NovinkyKam na koncert?

Žiakov ZUŠ podporia Chiki Liki Tu-A, Padequa aj Autists

Prešovskí žiaci ZUŠ Októbrová oprášili výtvarno-hudobný projekt Euro-Top-Anka pri príležitosti vstupu Slovenska do Európskej Únie. Po deviatich rokoch sa topánka Anka vracia späť do Prešova. Projekt, ktorí realizujú samotní žiaci, sa rozhodli podporiť aj hudobníci zo skupín Chiki Liki Tu-A, Padequa a Autists. Ide o jedno z veľmi mála podujatí v rámci EHMK 2013, ktoré realizujú deti.

Možno si niektorí ešte pamätajú príbehy topánky Anky, ktorá sa pri vstupe Slovenska do EÚ vybrala „na skusy“ do krajín Európy. Projekt Euro-top-Anka bol v roku 2003 ocenený Komunitnou nadáciou v Prešove ako najlepší kultúrny projekt roka. Voľným pokračovaním je kultúrne podujatie Euro-top-Anka – Gurmánska cesta po Európe, ktoré zastrešuje Mesto Prešov a realizuje opäť Základná umelecká škola Októbrova 32 v Prešove. Tentokrát spoznáme iné kultúry cez ich národnú kuchyňu. Talianske Spaghetti, francúzsky Croissant či nemecké pivo. Hlavná ulica sa zmení na Európu a jednotlivé krajiny bude spájať „sprievodca“ podujatia – Eurotopánky, ktoré budú vlastne staré topánky s novým dizajnom.

Podporu získali žiaci aj od samotných hudobníkov. „Žiaci zo ZUŠ Októbrová nás podporili už v roku 2003 tým, že tento projekt išiel aj do Európy. Vraciame sa k tomu, pretože je to jeden z mála projektov v rámci EHMK 2013, ktorý dáva zmysel. Školáci budú maľovať topánky a je to o to vzácnejšie, že práve deti spravia celú show,“ vysvetlil Martin Višňovský z Chiki Liki Tu-A, prečo sa rozhodli podporiť tento netradičný projekt.

Ďalší z účinkujúcich, skupina Padequa má k výtvarnému umeniu blízko asi ako k hudbe. Speváčka skupiny Zdenka Kvasková navštevovala ZUŠ osem rokov a rok na nej dokonca učila. Spoločne s basgitaristom pracujú aj na grafických návrhoch pre skupinu. „Tieto žánre majú k sebe veľmi blízko. Treba byť vnímavý. Som rada, že funguje takýto typ školy, pretože decká môžu rozvíjať svoj talent a vkus,“ dopĺňa speváčka skupiny Padequa. Vyjadrila tiež obavy zo zániku takýchto škôl, keďže sa v súčasnosti prijalo opatrenie NR SR, ktoré je pre ZUŠ a Centrá voľného času označované ako likvidačné. „Deti by mali mať nárok na takýto typ vzdelania. Verím, že tieto školy nezaniknú,“ uviedla Kvasková.

Svoje umenie predvedú žiaci ZUŠ Októbrová, M. Moyzesa, J. Pöschla ZUŠ Hanušovce nad Topľou a Súkromnej ZUŠ Dama Prešov vo štvrtok 27.septembra 2012 na Hlavnej ulici v Prešove. Súčasťou podujatia bude aj vyhodnotenie medzinárodnej súťaže o najkrajší a najzaujímavejší nový dizajn topánky, ale aj kreslenie detí na tému Jedlo priamo v centre mesta. Večerný program vyvrcholí vystúpeniami skupín Chiki Liki Tu-A, Padequa, Autists. Návštevníci sa môžu tešiť na Vranovské chodúľové divadlo, Bábkové divadlo Portál a na výtvarno-hudobnú produkciu skupiny SDJS.

text: Edo Kopček
foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky