Novinky

V ťažkej životnej situácii vydal album Pozerám do výšky. Pavol Kovaľ popri Akustike slušne rozbehol projekt Kopa

Vlani vydal Pavol Kovaľ, spevák Akustiky, sólový album Pozerám do výšky pod pseudonymom Kopa. Introspektívny album sa zmenil na plnohodnotný koncertný projekt, s ktorým sa v najbližších mesiacoch stretnú fanúšikovia dobrej hudby na klubových a open air pódiách. Dvanásť skladieb na albume ponúka pesničkársky um, inštrumentálne finesy a nádherné vokály.

Pavol Kovaľ študoval operný spev. Pôsobil v Štátnom divadle v Košicach, ale viac ho lákalo hranie v kapelách. V Prešove ide o známu persónu nielen z pôsobenia v kapele Autists (ako bubeník) a projektoch s gitaristom Petrom Horváthom (kultovými sa stali ich sólové vianočné koncerty Peter a Pavol) alebo už neexistujúcej kapely Rigid Frigid. 

Do širšieho povedomia sa dostal s kapelou Akustika, kde pôsobil ako vokalista a gitarista. Slovensky spievané root reggae si získavalo svojich priaznivcov aj mimo prešovského kraja. Po odchode speváka Dominika Varcholu  stála kapela pred dilemou, ako ďalej. Prekvapivo, aspoň pre fanúšikov, vybrala kapela na post hlavného speváka práve Pavla Kovaľa. Už na prvom verejnom koncerte, na lokálnom prešovskom DrinkIn Feste, ktorý obľubovali aj domáci hudobníci v pozícii návštevníkov, kapela predviedla skvelú generálku. Bolo jasné, že táto kapela musí pokračovať.

Akustika si postupne buduje svoju pozícii na našej scéne, pravidelne hráva na Uprising Festivale, pozornosť púta letnými Street Tour, kedy hrá v uliciach nielen slovenských miest a do klobúka dokáže vyzbierať stovky eur cestou na regulérny klubový alebo festivalový koncert. 

Nevhodné pesničky

Pavol Kovaľ písal pesničky do šuplíka od nepamäti. Pre domovskú kapelu ale neboli vhodné. Občas niečo zahral len tak na ulici, sám s gitarou, prípadne sa k nemu pripojili spoluhráči z Akustiky na Street Tour. Na Youtube existuje záznam k piesni Pozerám do výšky (vznikol pred rokmi na pobreží  francúzskeho mesta Menton), ktorá sa stala titulnou skladbou celého albumu. Viaceré skladby z tejto nahrávky Kovaľ hrával za tie roky na rôznych jam sessions.

Stal sa z neho líder na pódiu aj v štúdiu

Názov Kopa je prozaicky odvodený od prvých dvoch písmen krstného mena a priezviska hlavného protagonistu. Počas série lockdownov nastal čas prevetrať šuflíky a spraviť v nich poriadok. Zo sedemnástich skladieb prešlo sitom dvanásť. Nahrávka vznikla v domácom štúdiu Martina Sejka, ktorý v Prešove pomáha roky začínajúcim kapelám k ich prvým profi nahrávkam. Niektorí u neho nahrávajú už pravidelne. Pomáhal aj Akustike. V dobre známom prostredí sa stretli zohratí hudobníci, medzi ktorými sú dlhoročné kamarátstva. “Pre Akustiku sme pesničky skladali spoločne. Teraz sa ma všetci pýtali, aké mám predstavy, čo majú zahrať,” povedal Pavol Kovaľ v našom vlaňajšom podcaste. Aj jeho prekvapilo, že ho berú ako jasného lídra. V Akustike totiž robia na pesničkách spoločne.

Podporili ho aj starí frajeri

“Myslel som si, že má niečo v šuplíkoch a to sa aj ukázalo, pretože sme sa stretli v štúdiu, kde nahrávam aj ja. Počul som aj demáče, ktoré boli veľmi zaujímavé, s kapelou to dostalo ešte lepší rozmer. Prešovské hudobné spektrum dostalo ďalšiu farbu. Pali je veľmi výrazná osobnosť a keďže je mladý, isto toho ešte veľa povie,” povedal nám v rozhovore Edo Klena po vlaňajšom krstnom koncerte v prešovskej Christianii. Klena mal na albume aj účinkovať, z čoho napokon zišlo, ale projektu pomohol iným spôsobom. Pavla Kovaľa spojil s vydavateľom Jánom Sudzinom, ktorého label Hevhetia zastrešil vydanie nahrávky.

V Kope aktuálne hrajú (zľava): Miro Szirmai (bicie), Peter Horváth (basgitara), Pavol Kovaľ (spev, gitara), Peter Sabol (akordeón), Miloš Humeník (gitara). foto: Matúš Maťufka

“Počul som to celé a aj keby niekto mal pocit, že sa Kopa k nám do vydavateľstva nehodí, mýli sa. Vydávame aj veci, ktoré by nikto nevydal. Kopa má nespornú kvalitu a skvelú energiu. Aj na prvý pohľad smutné piesne v sebe majú niečo veselé. Najdôležitejšie je, že táto hudba je uveriteľná. Naživo je ešte silnejšia, čo ukázal aj dnešný krstný koncert. Tu je to absolútne prirodzené a spontánne a myslím si, že aj Paliho osobnosť, ktorá z neho vyžaruje, prirodzená ľudskosť, ktorá v ňom je, pretlačí všetko ostatné, lenže Kopa má aj to ostatné, ten album sme jednoducho chceli vydať,” reflektoval v čase vydania albumu Ján Sudzina. 

Dôležitý album

Album Pozerám do výška obsahuje veľmi osobné pesničky a fanúšikovia objavia speváka v úplne inej polohe v porovnaní s tvorbou Akustiky. Rozhodujúce sú texty, ktoré podfarbuje široká hudobná škála. Nehovoriac o majstrovstve jednotlivých hráčov na nástroje. Polovicu z textov napísala Marianna Bódy, jedným prispela Kika Medvecká a ostatné napísal spevák. Pozerám do výšky je introspektívny album, ktorý vyšiel v dôležitom momente života Pavla Kovaľa. Prístav, opúšťam náš dom / Púšťam slzy za tebou / Prístav, opúšťam náš dom/ Púšťam si ťa s nádejou, znie v skladbe Púšťam, ktorá je podľa najbližších Pavla Kovaľa najsilnejšou skladbou na albume. Pozerám do výšky má hitový potenciál a patrí bezpochyby medzi najobľúbenejšie skladby narastajúceho publika. Skvelú atmosféru aj emóciu má Lúka, vypočujte si ju vo videu nižšie. Celkovo sa oplatí dať albumu šancu a objaviť, čo dvanásť prevažne prešovských hudobníkov, na ňom vytvorilo.

Duet aj spoločný koncertný program s Eniesou

Za rok od vydania albumu sa s pesničkami Kopy stihli oznámiť fanúšikovia Akustiky, ale aj celkom iné publikum. A vďaka rozbiehajúcej sa spolupráci so speváčkou Sandrou Urbančíkovou, známou pod pseudonymom Eniesa, môžeme sledovať vznik silného pesničkárskeho tandemu, ktorý by sme asi neočákavali.

Zoznámili sa náhodou, keď Eniesa zavolala Kovaľovi, aby namiesto nej vystúpil na jednom koncerte, ktorý nemohla absolvovať. Od tohto momentu si začali viac všímať tvorbu toho druhého a prišlo aj k prvému spoločnému vystúpeniu. Zahrali spolu Kovaľovu Náhodu v Lahodnom Nebi v Poprade.

Nasledovali spoločné skúšky, na ktorých do programu vyberali zo svojich piesní. Vysvetlili si predstavy, ako by to malo znieť a vyskladali program, s ktorým presvedčili na aprílovom koncerte v prešovskom Stromoradí. Dramaturgia Stromoradia prináša návštevníkom kvalitnú hudbu, hudobníkom zas ukazuje realitu.

“Sandra (Eniesa) to má veľmi dobre premyslené, ani som nemusel nič extra vymýšľať. V jej skladbe Inoplanéta znie v pôvodnej verzii trúbka, ja viem hrať na flaute, tak sme to zamenili a aj Sandra bola milo prekvapená, ako dobre to znie. Je veľká profíčka, bolo mi to jasné, už keď som sa bol prvýkrát pozrieť na jej koncert,” neskrýval po vystúpení Pavol Kovaľ svoje sympatie k hudobníčke.

Aktuálne už spolu absolvovali nahrávaciu session. Ako prvý predstavia duet Náhoda, ktorý Kovaľ zložil pre Kopu a patrí medzi približne tucet skladieb, ktoré s Eniesou hrajú na spoločných koncertoch. Počas júna zverejnia k duetu aj videoklip, na ktorom spolupracujú s Jarom “Jarisom” Vaľkom. Ohlásia ním nielen prehlbujúcu sa spoluprácu, ale aj pripravované spoločné koncerty.

Najbližšie koncety Kopa:

10.6. Poprad, Lahodné nebo
11.6. Prešov, Dni mesta

text: Edo Kopček
foto: Dominik Petro (titulná), Matúš Maťufka (v článku)

Edo Kopček