NovinkyDivadloKam na koncert?

Večer trojkráľový na Pražskom hrade alebo druhá polovica júla v znamení komédií!

Druhá polovica júla bude na Letných shakespearovských slávnostiach v znamení komédií. Tohtoročnú premiéru Romeo a Júlia vystrieda Sen noci svätojánskej (od 20. do 27. júla) s Davidom Prachařom a Vandou Hybnerovou, z Bratislavy dorazí na tri večery Večer trojkráľový alebo Čo len chcete a k svojmu tohtoročnému prvému uvedeniu sa chystá úspešná inscenácia Jiřího Menzela Mnoho kriku pre nič.

Prvýkrát a iba na tri večery (od 29. do 31. júla) prichádza z Bratislavy do Prahy divákov výborne prijaté komédie Večer trojkráľový alebo čo len chcete, o ktorú usporiadajúca agentúra usilovala už dve sezóny, ale z organizačných dôvodov sa to podarilo až tento rok. „Večer trojkráľový je jednou z najúžasnejších hier Williama Shakespeara. Každá postava je osamotená a hľadá svoje šťastie. V tomto texte sa asi najviac rysuje rovnováha medzi komédiou a tragédiou, „hovorí o tejto hre jej režisérka Enikő Eszényi, ktorá inscenovala tento Shakespearov text ako dynamickú a energickú komédiu, kde dominantnú úlohu plní hudba. Preto nie je divu, že väčšina účinkujúcich obdivuhodne zvláda hru na hudobné nástroje. V hlavných úlohách sa predstavia predné slovenskí herci, okrem iného Judita Bárdos ako Viola (známa slovenským divákom svoju hlavnou úlohou vo filme Fairplay), Danica Jurčová v úlohe Márie, Roman Poláčik (Sebastian) či Daniel Žulčák v úlohe Orsini. Herecké majstrovstvo českých kolegov skvele dopĺňajú českí herci Jan Konečný ako Šašek Feste a tento rok prvýkrát sa v úlohe Malvolia objavuje Ladislav Špiner, držiteľ Ceny Thálie za rok 2010. Hra je v slovenčine a češtine.

Na Letnú scénu Hudobnej a tanečnej fakulty AMU na Malostranskom námestí zavíta od 29. júla divácky hit minuloročnej sezóny Veľa kriku pre nič v réžii Jiřího Menzela. Čarovná sviatočná komédia o láske, intrigách a klamstvách prináša príbeh plný prekvapení, milostných zvratov, dôvtipných machinácií aj zákerných klebiet. Diváci sa tak opäť môžu tešiť na dva pochabé strážnikov Šťovíčka a puškvorca v podaní Leoša Nohy a Petra Čtvrtníčka, ktorý o stvárnenie práve ich postáv hovorí: „Každý herec, a v mojom a Leoškovom prípade aj výtvarník, resp. elektrikár, vám potvrdí, že hlupák sa hrá dobre. Rozhodne nám to divák bude veriť viac, než keby sme sa púšťali do nejakých protiúloh v podobe charakterných rolí. „V ďalších postavách sa predstavia Petra Horváthová, Václav Jílek, Lenka Zahradnická, Radúz Mácha, Jan Révai, Pavol Nový a iní. Mnoho kriku pre nič sa bude hrať v Prahe od 29. júla do 20. augusta.

Letné shakespearovské slávnosti, ich generálnym partnerom je už šestnástym rokom skupina PPF, sa konajú v Prahe do 5. septembra. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal. Predstavenia začínajú obvykle v 20:30.

Podrobné informácie nájdete na www.shakespeare.cz.

zdroj: Pavel Turner

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky