Novinky

Vydavateľstvo Weltschmerzen uvádza album Songs for the Trees experimentálneho hudobníka Cadillac Face

Songs for the Trees je kompiláciou, ktorú pre vydavateľstvo kurátoroval a zostavil Ujko (sám na vydavateľstve vydal 2 albumy), ktorý Kedileka poznal, a do istej miery sa ich tvorba navzájom ovplyvňovala.

Ujko na album povyberal piesne z kedilekovej pesničkárskej tvorby: “Ide o najkomornejšie z jeho komorných nahrávok. Z jeho najzašumenejšej, najintímnejšej, najtichšej polohy. Najromantickejšie, najutrápenejšie, najbolestivejšie, najpriamejšie piesne, ktoré od neho poznám.”

Cadillac Face je jednou významných postáv bratislavskej experimentálnej scény pôsobiacej v nultých rokoch. Jeho tvorba bola intímna, pesničkárska, akustická, ale takisto aj hlučná, zašumená, expresívna. Bol súčasťou projektu // kolektívu Noize Konspiracy – išlo o  podzemné kompilácie, šíriace sa cez lokálnu proto-sociálnu sieť. Hraničnú hudbu bez pravidiel – otvorenú, ale neprístupnú. Kedilek tam prisipeval skladbami prevažne experimentálne-elektronickými. Kedilekove príspevky na Noize Konspiracy boli v minulosti uvedené na albume Noizy Days, kompilácii zostavenej Ďurom Ďurčekom, jedným z iniciátorov projektu Noize Konspiracy. Obaja, Ďuro aj Kedilek, sú už roky po smrti.

Albumom Songs for the Trees uvádza vydavateľstvo Weltschmerzen po prvý (a možno posledný?) raz Kedilekove piesne na platni. Pokračuje tým sériu re-edícií významných slovenských umelcov // albumov z minulosti, ktoré vo fyzickej podobe nikdy nevyšli, no podľa vydavateľstva majú svoje miesto a zaslúžia si pozornosť. V minulosti boli uvedené napríklad albumy Foreigners od kultovej skupiny The Bridgeheads, či dvoj-EP album Frames // Saturate od post-jazzového zoskupenia Inheritance.

Album vychádza vo vydavateľstve Weltschmerzen, ktoré je zamerané na emočne vyhrotenú, ľudsky prepojenú a zvukovo vyhranenú súčasnú hudbu. Album vychádza digitálne na všetkých streamovacích platformách, na platforme Bandcamp, aj na limitovanej edicii 12” vinyle s bookletom od Misa Ormosa // Ujka.

Vydanie albumu a fungovanie vydavateľstva Weltschmerzen z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

text: tlačová správa
foto: archív Weltschmerzen

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky