Podcast

Ľubo Guman: Talentové skúšky sú zápis talentovaných žiakov

Výtvarné umenie a hudba idú spolu ruka v ruke a nemusia sa len dopĺňať. Veľmi často sa navzájom obohacujú. Maskota Eddieho, ktorý sa objavuje na všetkých obaloch albumov Iron Maiden, vytvoril maliar Derek Riggs. Grafický dizajnér Storm Elvin Thorgerson vytvoril pre Pink Floyd okrem iného aj dizajn obalu albumu Dark Side of the Moon, ktorý je označovaný za najlepšie dielo všetkých čias vo svojej kategórii. Bez grafiky sa nezaobišli ani začínajúce punkové kapely. Tričko s vizuálom k prvému svetovému turné Ramones z roku 1978 kúpite ešte dnes v obchodných reťazcoch. A takto by sme mohli pokračovať. Pojítkom tohto celého je, že si každý budúci grafický dizajnér, maliar, fotograf, sochár, architekt a pod. vo svojom detstve kreslí a rozvíja svoje grafomotorické schopnosti. 

Prečo to spomínam? Začína sa zápis detí do Základných umeleckých škôl a preto som pri tejto príležitosti pozval do aktuálneho dielu Podcastu MojaMuzika Špeciál Ľubomíra Gumana, výtvarníka a riaditeľa Základnej umeleckej školy Októbrová č.32 Prešov, ktorú zápis talentovaných detí čaká 25. a 26. mája.

Náš podcast sa oplatí vypočuť, pretože:

  • Talentové skúšky nie sú od slova skúšať (vo význame preverovať vedomosti)
  • Raz ročne by sa v každom meste mohol konať výtvarný salón
  • Aj ZUŠka sa vie efektívne prepojiť s úspešnými kapelami pri spoločných projektoch
  • Po rokoch pripravila ZUŠ Októbrová 32 Prešov klasickú galérijnú výstavu (za posledných 10 rokov ju totiž realizovali na Hlavnom námestí)
  • Ľ. Guman je spoluzakladateľom prešovskej kapely Bondy
  • Trvá to 18 minút. Nezabudnite zakliknút odber nášho podcastu. Nájdete nás na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Anchor.fm a Podmaz.sk.

Zároveň vás pozývame na výstavu ZUŠ Októbrová 32 Prešov do Carrafovej väznice s galériou v Prešove, kde sa od 5. mája do 3. júna uskutoční výstava s názvom To Naj. „Desať rokov sme koncipovali záverečnú výstavu na Hlavnom námestí, aby sme širokému spektru ľudí odprezentovali, čo robíme v našich ateliéroch. Po rokoch to bude pekná, klasická, galérijná výstava, ktorá pozostáva z toho naj, čo máme v archíve od našich žiakov. Od grafiky, cez kresbu, maľbu, priestorové tvorenie, keramiku, dizajn, fotku až po animácie.“

ZUŠ Októbrová č.32 Prešov

Ľubomír Guman
príp. Ľubo Guman
*31.01.1964 Prešov

Ilustrátor, kresliar, grafický dizajnér, grafik, tvorca inštalácií, tvorca objektov, maliar

Ľubo Guman študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole a na UPJŠ v Košiciach, pričom vystavoval na vyše štyridstiatich samostatných a kolektívnych výstavách na Slovensku a v zahraničí. Za svoju tvorbu získal niekoľko domácich i zahraničných ocenení. Zároveň je od roku 1996 riaditeľom ZUŠ Októbrová 32 Prešov. 

Pozrite si v našej galérii vybrané práce z archívu žiakov ZUŠ Októbrová č.32 Prešov

Sklo
Základná umelecká škola Októbrová č. 32 Prešov
« z 18 »

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast