NovinkyKam na koncert?

Uhrančivý izraelský spevák a pesničkár Asaf Avidan natáča novú dosku. 25. októbra ju predstaví v Prahe

Izraelský spevák, hudobník a pesničkár Asaf Avidan práve nahráva novú sólovú dosku. Skladby z nej aj prierez z predchádzajúcich albumov predstaví 25. októbra pri sólovom koncerte v pražskom priestore Forum Karlín.

Asaf Avidan, ktorý predtým pôsobil ako frontman kapely The Mojos, sa preslávil predovšetkým vďaka úprave piesne One Day / Reckoning Song berlínskym DJ Wankelmutem. Remix sa dostal na vrchol rebríčkov v 14 krajinách, videoklip videlo na YouTube cez 150 miliónov divákov a vyše 1,5 milióna ľudí si ho stiahlo.

Do Prahy pricestuje Asaf Avidan v rámci sólového akustického turné s príznačným názvom Back to Basics k zatiaľ poslednej doske Different Pulses, ktorá vznikla vlani pod dohľadom producenta Tamira mušky z kapely Balkan Beat Box. Albumu sa zatiaľ v Európe predalo cez 200.000 kópií a turné so sprievodnou kapelou ho zaviedlo do mnohých prestížnych sál a na veľké festivaly vrátane toho ostravského.

Vstupenky na sedenie v predaji v sieti Ticketpro. Koncert organizuje agentúra Charm Music, viac informácií na www.charm-music.cz.

Na jeho úchvatný plačlivý hlas nejde zabudnúť,“ vyhlásil Devendra Banhart a rovnaký údiv s ním zdieľajú aj Robert Plant, Morrissey alebo Lou Reed. Nikdy som nechodil na lekcie spevu. Prišlo to samo, spolu s emóciami a pocitom, že spievanie musí bolieť a lámať srdce, hovorí charizmatický Asaf Avidan, ktorému sa v Izraeli podarilo s indie rockovou kapelou The Mojos navždy zapísať do dejín s piesňami pôvodne zamýšľané ako liek na depresie z rozbitých vzťahov . Asaf je premenil vo vťahujúci, melodicky gradujúce balady zahalené do folku, drevného blues, ozvien raných Led Zeppelin aj novodobých White Stripes. Existenciálnu úvahami sa u neho mieša s romantikou. Preto milujem Leonarda Cohena, to, ako každé jeho slovo pripomína chirurgický skalpel,“ hovorí Asaf, spievajúca ako jeden z mála v Izraeli anglicky.

Asaf Avidan sa narodil pred veku tridsatstyri rokmi v Jeruzaleme ako dieťa diplomatov, takže niekoľko rokov strávil na Jamajke. Vyštudoval filmovú animáciu a dizajn, venoval sa sochárstvo a natáčanie úspešných krátkych filmov, ale v roku 2006 prepadol hudbe a úspech epický Now That you are Leaving jeho umeleckú kariéru obrátil celkom iným smerom. S platinovými a zlatými albumami The Reckoning, Poor Boy / Lucky Man a Through the Gale od roku 2007 Asaf s The Mojos postupne vyčnievali nad všetkými, ale keď sa z klubov Tel Avivu dostali na pódiá prestížnych zahraničných festivalov, ich sláva a uznanie nadobudli tiež svetových dimenzií. Počas turné sa Asaf s akustickou gitarou čoraz častejšie uchyľoval k intímnym sólovým koncertom, na ktorých ho sprevádzala iba cellistka Hadas Kleinman. Predskakovali Bobovi Dylanovi a v newyorskej Carnegie Hall si zahrali na akciu Tribute The Who s Bobby McFerrin a ďalšími kapacitami.

V roku 2011 izraelský Asaf Avidan oznámil, že nabudúce sa zaobíde bez The Mojos. O rok neskôr ale prišiel absolútne nečakaný zlom: nemecký DJ Wankelmut do tanečnej podoby zremixoval pieseň One Day / Reckoning Song, ktorá sa v novej podobe stala jednou z najpredávanejších skladieb roku 2012 v Európe. Sólový album Different Pulses predchádzala veľké očakávania, ktorá nakoniec predčilo a nebývalý záujem zaskočil aj samotného Avidan. V mnohých krajinách za neho totiž dostal platinové a zlaté platne. Recenzia neskrývali nadšenie a prirovnanie k Cohenovi alebo Jeff Buckleymu nemala konca.

http://www.asafavidanmusic.com/

http://www.charmmusic.cz

https://www.facebook.com

http://www.last.fm

https://twitter.com

zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky