Novinky

Večné deti sa niesli Na krídlach anjelov

Vo štvrtok 16. októbra 2014 priletelo do Mestského kultúrneho centra do Žiaru nad Hronom už avizované podujatie „Na krídlach anjelov“. Druhý ročník benefičného koncertu pripravilo Občianske združenie Milan Štefánik v spolupráci s Domovom sociálnych služieb /DSS/ v Ladomerskej Vieske, v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja.

Benefíciu odštartovala o 14 hod. zumba so Zuzanou Kucejovou. Veľmi dynamický úvod rozohrial všetkých prítomných. Samospádom už potom išla šnúra ďalších vystúpení. O 15 hod. otvoril oficiálnu časť moderátor a vynikajúci zabávač Richard Vrablec, ktorý svojím humorom okorenil celý svoj prejav. Na úvod všetkých privítali aj Mgr. Viera Šedivcová, riaditeľku DSS L. Vieska a primátor Žiaru nad Hronom Mgr. Peter Antal. Pán Milan Štefánik potom odovzdal riaditeľke DSS obraz s motívom celého podujatia. Týmto obrazom, ktorého autorkou je Alena Rábeková (členka OZ BODG/2014), podporili maliarky z Nitry hendikepované deti.

Pestrý program zahŕňal množstvo interpretov domácich aj zahraničných. Na úvod to bola nemecká skupina Saxity, ktorá hosťovala afroamerického speváka z Texasu, Seana Bradforda. Takmer 50 minút zábavy ponúkla skupina formou reprodukovaných, či vlastných hitov v štýle deep house. Zaujímavosťou je, že táto formácia práve na Slovensku a na tomto podujatí hrala prvýkrát spoločné živé vystúpenie. Atmosféra sa im páčila, ich vystúpenie malo veľký úspech. O nič menší nemala ani maďarská interpretka Nótár Mary, ktorá patrí ku speváckej špičke na domácej pôde v Maďarsku. So svojím gitaristom Andrásom predstavila mix svojich piesní. Speváčka, ktorá už vo svojom mladom veku vystupuje 13-ty rok pred veľkým pódiom sa vyjadrila, že rada chodí na takéto koncerty, kde dostáva späť veľa lásky od publika. Nadšenie nebolo iba na strane divákov, ale aj na strane interpretov, čo dokazujú aj slová u nás takmer neznámej maďarskej speváčky. ,,Bola som prekvapená, z toho, že hendikepovaní v hľadisku spievali moje piesne, aj keď im asi všetci nerozumeli“ uvádza nadšená Nótár Mary.

Podobne sa vyjadril aj večne mladý a ,populárny Robo Kazík, ktorý svojimi piesňami roztancoval publikum. Mimochodom, posledných 2 interpretov si už dávno pred podujatím vyžiadali samotní hendikepovaní účastníci. O ľudové tradície sa postaral vynikajúci žiarsky folklórny súbor Hron a to kyticou piesní zo Zemplína a Tekova a tancami z Horehronia. Tesne k večeru vystúpil hádam najviac očakávaný hosť Majk Spirit, ktorý prišiel na scénu v sviežom chlapčenskom outfite. V 30 minútovom bloku ponúkol mix niektorých svojich piesní. Sám spevák sa vyjadril „pár minút som mal pocit, že sa nesiem na krídlach anjelov“. Ako neskôr po vystúpení povedal, pozvanie na túto akciu pozval najmä preto, že Milan Štefánik vie, čo robí a robí dobrú vec. Záver hlavného programu patril najúspešnejšej slovenskej hudobnej skupine IMT Smile, ktorá svoju energiu v maximálnej miere odovzdala publiku. A to hneď niekoľkými vychytávkami ako: „Exotica“, „Niekto, ako kráľ“, „Ľudia nie sú zlí“. Publikum ich vystúpenie odmenilo adekvátnym potleskom a vyžiadalo si ako prídavok najnovší hit „Cesty II.triedy“. Treba však pripomenúť, že po vystúpení každého interpreta či skupiny, títo boli obdarovaní vlastnoručne vyrobenými darčekmi od hendikepovaných účastníkov.

Na krídlach anjelov 2014 IMT Smile foto 1 Katarína OrešanskáNa úplný záver sa ešte všetci mohli tešiť spoločnej autogramiáde umelcov. Ale nielen oni prispeli k úspešnému priebehu podujatia. Súčasťou celého popoludnia bol aj sprievodný program formou workšopov, ako košíkarstvo, enkaustika – maľovanie horúcim voskom. Novinkou bola určite výroba transparentov, ktoré si mohli návštevníci vyrobiť sami z kartónov alebo už doma namaľovaných mávatok. Ďalej to boli tvorivé dielne ako pletenie z novinového papiera, z ktorého vznikali milé výtvory. Detská organizácia Špot party show zo Smoleníc ponúkala maľovanie na tvár farbami, pre menšie deti to bolo jazdenie na odrážatkách. Staršie deti si mohli zas vyskúšať lukostreľbu. Mentálne postihnuté deti, okrem zábavy, ktorú si užili, boli šťastné, že sa vo workšopoch naučili novým zručnostiam a tešili sa aj z vlastnoručne vyrobených výrobkov. Pre všetkých bol zabezpečený pitný režim a bohaté občerstvenie..

,,Hudba dnes spojila zdravotne postihnutých s bežnými návštevníkmi. Práve toto je dôkazom toho, že tieto akcie tvoria most pre zdravotne znevýhodnených k integrácii do spoločnosti.“ popisuje zmysel podujatia Milan Štefánik

Text: Ing. Daniela Sokolovičová a Milan Štefánik

Foto: Katarína Orešanská a Igor Frimmel

Video: Igor Kolesár

Na krídlach anjelov 2014 Saxity & Sean Bradford foto Katarína OrešanskáNa krídlach anjelov 2014 Saxity & Sean Bradford foto 7 Katarína OrešanskáNa krídlach anjelov 2014 Robo Kazík foto 1 Katarína OrešanskáNa krídlach anjelov 2014 Majk Spirit foto 2 Katarína OrešanskáNa krídlach anjelov 2014 Folklórny súbor Hron foto 1 Igor FrimmelNa krídlach anjelov 2014 deti foto 2 Katarína Orešanská

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky