NovinkyKam na koncert?

TRPEZLIVO HĽADÁM SVOJ ŠTÝL, TVRDÍ TEREZA ČERNOCHOVÁ A VYDÁVA NOVÝ ALBUM ŠKRÁBNUTÍ

Po siedmich rokoch od vydania debutového albumu Small Monstrosities prichádza Tereza Černochová s novinkou, ktorá ju predstaví nielen ako speváčku rýdzo osobitého štýlu, ale aj ako spoluautorku piesní, ktoré niekoľko rokov zreli a vyvíjali sa. Album Škrábnutí vyšiel pod hlavičkou Supraphonu 13. marca, vznikal v produkcii Romana Holého a svojimi textami naň prispeli Lenka Dusilová, Alena Rytířová či Dan Bárta. Speváčka ho pokrstí v rámci koncertov v brnenskom Metro music bare a v pražskej La Fabrice. Fanúšikom zároveň posiela dve novinky – singel „Podplouvám“ a videoklip „Až nastane září“.

„S Jiřím Hutárkem – kolegom z bývalej kapely, sme vysedávali v jeho izbičke na brnenskom sídlisku, on mi púšťal svoju muziku a potom mi dal mikrofón, nech spievam. S patričnou skepsou som to púšťala Romanovi Holému a on povedal, že je to super a mám zohnať texty. Chcela som, aby boli v češtine. Niekoľko hodín som sedela s textármi, rozprávala im svoje osobné peripetie, myšlienky a pocity. Inokedy sme zas len sedeli a mlčali, pozerali do papiera, hrýzli ceruzku, až som mala pocit, že to nikdy nedáme dokopy. Občas mi niečo napadlo, všade som nosila papier a ceruzku a písala si poznámky, dala im ich prečítať a nakoniec to začalo všetko pekne zapadať. Skvelá skúsenosť!“ prezrádza o procese vzniku albumu Tereza Černochová. „Potrebujem sa rozvíjať viac a viac. Trpezlivo hľadám svoj štýl ako v hudbe, tak aj v textoch. Nikoho nenapodobňujem a som presvedčená, že album Škrábnutí je toho dôkazom,“ dodáva dcéra slávneho otca.

Tereza Černochová posiela svoju novinku do sveta už ako vyzretá speváčka. V jej hlase je neha, tajomstvo, akási vzrušujúca temnosť, nadhľad, ale aj muzikantská hravosť. Tento koktail zdanlivo nesúrodých ingrediencií vyznieva fantasticky, a to nielen v titulnom songu, ktorý si do svojho nového filmu Pohádkář vybral režisér Vladimír Michálek.

Škrábnutí je odkazom na pieseň Škrábnutí, o kterém svět neví, ktorú s textom Zdeňka Borovce pred rokmi naspieval Karel Černoch. Jeho dcéra rovnaký text, zľahka modifikovaný do ženskej výpovede, magicky podáva v skladbe Romana Holého. Ten je ako autor či spoluautor hudby podpísaný pod väčšinou piesní, je taktiež producentom dosky a hlavným sprievodným muzikantom programujúcim základy, hrajúcim na syntetizátory aj na gitaru a bezpražcovú basu. Práve tá pomáha albumu dotvoriť špecifickú melancholickú náladu. Bonbónikom je nepochybne cover skladby Andělé kapely Dr. Max, ktorý do albumu zapadá, akoby bol zložený práve teraz a práve pre Terezu Černochovú. Tereza sa ako spoluautorka podpísala pod tri piesne – Polibky snílků s Milanem Princem, Všeobjímák s Martinou Procházkovou a Vem si mě s Romanem Holým. Pesničku Půl otextovala Lenka Dusilová so svojím bratom Markom. Až nastane září  napísala speváčke „na telo“ Alena Rytířová, dcéra slávneho textára Zdeňka Rytíře. O ďalšie texty sa postarali Dan Bárta s Alžbětou Plívovou i Vratislav Šlapák.

Skrabnuti_booklet.inddNový album Terezy Černochovej je rozhodne „škrabnutím“, o ktorom by mal svet vedieť, a ktoré sa pozornému poslucháčovi zaryje hlboko pod kožu. Supraphon ho vydáva v piatok 13. marca 2015 na CD i v digitálnych servisoch. Vydanie CD podporí séria koncertov, ktorá odštartuje 31. marca v Brne a v apríli bude pokračovať v Ostrave, Krnově a Třebíči. Pražský koncert spojený s krstom albumu sa uskutoční 7. apríla v holešovickej La Fabrice.

ŠKRÁBNUTÍ/ AKTUÁLNE KONCERTY:

31. 3. Brno, Metro music bar, krst CD/ hosť Lenka Dusilová

2. 4. Ostrava, klub Hudební bazar

3. 4. Krnov, Kofola klub

4. 4. Třebíč, klub Béčko

7. 4. Praha, La Fabrika, krst CD/ hosť Lenka Dusilová

Zdroj: SOUL FOR SHOW / SUPRAPHON 2015

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky