Novinky

Úspešný gitarista David Kollár koncertuje po Európe

David KollarMladý slovenský gitarista David Kollár /Prešov/, ktorý v roku 2005 vyhral na súťaži nové tváre slovenského jazz cenu za najlepší inštrumentálny výkon, v roku 2007 bolo jeho CD WAY FROM EAST hodnotené hudobními kritikmi veľmi kladne pre jeho žánrovú pestrosť a silu, dnes koncertuje po celej Európe so svojím medzinárodným projektom DAVID KOLLAR INTERNATIONAL PROJECT. Doprevádzujú ho dvaja vynikajúci a v maďarských hudobných kruhoch veľmi známi a uznávaní hudobníci Adam Marko /dr/ a Gergo Baranyi /bg/. S týmto projektom David brázdi Európu a žne jeden úspech za druhým. Projekt absolvoval na jar tohto roku Európske turné ktoré končilo až v Gréckych Aténach pred troj tisícovým publikom kde bola skupina neoficiálne vyhlásená za najlepšiu skupinu festivalu.

Po tomto úspechu kontaktovali Davida anglické agentúry, ktoré prisľúbili projektu turné v UK na jar roku 2010.
Projekt taktiež nahral live DVD koncert v klube take5 v Budapešti. DVD bude na zahraničných pultoch začiatkom októbra.
V auguste tohto roka odhral projekt niekoľko koncertov v Polskej republike…
V Pláne je nahrávanie nového CD a následne turné k nemu.

Iné aktivity:
okrem projektu má David solove vystupenia. Jedna sa o experimentalnu a improvizovanu hudbu priamo pod platnom. Je to hudba k čistému filmu. David hrá všetko pred divákmi na gitare. Tento program bude odprezentovaný v Krakowe, Berlíne, Bratisla, Moske, Sofii, Belehrade…

David je zakladateľom tvorivej skupiny KOVEBO GROUP. V tejto skupine su dvaja filmoví režiséri povodom z ruska a gitarista a skladatel David Kollár. Skupina vytvorila niekoľko filmov, ktoré boli ocené na filmovom festivale Cineama v Banskej Bystrici.
Najnovší film tejto skupiny Labyrint osudu putoval na na zahraničné festivaly do Kyjeva, Berlína, Prahy, Bratislavi, Sofie…
K týmto filmom David komponuje hudbu.

David je taktiež organizátoirom filmového festivalu BASTION FILM FESTIVALU, ktorý sa tento rok konal v Prešove. Boli odpremietané krátkometrážne filmy zahraničných tvorco a taktiež slovenských.

V roku 2009 David v spolupráci s Prešovským PKO založili festival s názvom jazzrock fest, kde vystúpili známe slovenské kapely ako Fermáta, Bukake, René Lacko band. Festival sa vydaril a bude pokračovať aj ďalšie roky.

informácie a foto poskytla Katarína Ovseníková (Slovenská jazzová spoločnosť)

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky