NovinkyDivadlo

V. Gidová: Pomádová Sandy mi v závere dovolí ukázať aj moju tvár

Americký muzikál Pomáda oslávila minulý rok 40. výročie svojho premiérového uvedenia na newyorskej Broadway. Tento míľnik legendárneho diela autorského dua Jim Jacobs – Warren Casey si po celom svete pripomenulo v novom naštudovaní dvadsaťsedem produkcií. Príbeh z fiktívnej školy Rydell High v Chicagu zavíta opäť aj do Košíc, kde ho v spolupráci s Divadlom Kalich uviedlo Divadlo CASSIA.

Domov, na východ, sa teší predovšetkým rodáčka z Michaloviec Veronika Gidová, ktorá sa k muzikálu Pomáda dostala prostredníctvom konkurzu v Divadle Kalich. „Pravdou je, že na konkurz som sa učila viac pieseň Rizzo, lebo mi pripadala zaujímavejšia, ale keď som spoznala divadelnú verziu Pomády a Ján Durovčík nám priblížil charaktery postáv, tak som si Sandy zamilovala,“ vrátila sa ku konkurzu V. Gidová.

Ako priznala, k Pomáde mala vždy pozitívny vzťah a svoj podiel má na tom práve hudba, z ktorej stále čerpá energiu. Napriek tomu, že si počas skúšania pozrela filmovú verziu, v prípade Sandy sa nechala viesť vlastnými pocitmi. „Film som si pozrela iba pre to, že som ho dlho nevidela. Počas skúšok som sa riadila len režisérom a svojim pocitom, lebo nerada kopírujem. O to náročnejšie to pre mňa bolo, lebo muzikál bol pre mňa po tanečnej stránke tým najťažším projektom, na ktorom som pracovala. Obzvlásť tanečné sólo Sandy a Dannyho bolo pre mňa výzvou,“ uviedla V. Gidová.

Rovnako, ako pred dvanástimi rokmi, aj teraz vzal muzikálovú Pomádu pod režisérske krídla Ján Ďurovčík. Absolventka Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne spolupracovala so známym slovenským choreografom prvýkrát a túto príležitosť privítala ako obrovskú skúsenosť.  „Práca sa mi veľmi páčila a hlavne ma bavila, čo považujem za najpodstatnejšie. Skúšali sme šesť týždňov, preto sme museli pracovať intenzívne, no napriek tomu sme si medzi hercami vždy našli priestor aj na nejakú tú zábavu, horšie to už bolo s energiou navyše,“ vpustila nás do zákulisia dobre naladená V. Gidová.

Príbeh muzikálu je postavený na epizódach zo života amerických stredoškolákov z 50. rokov minulého storočia, pričom hlavné postavy svojho času preslávili na filmovom plátne Olivia Newton John a John Travolta. Predovšetkým Sandy vstúpila do dejín kultovým záverom, kedy sa zo slušného katolíckeho dievčaťa premení na divokú dračicu. „Veľa ľudí si myslí, že som práve tá slušná a tichá Veronika, ale tí, ktorí ma poznajú vedia, že mám od nej ďaleko, som predsa Východniarka, preto som veľmi temperamentná. K tomu všetkému som sa narodila v znamení barana, takže som tvrdohlavá a výbušná. Sandy po premene je pre mňa miesto, kde sa môžem poriadne odviazať,“ odpovedala V. Gidová na otázku, ktorá z dvoch tvári je jej v súkromí bližšia.

Divadlo CASSIA Košice uvedie Pomádu 14., 15. a 16. februára. Lístky si môžete zakúpiť v pokladni divadla alebo v sieti Tickerportal.

zdroj: Imrich Makó

foto: Richard Kocourek

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky