Novinky

Zuzana Mikulcová chce svojím projektom Fúzie aj naďalej búrať pomyselné hranice

Medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej, ktorý sa rozbehol už v roku 2020 a o rok neskôr dostal aj netradičnú ekologickú albumovú podobu na drevenom USB kľúči, pokračuje ďalej aj v tomto roku. Výnimočné multižánrové hudobné spojenia Zuzany s Danom Bártom, Barborou Mochowou, Larou Abou Hamdan, Petrom
Lipom, Jakubom Königom a Beatou Hlavenkovou, doplnia tento rok ešte dve zaujímavé autorsko-spevácke spolupráce.

Zuzana Mikulcová, Graeme Mark Donaldson

Potreba reagovať na súčasnú spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu hudbou, ako najuniverzálnejším dorozumievacím jazykom, je stále silnejšia. Zuzana Mikulcová chce svojím projektom Fúzie aj naďalej búrať pomyselné hranice a spoluprácou umelcov vytvárať nielen hudobnú, ale aj ľudskú a spoločenskú fúziu rôznych kultúr a jazykov. Siedma časť projektu Fúzie, skladba Blind Tomorrow prepája slovenskú a írsku hudobnú kultúru.

Je to veľmi citlivé a emotívne dueto Zuzany Mikulcovej a írskeho hudobníka Graemea Marka Donaldsona, ktorý žije v Trnave, kde vystupuje so svojou kapelou The Native, a ktorého hudobníci a kamaráti volajú familiárne Granko. Zuzana ho spoznala už v roku 2014, na nakrúcaní programu Balcony TV Bratislava.  Odvtedy sa stretli na mnohých koncertoch, ale nápad osloviť ho na spoluprácu prišiel až s motívom skladby Blind Tomorrow. Jej nálada Zuzane evokovala folkovú atmosféru, do ktorej sa jej hodil práve on.

Najprv som Grankovi poslala melódiu s klavírom a čakala, aký text do toho vymyslí. Keďže viem aké náročné je vpasovať text do mojich melodických liniek, bola som veľmi prekvapená, ako dobre si to hneď sadlo. Vystihol nielen náladu, rytmus, ale aj atmosféru piesne. Piesne o rozchode mám veľmi rada, to úprimne priznávam. Patria k životu a často sa popri nich najaktívnejšie obdobie v tvorbe, aspoň pre nás hudobníkov,“ povedala o novej Fúzii Zuzana Mikulcová.

Graem Mark Donaldson v jednom z rozhovorov v rádiu povedal, že by ho spolupráca so Zuzanou Mikulcovou veľmi potešila. Zuzana síce ten rozhovor nepočula, ale ponuka napriek tomu prišla a veľmi ho potešila.

Zuzkinu spoluprácu s Andrejom a hlavne projekt FÚZIE sledujem už od začiatku, a musím sa priznať, že som tajne dúfal, že ma ako zahraničného interpreta pôsobiaceho hlavne v slovenskom priestore, osloví. Musel som si chvíľu počkať, ale keď mi pred nedávnom napísala, vyskočil som po strop od radosti,” povedal o vzniku novej Fúzie Graem Mark Donaldson a dodal: „V demonahrávke, ktorú mi poslala, bol jej spev veľmi intímny a zraniteľný. Hneď som cítil, že by to malo byť o rozchode. Chcem veľmi oceniť profesionalitu Zuzkinho produkčného tímu, pretože od demonahrávky až do dnešného vydania prešlo len päť mesiacov. Všetko mali dobre premyslené a zorganizované, za čo sa im chcem všetkým poďakovať. Ďakujem aj za prejavenú dôveru a ústretovosť, a verím, že sme spolu vyprodukovali kvalitné umelecké dielo.“

Pre nahrávanie tejto Fúzie zvolila Zuzana so svojím tímom odlišný postup. Pri všetkých už vydaných spoluprácach vznikala nahrávka a videoklip súčasne v jednom priestore. Skladbu Blind Tomorrow nahrali v štúdiu Filipa Hittricha v Trnave a štylizovaný videoklip sa nakrúcal na už hotovú nahrávku.

Videoklip sme nahrávali v Brne v našom obľúbenom podniku Music lab, kde sme mali vždy skvelé koncerty. Dej sa odohráva v nočnom bare po záverečnej, v ktorom dievča, ktoré stvárňujem ja, prechádza zložitou etapou svojho života. Ľudia sa po rozchode väčšinou stiahnu do seba, alebo naopak ‚idú až na hranu‘ svojich socializačných možností. Dievča s pohárom v ruke tancuje a prežíva etapu nazývanú ‚wooohooo girls‘. Jej život sa zmenil, je nešťastná, ale snaží sa čo najviac si to užiť. Návrat na zem príde, keď si uvedomí, o čo všetko prišla a celá fáza radosti a užívania si, je vlastne len veľmi slabou a dočasnou záplatou na jej momentálny stav. Uvedomuje si, ako veľmi by chcela byť opäť šťastná, ale zároveň zisťuje, že to po rozchode tak skoro nebude,“ povedala o novom klipe speváčka a skladateľka.

Skladbu Blind Tomorrow Zuzana nahrala s osvedčeným tímom projektu Fúzie. Videoklip nakrútil a zostrihal dvorný režisér projektu Fúzie, Dominik Janovský. Nahrávku opäť produkoval, programoval a mixoval Andrej Hruška, ktorý v skladbe hrá aj na gitaru a syntetizátory. Na kontrabase hrá Michal Šelep. V skladbe sa okrem spevu Zuzany Mikulcovej a Graema Marka objaví aj pre nás netradičný hudobný nástroj – Bodhrán.

V každej skladbe projektu Fúzie sme použili nejakú špecialitku v podobe nástroja a zvuku. Keďže Granko pochádza z Írska, sám navrhol pre nich typický nástroj Bodhrán. Zhodou okolností aj poznal hráčku, ktorá na ňom hrá veľmi dobre, a ešte k tomu je tiež z Trnavy. Monika Blaško nás napriek prvotným pochybnostiam, či to s tak netypickým nástrojom, bude fungovať, veľmi rýchlo presvedčila o opaku. Na nahrávanie prišla dokonale pripravená a priniesla veľa nápadov, ktorými dodala skladbe ten správny šmrnc, ktorý sme tam chceli mať,“ vysvetlila Zuzana Mikulcová, ktorá už so svojím tímom pracuje na zatiaľ poslednej zo série Fúzií, ktorá sa objaví už čoskoro. Má nápady aj na ďalšie spolupráce, ale čas na ich realizáciu príde určite neskôr.

zdroj: Rado Mešša, tlačová správa
foto: Dominik Janovský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky