Podcast

Braňo Gotthardt: Úprimnosť mi otvára dvere do sveta hudby (Podcast)

Dnešným hosťom Podcastu MojaMuzika Špeciál je režisér a majster strihu Braňo Gotthardt, ktorý roky tvorí kultúrny magazín Umenie pre RTVS vysielaný každý týždeň na Dvojke. Zároveň režíroval Klubtúru, ktorá mapuje aktuálnu situáciu v slovenských hudobných kluboch. Roky spolupracuje s Martinom Valihorom na One Day Jazz Festivale, ktorý mu otvoril dvere do jazzového sveta a čaro klasiky objavuje vďaka Jozefovi Luptákovi a jeho Konvergenciám. 

“Nie som odborník na žiadnu hudbu, veľmi ma baví každý zo žánrov, nie som vyhranený. Akurát už tvrdšie veci nepočúvam. Baví ma objavovať ako muzikanti, ktorých natáčam, vnímajú daný žáner, hudbu a tvorbu,” priznáva Braňo Gotthardt v našom podcaste. 

Vyštudoval strih na VŠMU, ale venuje sa aj réžii. Po dlhej dobe sme sa stretli v Stromoradí počas natáčania Klubtúry, odkiaľ sme priniesli aj reportáž a po rokoch som mal opäť možnosť sledovať ho trochu pri práci. „Nemám rád spolupráce, kedy svojmu partnerovi v projekte nadiktuješ činnosti, ktoré má spraviť, napríklad kameramanovi, čo má robiť. Príde mi to dehonestujúce. Vychádzam z toho, že si pozriem, čo ten človek robil, spoznávam ho cez obraz a nechám to na ňom. Poviem mu len tému a estetiku, kde sa zhruba hýbeme, aby sme mali spoločného menovateľa so všetkými kameramanmi a všetkými zložkami. Takto sa dá vytiahnuť z človeka čo najviac, čo môže dať. A on to aj dá, keď si zvedavý na jeho názor.”

Braňo Gotthardt s Michalom Kaščákom na natáčaní klubtúry v Stromoradí.
« z 13 »

Práve jeho otvorenosť z neho robí zaujímavého spoločníka pre slovenské aj zahraničné hudobné hviezdy, ktoré mu ochotne poskytnú úprimný rozhovor. “Nemôžem sa rozprávať s človekom, ktorý odohral Bacha a pozná celú klasiku ako rovnocenný. Priznával som sa k tomu hneď na začiatku, a keď videli tú úprimnosť, tak ma vyškolili a vďaka ním som sa udomácnil v klasike.” Podobné to má v jazze vďaka Martinovi Valihorovi.

Učí sa preto každým rozhovorom, každým stretnutím a to si aj na svojej práci, ktorá ho živí, pochvaľuje. “Veľa sa od nich naučím čo sa týka hudby, ale aj života, pretože sú to často rozhľadení ľudia inými smermi ako ja. Keď prídem domov, ešte dlho vo mne doznieva to, o čom sme sa bavili.”

V dnešnom podcaste sa tiež dozviete:

  • Ako vznikala Klubtúra
  • Aké to je robiť rozhovor s Pattom Methenym mimo oficálny čas vyhradený pre médiá
  • Ako Brian Blade sebe aj Patituccimu na pódiu zoservisoval nástroje
  • Akú muziku počúva
  • Zniesli by slovenskí diváci viac relácií o kultúre?
  • Čo urobí kultúra s ľuďmi keď jej bude viac?
  • Prečo v Klubtúre ukazovali toalety v každom klube?
  • Aké to bolo pre študenta robiť vlastnú reláciu Umenie

Všetky naše podcasty nájdeš na:
Spotify
Apple
Google
Podmaz.sk
Anchor.fm
RSS

foto: archív Braňa Gotthardta

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast