Podcast

Korben Dallas: Nový album je čistý destilát našej trojice, ale obsahovo temnejší

Platňa s úderným názvom Pohyb! (2024) je v poradí ôsmou v diskografii kapely Korben Dallas, stálice slovenskej hudobnej scény z Bratislavy. Vychádza práve dnes, 22. febuára a pri tejto príležitosti prinášame podcast, ktorý vznikol uplynulú sobotu v Prešove, počas prejazdu kapely zo Spišskej Novej Vsi do Humenného, kde „korbeni“odohrali zahrievacie koncerty už s novým materiálom a návštevníci si tak mohli vypočuť nové skladby ešte pred ich oficiálnym vydaním. 

➡️ Podcast Moja Muzika je súčasťou podcastov Denníka N. Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Prvým singlom z celkového počtu dvanásť skladieb sa stala energická gitarovka Vyčítaš s nápaditým, surrealisticky znejúcim textom: „Nechodíme do galérie, tepuješ mi tapisérie, neuvidím Montpellier, z buldoga zostal teriér.“ K piesni vznikol aj dynamický videoklip v réžii Braňa Špačka. Zaujme čiernobielym vizuálom so žltými akcentami, dokonale korešpondujúcimi s grafikou na obale albumu. Vytvoril ju renomovaný dizajnér Martin „Žltý“ Jenča a v tomto prípade zostal verný svojej prezývke. Dominuje výrazná zlatožltá farba, hravá geometria a čisté, jednoduché línie. „Album je žltý a veselý, ale obsahovo je temnejší ako iné albumy. Život sa búri proti smrti, niečo také sa tam možno deje,“ prezradil Lukáš.

Korben Dallas sú známi pre svoje chytľavé refrény, hlboké a pritom zrozumiteľné texty, nevšedné aranžmány a rozprávačstvo zdôrazňujúce spevákov impozantný barytón. Polovica piesní albumu Pohyb! vznikla na samote Brzov pri Zvolene, ktorú našiel bubeník Ozo. Už predtým tu skupina dolaďovala album Stredovek (2017), ale tentokrát ich pobyt „spríjemnili“ adrenalínové momenty. Trojica zažila výpadok prúdu, takže na istý čas prišli o možnosť používať akúkoľvek elektroniku. Zvyšok skladieb zložili v Prahe a išli nahrávať do štúdia Birdland pri Považskej Bystrici. Na albume objavíme rozličné žánrové polohy, od meditatívnych „vesmírnych“ balád Aké to je, Májová žiarlivosť až po tvrdšie a spevácky náročnejšie rockové kúsky (Vyčítaš, Som dosť dobrý, Bude to tak lepšie). Začujeme inšpirácie a ozveny zahraničnej hudobnej produkcie, napríklad albumu Morning Phase od speváka Becka alebo OK Computer britskej legendy Radiohead. 

Producentom je opäť Tomáš Sloboda, s ktorým spolupracovali aj na albume Deti rýb (2022). Kým ten vznikal počas pandémie na diaľku, každý člen svoju časť nahrával sám doma a materiál si vymieňali iba cez mobilnú aplikáciu, na novinke si omnoho väčšmi užívali tvorivý proces.  

„Zo všetkých producentov, s ktorými sme spolupracovali, je Tomáš Sloboda výnimočný v tom, že je mimoriadne kreatívny, vie vstúpiť, keď je to potrebné, a má koncept, ktorý je nesmierne kapelový, lebo on sám je hudobník (zo skupín Le Payaco a Sound Like This). Nahrávka má výborný zvuk, pomaly v každej pesničke sú použité iné bicie,“ pochvaľuje si nahrávanie Juraj. 

Kapela si cení nielen situácie, keď dokázal producent do ich tvorby zasiahnuť, ale aj tie, kde každému prenechal dôveru a vlastný priestor. „Kým sme pesničku zaranžovali a zahrali tak, že sme boli pripravení, aby sa zaplo červené svetlo, nevbehol nám len tak do miestnosti. Videl, že sa medzi nami odohráva niečo, čo je fajn a nechal to tak. Zdá sa to ako samozrejmosť, ale máloktorý producent sa snaží zachytiť kapelu v jej prirodzenej polohe,“ objasňuje Juraj.

Na vymýšľaní názvu sa už tradične podieľali všetci členovia spoločne. „K pomenovaniu albumov u nás dochádza aj tak, že sa nahadzujú slová alebo slovné spojenia a sledujeme, akým spôsobom to medzi nami tromi rezonuje. A v tomto prípade zo všetkých nápadov zarezonoval Lukášov Pohyb,“ vysvetľuje Ozo. 

Nové skladby sú naozaj plné pohybu, a to nielen z hudobného a formálneho hľadiska. „Ide o energický album plný rezkých pesničiek, ktorý už len samotným počúvaním človeka nabudí,“ komentuje Lukáš. Variácie motívu pohybu sa vyskytujú aj v textoch, nachádzame tu napríklad referencie na urýchlený život v kapitalistickej spoločnosti. „Rýchlo, rýchlo, nemáme čas, nemotkaj sa, nezdržuj nás / Pohyb! Pohyb! Pekne v tempe, nie sme v žiadnom letnom kempe / Nepoľaviť, nepoľaviť, život nemá iba baviť,“ zaznie úvodnej skladbe Železný vlak

Pohyb je však konotovaný v prvom rade pozitívne, ako symbol vitality a schopnosti napredovať.
„Nie je to až toľko návratov, ako zasa posun niekde inde, toto si myslím o pohybe. Vidím to trošku ako bicykel. Akože pohyb ako zdroj rovnováhy, keď stojíš, tak padneš, a keď ideš, tak ideš,“ vraví Juraj. 

Z piesní prehovárajú aj intímne osobné témy, v tvorbe Korben Dallas dlhodobo prítomné. Upúta spevákove reflektovanie mužskej identity v skladbe Som dosť dobrý. „Stále sa rozpráva o role frontmana, role speváka, role rodiča a o tom, akú mám identitu ako veľký chlap s hlasom barytónom, že som „naozajskej mužskej“ a takéto blbosti, a k tomu patrí aj to vyvažovanie zraniteľnosťou.”

Po predchádzajúcich dvoch albumoch, ktoré kritika prijala ako experimentovanie s pesničkami, je táto platňa viac priamočiara. Juraj, Lukáš a Ozo tvrdia, že ich hudobná produkcia je vždy odrazom obdobia, ktoré aktuálne prežívajú. Nepokúšajú sa o otvorene angažovanú či priveľmi abstraktnú tvorbu, ich hlavnou prioritou nie sú ani komerčné ambície. „Tvorba je kontinuálna vec, my nemáme prečo rozmýšľať o tom, čo od albumu očakávame v zmysle počtu hitov alebo toho, koľko pesničiek prežije naveky v playlistoch. Dáva to tomu slobodu. Vždy sa nájdu dve-tri, ktoré si silno žijú svojím životom, niektoré menej, a niekto si obľúbi aj takú, čo si iný ani nepamätá, že tam bola,“ hovorí Juraj. 

Kapela sa už teší na jarné turné, počas ktorého odohrá celkovo osem koncertov na Slovensku i v susedných Čechách. Po vlaňajšom intenzívnom koncertovaní a spolupráci s Anetou Langerovou to bude zmena. Album Pohyb! vznikol iba v trojici, Juraj, Lukáš a Ozo nepočítajú s pozývaním hostí či hostiek ani počas turné. „To, čo sa teraz deje, je výrazom neustáleho vyvažovania v rámci našej kapely. Teraz prichádza čistý destilát tejto našej trojky,“ dodávajú.

Termíny turné Pohyb!:

22. 3. 2024 Košice – Kasárne Kulturpark
23. 3. 2024 Prešov – Stromoradie
27. 3. 2024 Banská Bystrica – CNK Záhrada
5. 4. 2024 Praha – Rock Café
6. 4. 2024 Martin – Barmuseum
25. 4. 2024 Bratislava – Kácečko
26. 4. 2024 Trnava – Malý Berlín
30. 4. 2024 Brno – Kabinet múz

text: Alena Brindová
foto: Laci Strike
nahrávanie, zvuk a master podcastu: Dušan Papp

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast