Podcast

Juraj Staviarsky prináša na rock’n’rollovom albume Skvost absurdnosti každodenného života

“Všetci chcú byť veľmi slávni, my len nechceme byť trápni, my si hráme, čo len chceme, sa neprispôsobujeme,” spieva Juraj Staviarsky v skladbe Skvost, podľa ktorej je pomenovaný nový album jeho projektu Ôk. Vychádza presne dnes na Valentína.

➡️ Podcast Moja Muzika je súčasťou podcastov Denníka N. Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Basgitarista, textár a skladateľ Juraj Staviarsky pochádza z filmárskej a talentom prešpikovanej  rodiny. Sestra Marka Staviarska patrí medzi obľúbené autorky kníh pre deti, otec filmár Viťo Staviarsky vytvoril mega úspešnú východniarsku komédiu Loli Paradička, ktorá ničím nenadväzuje na oscarový film Obchod na Korze, iba prostredím, v ktorom sa odohráva a hlavné postavy hovoria rýdzou východniarčinou. Brat Richard Staviarsky (inak veľký fanúšik slovenského folklóru a ľudoviek) sa preslávil ako jeden z prvých slovenských youtuberov s alter egom Ďodikom a Glupou TV.  

Juraj Staviarsky sa dal na muzikantskú kariéru. Už s Fúzy Múzy si spravili dobré meno, no rozprad kapely prišiel v momente, keď naberali na sile a napriek špecifickej muzike sa im darilo drať sa do všeobecnejšieho povedomia, čo bol predpoklad na to, aby kapela rástla ďalej. 

Po rozpade Fúzy Múzy odcestoval gitarista Ľuboslav Krajniak do Prahy a darí sa mu s pôvodne dreampopovou kapelou Waterbased. Na štartovací bod sa vrátil aj Juraj Staviarsky a presedlal z inštrumentálnej psycho-thriller muziky na rock’n’nroll. Ponechal si len svoje alter ego kabátnika. 

Zmena mu priniesla nielen posun od temnej, dramatickej a miestami artovej muziky k priamočiarejšiemu rock’n ‘rollu založenému na kvalitných riffoch z gitarovej školy Toma Morella a rockovej melodike. Nechýbajú punkové prvky aj odkazy na Royal Blood. Kto chce hľadať inšpirácie vo svete rocku, ten ich nájde. Podstatné je, že to funguje a nie je to prvoplánová muzika. Hudba na Skvoste je svižná, tvrdá, melodická, s nápaditými zmenami aj prekvapeniami.

“Aj prvý album bol rokenrolový, ale temnejší. Skvost je spevavejší, veselší a podpísala sa na tom aj partia, s ktorou som album nahrával. S nimi sa nedá robiť temná muzika ako na debute, hovorí Juraj Staviarsky.

Rozdielovým prvkom v jeho tvorbe sú texty, ich nadhľad a príbehovosť. Na jednej strane sa s nimi vie stotožniť širšia masa, na druhej strane hovoria o momentoch, ktoré vám už niekto asi spomínal, prinášajú prirodzený vtip a tým pádom aj akýsi šarm a schopnosť, že sa ponoríte do ich počúvania. Staviarsky priznáva, že rozhodnutie písať texty bolo pre neho zásadným momentom a zároveň aj prirodzeným rozhodnutím. 

“Píšem od mala. V sedemnástich mi vyšla kniha a rozhodol som sa, že si sám budem písať aj texty, pretože som mal fakt veľa pripravených riffov. Zhudobnil som tie, ktoré dávali zmysel ako celok aj s hudbou.”

Pilotný singel Magické triky pojednáva o kúzelníkovi, ktorý chce ísť do Las Vegas a obrať kasíno o peniaze. Dokonca má letenku, ale manželka ju pred ním ukryje. Vyčistíme spolu oceány je inšpirovaná hudobníkovým stretnutím s dievčaťom, ktoré s ním intenzívne riešilo ekologické témy. Staviarskeho otec sa nechtiac stal hlavnou postavou možného ďalšieho singla Cigy. Koľkým už spadol na zem mobil a rozbil sa? V pesničke Budúcnosť je jasná prichádza aj praktické ponaučenie v jednej z mnohých absurdností bežného života, kde spieva: “Chcel som kúpiť iPhone, no nemal som už naňho, aj tak by sa rozbil, takže som ušetril.” Výberom tém Staviarského textovanie možno zaradiť k Chiki liki tu-a, Ali Ibn Rachid alebo aj takých Karpátskych Chrbátov.

Systém DYI práce z debutového albumu preniesol čiastočne aj do príprav Skvostu. Tentokrát požiadal gitaristu kapely Papyllon Richarda Ráca, aby spravil mix a master, čo nahrávke prospelo. Grafiku albumu pripravila Alexandra Didíková.

Ôk začal ako projekt, aktuálna zostava Juraj Staviarsky (spev, basgitara), Barbora Petrášová (klávesy), Martin Mušinka (gitara), Andrej Šefčík (gitara) a Peter Gališin (bicie) vysiela signály, že má ambíciu stať sa plnohodnotnou kapelou. Prvá možnosť vidieť kapelu naživo bude 16. marca na krstnom koncerte v prešovskom hudobnom klube Stromoradie.

Text: Edo Kopček
Foto: Adam Priščák

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast