Podcast

Rasťo Kopina z Nocadeň: Máme radi jasnú formu pesničiek (Podcast)

Košická kapela Nocadeň vydala megaúspešný album Auróra, z ktorého formou singlov ponúkli hudobníci pesničky Tváre, Auróra, Svitanie, Architekti Šťastia, Žiletky a tri z nich patrili od jeho vydania k najhranejším singlom. Na jeseň z albumu predstaví Nocadeň šiesty singel a tvrdé fanúšikovské jadro sa môže tešiť na pripravovaný vinyl Aurora, ktorý vyjde už 8.októbra. Album tiež zaslúžene získal Cenu Anděl v kategórii najlepší slovenský album. Nocadeň sú opäť na koncertných pódiách a tak sa Rasťo Kopina zastavil za nami v prešovskom hudobnom klube Stromoradie, kde vznikol tento podcast s Barborou.

“Päť singlov si vypýtali fanúšikovia aj priaznivá interakcia v rádiách. Tam to nevieš ovplyvniť, dáš pesničky do call outov a buď to vyjde alebo nie. Vyšli z toho tri slušné rádiové hity. Architekti šťastia sú jednou z najhranejších skladieb za minulý rok a na jeseň s veľkou pravdepodobnosťou pôjde von ešte jeden singel z tohto albumu,” hovorí v podcaste MojaMuzika spevák Rasťo Kopina.

Album Auróra je pre Nocadeň výnimočný hneď z niekoľkých dôvovd. „Aj keď album znie živo, tak je z veľkej časti programovaný a živých nástrojov je menej. Základný rozdiel bol v tom, že sme prvýkrát nerobili album celá kapela a zvuk je posunutý inam. Z môjho pohľadu je to veľmi vyvážený album aj zvukovo a dramaturgicky sa mi podarilo prepojiť pesničky tak, že dokopy dávajú jeden spoločný príbeh.”

Stále aktuálny album vyjde už 8. októbra na vinyle v limitovanej edícii. Nocadeň veria podľa slov Rasťa Kopinu, že ho fanúšikovia budú chcieť mať doma. “Vraveli sme si v kapele, čo by sme mohli urobiť? A toto je cesta, ktorou sa chceme uberať a chceme sa vinylom viac venovať. Sám som bol od mala zvyknutý na vinylové platne. Jedna vinylová platňa spôsobila, že som sa začal venovať hudbe.”

Nakoľko kapela má skúšobňu v Centre voľného času, museli sa prispôsobiť režimu školských zaraidení počas lockdownov. To znamenalo, že v ten deň, keď zatvorili školy, nemali prístup do skúšobne. Momentálne je kapela opäť koncertne aktívna. Odohrali veľkolepý koncert v košickom Kulturparku. “Užili sme si to my na pódiu aj fanúšikovia. Stále fungujeme z energie, ktorá v ten večer vznikla.” Nocadeň vystúpili aj v Poprade, na Modrom Kameni, či v hudobnom klube Smer Klub 77 v Žiline, ktorý minulký víkend oslávil tretie výročie svojho fungovania, odkiaľ sme priniesli reportáž. Ďalšie koncerty pribúdajú a kapela ich postupne zverejňuje na svojich stránkach a profiloch na sociálnych sieťach.

Lístky na koncerty Nocadeň nájdete v predpredaji v sieti Predpredaj.sk.

Najbližšie ich zatiaľ čaká koncert v amfiteátri v Banskej Štiavnici 4. septembra, ktorý si kapela organizuje vo vlastnej réžii a so svojím tímom. “Javí sa, že to dopadne dobre a verím, že žiadne nemilé okolnosti to neovplyvnia a bude to pekné zakončenie leta, kam všetkých pozývam. Je to jedinečná šanca vidieť nás v tejto forme a s týmto albumom, pretože už uvažujeme aj nad ďalším albumom a je veľká pravdepodobnosť, že by sme sa tento rok pustili do skladania a ten budúci by mohol vyjsť nový radový album Nocadeň.”

V podcaste s Rasťom Kopinom sa tiež dozviete:

 • Ako fungovali počas lockdownov
 • Prečo sa Rasťo počas korony nevenoval hudbe
 • Vďaka čomu má teraz vášnivé leto
 • Aká bola prvá skúška a prečo sa na prvom koncerte v tomto roku cítil ako ryba vo vode
 • Aké to je skúšať v Centre voľného času, kde súbežne dámy cvičia pilates v jednej sále a v ďalšej skúša dychovka
 • V čom je album Auróra výnimočký pre samotnú kapelu
 • Čo pre Rasťa znamená Cena Anděl za najlepší slovneský album, ktorú získali
 • Ako vníma renesanciu vinylov
 • Čo kapela Nocadeň plánuje okrem vydania vlastného vinylu a akým smerom sa chce uberať
 • Uvažuje nad napísaním knihy?
 • Špeciálna prosba pre pani z knižného vydavateľstva Ikar
 • V dnešnom podcaste si výnimočne vychtunáte hneď dve skladby Nocadeň

text a foto: Edo Kopček
podcast rozhovor: Barbora Petrášová
podcast nahrávanie: Dominik Petro
podcast mix a master: Dušan Papp

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast