphunkrecords/ z Prahy. Je to náš kamarát a podporujeme sa navzájom. Vďaka nemu sme mohli v Prešove predstaviť špičku v rámci svetovej house music Da Sunlounge (UK). V máji zas do City Clubu zavíta vďaka Lucasovi DJ Schwa z Austrálie a čoskoro tiež ďalší Angličan DJ Kinky Movement. Sme mu vďační za to, že k nám posiela takéto hviezdy.

Back2Love v Rádiu aj v klube – čo možno neviete

Relácia na vlnách Rádia Prešov s rovnomenným názvom BACK2LOVE real house music vznikla na podnet niekdajšieho vedenia a moderátora rádia Petra Milkiho Milkoviča ako špeciál. Technickú produkciu má od začiatku na starosti Robo Jose Hartmann. Takéto formáty sú vo svete rozšírené a teda nie je to nič nové. Sme radi, že aj takýmto spôsobom môžeme posúvať medzi ľudí nielen naše sety, ale aj informácie zo sveta house music.

BACK2LOVE real house music je názov označujúci formáciu troch DJov od augusta 2010 : Peter Migaš – Overhaul, Miroslav Kuropčák  – Gurry , Juraj Urban – Blazey. Tento názov označuje aj live eventy, tak indoorové ako aj outdoorové a tiež reláciu na vlnách Rádia Prešov. V priebehu roka a pol bolo zrealizovaných 15 live eventov, z toho 2 boli outdoorové v rámci letných festivalov – Dobrý festival a Sigord 2011. V Rádiu bolo k dnešnému dňu odvysielaných 27 rádiových verzií. Hosťami eventov BACK2LOVE boli mená ako DA SUNLOUNGE /UK/, LUMIERE /CZ/, LUCAS HULAN /CZ/, ARCO /CZ/, HABERLAND /SK/, BOLLO /SK/, PAUL DIAMOND /SK/, TOMM-E /SK/, FUNKJACKERS /SK/ a v blízkej budúcnosti pribudnú k zahraničným hosťom aj veľké mená ako DJ SCHWA-shades of gray /AU/ v máji a v júni doposiaľ najsilnejšie meno B2L eventov KINKY MOVEMENT. V rámci formátu Live improvisation in da house B2L spolupracovali s muzikantmi kapiel IMT Smile, Groovin´heads a Komajota a to konkrétne: Miro Tásler, Peter Bič, Lukáš Kolja Kolivoška, Mário Gapa Garbera a Martin Husovský.

BACK2LOVE sa zúčastnili aj celosvetovej súťaže veľkého labelu OM Records-San Francisco  „Om remix competition”  s remixom legendy house music Miguela Migsa v prevedení člena B2L DJa Overhaul-a. Remix sa síce neumiestnil, ale stal sa tak prvým v rade ďalších, ktoré sa chystá tento prešovský DJ vyprodukovať. Okrem toho sa Overhaul a Martin Husovský dohodli na spolupráci, z ktorej v priebehu roka 2012 vznikne prvé EP.

Realizácia BACK2LOVE si žiada posádku, v ktorej figurujú technici, osvetľovači a ďalšia technická výpomoc. Posádka BACK2LOVE: Ladislav Leutter, Lukáš Križan, Peter Blackout Škunda, Vlado Jecuško, Lukáš Sokol a fotograf Aťo Horváth.

„Veríme, že myšlienka BACK2LOVE si nájde čo najviac fanúšikov, ktorí si radi oddýchnu v spoločnosti pohodových ľudí za zvuku kvalitných setov a výnimočných inštrumentalistov,“  Peter Migaš – DJ Overhaul

BACK2LOVE na FB:

https://www.facebook.com/pages/Back2Love/168506579831992

archív radioverzií:

http://www.radiopresov.sk/index.php/archiv-relacii/back2love.html

text: Edo Kopček
foto: Arnold Horváth

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky