Novinky

Vyšiel osobne ladený album Nikol Bókovej

Tretí autorský album klaviristky a skladateľky Nikol Bókovej vychádza iba rok po predchádzajúcom albume Unravel (2020) a dva roky po debutovom Inner Place (2019), za ktorý bola nominovaná na Cenu Anděl. Hudobné obsadenie tohto albumu je autorkiným splneným snom – jej spoluhráčmi sú svetoznámy hráč na lesný roh Radek Baborák, popredný český džezový gitarista David Dorůžka, uznávaný a Andělmi ovenčený kontrabasista a skladateľ Jaromír Honzák a bubeník Michal Wierzgoń, spoluhráč Nikol na oboch predchádzajúcich albumoch. Výrazné osobnosti z oboch hudobných svetov, ktoré Nikol vo svojej tvorbe osobito a citlivo prepája – sveta klasickej hudby a džezu.

Materiál albumu čerpá výlučne z osobných zdrojov. Jeho názov Prometheus odkazuje ku starogréckemu mýtu, avšak jednotlivé skladby evokujú osobné témy, zážitky a prežívanie spojené s odchodom milovanej blízkej osoby, ktorý vzniku albumu bezprostredne predchádzal. Autorkou všetkých skladieb je sama Nikol Bóková. Hudba na albume Prometheus vykresľuje obrazy, emócie a čriepky spomienok a opäť prináša silné melódie a napätie v striedaní temp, ktoré sú typické pro autorkinu tvorbu. Hudobné svety a zvuk jednotlivých nástrojov sa na albume prepájajú veľmi prirodzene a intuitívne. Dôkazom toho je aj fakt, že celý album bol nahraný počas dvoch krátkych dní bez akejkoľvek predchádzajúcej spoločnej prípravy. 

DAVID DORŮŽKA, oceňovaný autor, interpret a vyhľadávaný sideman mnohých českých a zahraničných džezových zostáv, o spolupráci s Nikol hovorí: „Bolo mi cťou zúčastniť sa nahrávania. Nikol predstavuje zjav na českej hudobnej scéne, a to predovšetkým vďaka spojeniu fenomenálnej klavírnej techniky a krištáľového zvuku s improvizačnými a kompozičnými schopnosťami, ktoré možno len veľmi ťažko zaradiť do žánrových škatuliek. Imponujú mi umelci, ktorí kráčajú nevyšliapanými cestami a Nikol je jednou z nich.“

Nikol Bóková Prometheus

Podobne sa na tvorbu Nikol pozerá aj Jaromír Honzák: „Nepoznám nikoho iného, kto by ako interpret dokázal tak prirodzene prekračovať hranicu medzi európskou vážnou hudbou a svetom džezu. V ňom je Nikol presvedčivá nielen ako interpret, ale aj ako autorka osobitej a silnej hudby. Prizvaním na nakrúcanie albumu Prometheus som bol veľmi poctený!“

Pre Radka Baboráka, ktorý má na konte desiatky albumov zo sveta klasickej hudby, bola účasť na albume PROMETHEUS vôbec prvým krokom do džezového žánru a ako sám naznačuje, jeho spolupráca s Nikol nekončí: „Spolupráca s Nikol Bókovou a bandom, ktorý vznikol pre realizáciu tohto projektu, bola pre mňa výzvou a muzikantskou radosťou. Nielenže som stretol a spoznal nových kolegov, s ktorými sme si padli do noty, ale ešte som zažil zrodenie úplne nového, emočne bohatého diela. To je teraz zakonzervované na nahrávke, na ktorú sa skutočne teším. A viem, že s Nikol to nebola jednorazová spolupráca. Už tento týždeň zaznie jedna z častí Promethea v novej podobe pre 7 lesných rohov a organ na koncerte.“

Nahrávanie albumu prebehlo v Studiu Sono v spolupráci so zvukovým majstrom Milanom Cimfem, o mastering albumu sa postarali Adam Karlík a Pavel Karlík. Autorom grafického dizajnu obalu je Jonatan Kuna zo Studia Najbrt, autorom fotografie Nikol Bókovej na obale albumu a portrétnych promo fotografií je Jan Vala. Album vyšiel 21. mája 2021 na CD a v digitálnych formátoch MP3 a WAV (iba download), neskôr aj na LP. Album distribuuje spoločnosť Supraphon a v predaji je aj vo vlastnom e-shope Animal Music na www.animalmusic.cz. Album PROMETHEUS vydáva label Animal Music s podporou Ministerstva kultúry, v rámci „Edice Animal Music 2021“ podporenej grantom hlavného mesta Praha. 

Nikol Bóková je jednou z najtalentovanejších mladých autoriek na súčasnej džezovej scéne, ktorá vo svojej tvorbe čerpá zo svojej pôvodnej profesijnej prípravy klasickej pianistky, a originálne v nej prepája žáner džezu, klasickej hudby, ale aj popu a minimalizmu. Počas troch rokov nahrala tri štúdiové albumy, ktorá sa stretli s pozitívnymi ohlasmi kritikov.

Debutový album INNER PLACE získal nomináciu na Cenu Anděl, nasledujúci UNRAVEL sa umiestnil na 2. mieste ankety hudobných kritikov „Česká jazzová sklizeň“. Okrem vlastnej autorskej tvorby sa Nikol naďalej venuje sólovému vystupovaniu a spolupráci s orchestrami. Jej repertoár siaha od baroka až k súčasnej hudbe, pravidelne vystupuje s poprednými českými telesami, koncertuje po Európe, prednáša recitály na hudobných festivaloch a venuje sa aj nahrávaniu klasických skladieb pre Český rozhlas.

Spolu s vizuálnym umelcom Janom Valom je spoluautorkou projektu CATAPLASM, ktorého obsah propaguje aj v rámci donátorskej platformy Patreon. Prepája v ňom svet klasickej hudby s vlastnou tvorbou, vytvára masterclassy, klavírne lekcie pre začiatočníkov, videoklipy a audiovizuálne projekty, v ktorých dáva nahliadnuť do svojho hudobného sveta a procesu tvorby.

Jej vlastné džezové trio tvoria kontrabasista MARTIN KOCIÁN a bubeník MICHAŁ WIERZGOŃ, ktorí sú tiež členmi kapely Purple is the Color.

foto: Ján Vala

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky