Podcast

V Sik Salvation vzdávame hold oldschool death metalovým kapelám. Na Slovensku nám táto tvorba chýba, hovoria členovia projektu (Podcast)

Projekt Sik Salvation vznikol spojením dvoch milovníkov metalu. Založili ho pred dvomi rokmi multiinštrumentalista Lukáš Throne (ex-Iria) a spevák Martin Pazdera z Gloom. Ich debutový album The Death Manifest si získal podporu recenzentov aj fanúšikov oldschoolového death metalu. 

Ako sa v priebehu rokov rodila a menila vaša spolupráca?

Lukáš: V podstate asi nijak, lebo celková chémia medzi nami je stále rovnaká a aj náš vzťah k old school death metalu je stále rovnaký. Máme pre neho ten istý zápal a je to naša srdcová záležitosť.

Martin: S Lukášom som sa spoznal po jednom našom koncerte s Gloom v Prešove. Začali sme sa baviť spolu o hudbe a zistili sme, že máme radi rovnaké kapely.

Ako celý projekt a skladby vnímate v rámci prezentovania sa na hudobnej scéne?

Lukáš: Nechceli sme si dokázať nič svetoborné, pretože old school death metal, ktorý hráme, hrajú na svete tucty kapiel. Ale na Slovensku je takýchto nahrávok málo, preto sme chceli trochu prispieť k tomuto žánru v našich končinách.

Martin: Neverí tomu, že to teraz ovplyvní mladú generáciu, skôr je to záležitosť 90tych rokov, vtedy to vznikalo. Ale ako povedal Lukáš, death metal je na Slovensku silná vec, ale ten oldschoolový death metal, si myslím, že u nás nie je až tak vídaný. V tom vidím potenciál, že to môže vypáliť veľmi zaujímavo.

Pred dvomi rokmi ste vydali EP, ktoré Lukáš vytvoril prevažne sám. Nahral si bicie, gitary, basu, sprievodné vokály a potom si tieto demá poslal Martinovi Pazderovi. Debutový album The Death Manifest má ale viacero hostí. Ako tento album rástol?

Lukáš: Kvôli pandémii som mal kopec času, tak som experimentoval  so zvukom svojej gitary a dokázal som si spraviť zvuk, ktorý máme aj na nahrávke a tak som začal tvoriť. Využil som niektoré nápady spred dvoch rokov, napríklad Gravewomb je úplne prvá skladba Sik Salvation, ktorá vznikla ešte v 2018. Keď som mal niektoré skladby hotové, tak som ich poslal Martinovi, ktorý po nejakej dobe povedal, že do toho ide, lebo má veľmi rád kapely typu Bloodbath. Presne takýmto kapelám vzdávame hold v projekte Sik Salvation.

Martin: Najprv som bol taký, že okej, death metal, bol som už niekde, ale keď mi to poslal, tak som povedal, že idem do toho, pretože mám rád tieto oldschoolové veci. Old school death metal mi znie skoro ako punk, lebo je to priamočiare, melodické a rýchle. Nemá v sebe matematický kalkul ako technický death metal. Práve jeho jednoduchosť je zaujímavá na ňom aj na Sik Salvation.

Celý Podcast nájdete v Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify.

*pozn. red.: Tento podcast vznikol koncom februára 2022 a vzhľadom na vojnovú situáciu na Ukrajine sme sa dočasne rozhodli vzniknutý materiál vydať s oneskorením.

text a podcast: Barbora Petrášová
nahrávanie podcastu, mix a master zvuku, foto: Dušan Papp

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast